от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

За череши аз имам Бигаро Бюрла, Сънбърст, Ърли Лори, Кордия и Скеена.
Всички са ми големи дървета за 6-7 години не мога да стигна и най долните клони, та М М иска да им резне върховете, дали не е късно? :hmmm:
От тези изброените ражда обилно и ежегодишно кордия, много трайна, черна с дебела ципа, вкусна за ядене, но не става за компоти. Сънбърст също раждат добре но са по дребни и нетрайни. Скеената е доста едра но за сега дава малко като за 3та година с плод ....
Сега си купих Ван защото го дават добър опрашител ....
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

Ценна информация за компотите... :dovolen: ., таман мислих да си взимам Кордия и Реджина от черните, иначе Ван е добър опрашител, започва от Бурлата и свършва до Кордията. Е има и по-добри в тази алелна група. ;)
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

polyabs написа: Фев 24, '20, 19:15 ....та М М иска да им резне върховете, дали не е късно? :hmmm: ....
Не е късно, принципно череша не се реже, ако се реже трябва да се замазват раните ако са големи. Моята я почнах от върха, че беше доста висока, 3 касетки само от върха набрахме, следващата година почнах да режа надолу клоните, два клона 3 касетки.. :lol: .тръгна много на страни и взе да пази сянка на зеленчуците и я отрязах нацяло, никой не ядеше вече и компоти, а имаше за 2 г. напред. Сега му намерих цаката да правя сок вместо компоти, но нямам добивна череша... ;) .
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

Сок как правиш - със соковарка на водна баня ли ?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

polyabs написа: Фев 24, '20, 19:15
Всички са ми големи дървета за 6-7 години не мога да стигна и най долните клони, та М М иска да им резне върховете, дали не е късно?
Рано е! Оберете черешите и тгавва правете тази резитба!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Благодаря за съветите момчета, така ще направя, като узреят и с плодовете долу ...
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

apis написа: Фев 25, '20, 19:25 Сок как правиш - със соковарка на водна баня ли ?
От череши не съм правил, но бих се отървал първо от костилките. От сливи правя, махаме костилките и в казана, примерно 2 кофи сливи, 2 кофи вода, захар на 15% съм се спрял и пак може да се разрежда, лимонена ако е нужно, сварява се, изстива, прецежда се през гевгир и в шишета пластмасови 2 и 1,5 и във фризера.

тука има нещо подобно, но захарта и лимонената по-късно се слага само в сока.

https://recepti.gotvach.bg/r-12891-%D0% ... 1%88%D0%B8
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Аз не разбирам като ще е за фризера ... Защо вариш, мелиш с блендер или Нутрабулит и във фризера... Натурално
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

не обичам череши , години наред брахме по 3-4 дървета , един юруш да не мине дъжд - да се напукат , да не се натъртят , компоти , компоти
накрая им намерихме цаката със соковарката
череши / с костилките / , захар , и като започне сока да тече - директно в затоплени бутилки от бира , затваряш и те се вакумират от самосебе си
разгеле - черешите баща ми ги разкара
ако случайно ми се дояде , купувам колкото искам и съм приключила
обичам плодове , но в нормално количество / когато са само за собствена консумация /
изприщваш се да режеш , пръскаш , пък после да обереш и най-вече - да съхраниш ...
само смокините не ни затрудняват хич ;) , береш и ядеш , със зор отделяме за сладко
затова съм се ориентирала предимно към орехи , бадеми , лешници - тук когато както колкото
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

polyabs написа: Фев 26, '20, 08:16 Аз не разбирам като ще е за фризера ... Защо вариш, мелиш с блендер или Нутрабулит и във фризера... Натурално
Така изглежда сока от афъзка, към 50 литра беше тази година и го няма. ;) ., а блендера го ползвам само за доматен сок и рядко за цитруси, щото бебешки храни и мармалади не ми се пият... :dovolen:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”