от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

apis,благодаря ти за предложението!Ще потърся разсадника,ще се замисля и за варианта с калемите,но дръвчета до сега не съм присаждала.,незнам дали ще се справя.


Всъщност,колко време минава до плододаване.
Азарина,жалко ,че нямаш още лични впечатления,това щеше да ми е от полза .

tanasaki,ти си голям оптимист!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Мими и аз не бях присаждала, но благодарение на Танасаки се престраших но си трябват и инструменти и овощарска замазка и сега на 1 круша имам прихванати 7 различни сорта и на още много дървета по няколко. Молех се поне по един калем да се прихване, а то се прихванаха на 90%. Та не е беда да си купуш Джонатан от разсадник и след 3-4 година като даде плод, ако не отговаря тогава да присадиш. :daaa: Имаме толкова опит с цветята, няма да се даваме на едно дръвче я! Успех! :liubov:
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Може да съм разправял тази случка, може и да не съм, но добре е да го имате предвид и защо ви препоръчвам да вземете калеми.

В първата година в която започнах за засаждам дървета исках сорта Хардиева масловка . Стар сорт който е разпространен из цялата страна , много хубав сорт който може да се използва и като междинник . Отивам в разсадник , надежден разсадник в който си взех такава круша, която поради това,че не се търси много дървото беше престояло втора година в разсадника. Доста от сортовете като преседят една година в разсадника залагат плодни пъпки поради слабия разтеж . Това дърво имаше 9 такива пъпки и след прецъфтяването остана един плод. Който като почна да узрява започнаха съмненията, че сорта не отговаря, но тогава нямах такъв опит, но въпреки това реших да действам на сигурно и то друг разсадник пак закупих Хардиева масловка . Първото дърво се оказа Попска круша и второто дърво също се оказа Попска круша. И така се наложи да чакам 8 години докато третата Хардиева масловка която закупих се оказа това което искам. Отделно 20 % от закупените от БГ дръвчета не са ми отговаряли сортовете.

Объркването може да стане в доста моменти от производството на дръвчето. Това че една година е било точно не е гаранция, че следващата ще е същата.

От тук нататък вие си решавате.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

polyabs написа: Юли 6, '18, 21:25 . Та не е беда да си купуш Джонатан от разсадник и след 3-4 година като даде плод, ако не отговаря тогава да присадиш.
След като съм го практикувал това изпълнение и искам да имам хубаво дърво не бих го направил това. След присаждане в короната поне според мен дърветата не се развиват много добре.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

tanasaki написа: Юли 6, '18, 21:49
След като съм го практикувал това изпълнение и искам да имам хубаво дърво не бих го направил това. След присаждане в короната поне според мен дърветата не се развиват много добре.
Моите присадки в короната тръгнаха доста мощно, което ме радва,
но орязах почти всички останали клони от стария сорт.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Присаждането с няколко калеми в короната не ми харесва защото без целенасочина резитба основните ( долните) рамена остават прекалено слаби за сметка наводача.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

tanasaki написа: Юли 6, '18, 23:20 Присаждането с няколко калеми в короната не ми харесва защото без целенасочина резитба основните ( долните) рамена остават прекалено слаби за сметка наводача.
И водача махнах :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

А, аз и него присаждам ;)
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

tanasaki написа: Юли 6, '18, 23:44 А, аз и него присаждам ;)
То и аз присаждах на него, но май не улучих точния вид присадка.
Стоя си едно нещо там в колебание дали да тръгне.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

Сериозно ме замислихте.А май нямам и друг избор.На есен ще купя дръвче и ще тръпна в очакване няколко години.Надявам се да попадна на точния сорт,ако ли не,ще присаждаме,няма да му се дадем на едно дръвче,както казва poliabs. :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”