Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ljuboznatelna »

Тези орязаните къпини няма да дадат плод другата година, така че ако искаш къпини, ще си ги търпиш големи.
Аз имам без бодли, но без вода ѝ съхнат къпинките,или са кисели, а отсреща на полето си дават плод и са по-вкусни, да му се не види! 😁 Дава плод на отрасли предната година клони.
Катереща роза наистина е добро предложение,защото ще ти цъфти над къпините. Проблемно ще е хоризонтирането - отдолу боде, отгоре боде... 😜
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ама моля ви се, оставете ги тия къпини :lol: Да речем, че ги няма там. Въпросът е, какво бихте засадили пред хамбара, или пък не бихте садили нищо? Събирам идеи ;)
Либре, роза - да :daaa: а какви ядливи храсти имаш предвид?
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

Kасис, йоща, френско грозде, боровинки камчатика, смокиня имаш ли? Последното е идеално за този климат.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6022
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2089 пъти
Получил благодарност: 1203 пъти

Re: Селски работи

Мнение от alys »

ljuboznatelna написа: Ное 6, '23, 11:10 Тези орязаните къпини няма да дадат плод другата година, така че ако искаш къпини, ще си ги търпиш големи.
Аз имам без бодли, но без вода ѝ съхнат къпинките,или са кисели, а отсреща на полето си дават плод и са по-вкусни, да му се не види! 😁 Дава плод на отрасли предната година клони.
Моите са на капково. Без вода не са били, но втора година са кисели. Мисля, че точно поливането е причина да не са сладки. Овцете ги харесват и се катерят по оградната мрежа, съответно постоянно им правят резитба. ;)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ljuboznatelna »

ln_none написа: Ное 6, '23, 11:22 Ама моля ви се, оставете ги тия къпини :lol: Да речем, че ги няма там. Въпросът е, какво бихте засадили пред хамбара, или пък не бихте садили нищо? Събирам идеи ;)
Либре, роза - да :daaa: а какви ядливи храсти имаш предвид?
Като се има предвид, че ще ти е все пред очите, трябва да е красиво :)
В същото време плевнята аз не бих я скрила до момента на пълното ѝ разпадане, ако настъпи такъв. Много е хубава. Значи някакви не много високи цъфтящи, може и най-използваните подправки (магданоз, кервиз...), за да са ти пред очите и да не забравяш да ги поливаш.Гьозум и мента, сигурно си знаеш, най-добре в ограничител (саксия, кофа без дъно) да се садят, за да не превземат всичко. Щом ще сте там целогодишно, значи е мястото на някое ниско вечнозелено, и зимата да виждаш зеленко. Това най-обобщено, защото вариантите са много.
Аз, ако слагам роза, ще търся някоя не много буйно растяща, да има там по някой цвят, да е акцент върху хамбара, и той да е водещ, а не тя да го скрива. Но аз не съм спец по розите, при мен става все по-сенчесто и аз една по една ги махам, защото цъфтят малко, а бодат много.

Алис, и аз съм с капково тази година, разликата е, че не съхнат, и преди ми бяха кисели :D
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Селски работи

Мнение от greeneyed »

За къпините без бодли - "Отглеждането на сортове без бодли е много по-лесно и някои го предпочитат. При тях обаче плодовете са по-дребни и зреят доста по-късно и продължително. По вкусови качества отстъпват на някои от бодилестите сортове."

Ноне, като стана въпрос за рози- на входната порта трябва да имаш червен трендафил ,ето такъв

Изображение

Казва се Sympathie , на Kordes
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

Aз за тази стена си представят контрастиращ цвят- жълта, бяла,розова. Струва ми се, че червеното ще е малко приглушено на фона на тухлите. Но всеки си има предпочитания за цветовете.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ljuboznatelna »

Примерна картинка, на принципа - боднала каквото намерила, пък се хванало каквото можало. Ако можеш да скриеш ламарината без да падне с роза или клематис, ще е идеално.

Изображение
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Мерси, Либре, някои не съм ги и чувала даже :dovolen: Аз много искам плодни храсти, всякакви, понеже тук дръвчетата не издържат много - плитка е почвата. Ще търся. Смокиня имам една тъмнолилава, хубава е, голямо дърво. На другото село е фраш със смокини и малко са ми поомръзнали, пък не са ми и от любимите плодове.

Ех, Грийни, напомни ми за едно време, като си мечтаех за къща на село и точно така исках червен трендафил на портата :nod: Покрай тоя трендафил намерих хобикафето всъщност!

Люб, тебе магнитните бури ли са те ударили не знам, ама какво за бога е това, може би отговор на въпроса "какво НЕ бихте насадили там" :lol:
Като имам декар и полвина двор, нужно ли е сички китки да са на едно място :hihihi:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

Aaa, ще чупиш малко от лилавата смокиня. Аз пък съм с нереализирана мечта . Добре, де, касис, френско грозде не става ли? Йоща е хибрид между касис и цариградско грозде, плодът е с тъмен цвят. За плитката почва трябва да е нещо по-устойчиво, май. В София имаме една леха 40 см покрай оградата, ММ каза, че там почвата е също 40 см.Ами, успя да поникне от семе липа и едно декоративно дърво, ама много напористо. Никой не ги полива, не ме послушаха да ги махнат на време, не знам какво ще става.
Огледай се какво отглеждат хората в селото, може да е добра идея. Сетих се за грозде, някой готин десертен сорт.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”