Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Нда... не се виждам и да го пръскам, поне засега. Лука с неговата алелопатия къде ли няма да го бучкам, май няма да стигне до лозето. Билчици, подправчици нещо ще е.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Shami »

При мен под асмата има рози,вербена,една хортензия бабешка която е малко в страни,не баш под,но като се разпищолят тези ми ти ластуни може да се смята ,че е под лозето.Имам ацери пак така там насадени.Клематис,лалета,теменужки,незабравки,аюга и нам какво си вече :lol:Забравих обичките и пак едно дългокосо дето гледам сега.Забележа ли ,че някое растение не ми върви добре нещо и се мъчи гледам да го бутна под асмата на шарена сянка.Но лук и домати не съм садила там,то и място няма де :lol:
Шарената сянка се харесва от всичките ми растения.Изключае само седумите.Ма и такива имам там.Даже и някакъв бъз дето трябва да е черен марков ,ама са ме минали в онази поръчка.Мразя асмата зареди осите и пчелите. Пълна е ,осите преобладават,но имаме и пчеларник наблизо та и пчели има.
На паникулатите обаче не им харесва там,пробвах ги вече.Не прекопавам ,свеки не дава.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ама Шами, асма и лозе са съвсем различни неща... Асмата си е покрай къщата, шарена сянка, както казваш, поливно - всичко можеш да сложиш там, макар че ацер май е доста нетипично ;) А лозето никой не го полива, на припек е и е запофичено на края на двора, ако не е някъде накрай селото. И по принцип е грозновата работа, точно затова тази снимка така ме впечатли :nod:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Shami »

:hmmm: Ооо,вярно :ufff:
Ноне,ама при нас е така като на снимката.Имаме и до къщата имаме и така по пътеката като на снимката на припек.
Това до къщата поливаме понякога,другото по пътеката не.
Но аз не разбирам честно казано.Чак сега се замислих за разликата.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Lalel4e »

Лавандула.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ljuboznatelna »

Лавандула, непета, салвия - от онази с лилавите свещи, ириси, розмарин, пелин в разните му варианти, равнец, мащерки разни, седуми, делосперма...
Или искаш ядливо? Ама за ядливо цвеке не се сещам :D
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Lalel4e »

ljuboznatelna написа: Ное 13, '23, 20:16 Ама за ядливо цвеке не се сещам :D
Е как, бе?! Теменужки, хризантеми… мъжете питайте за тез работи - по-добре ш кажат! :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ljuboznatelna »

Ами да! Лапад и коприва! :)
Пък що не и щир!
Към списъка с неядливите да добавя хелихризум италикум (къри) и сантолина. Кърито само мирише на мерудия, ама не става. (шарена сол ѝ викат в пловдивско)
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Селски работи

Мнение от flora »

Аз първо да попитам - под лозите ли искаш нещо както си показала или между редовете? Под лозите не мога да кажа, но при големи лозя в началото на някои редове садят рози (може и просто в близост до лозите) като индикатори за маносване. Щом забележат признаци на мана по розите започват да пръскат лозите. Красиво и практично.
Изображение
Изображение
Може и да е красиво и с треви и макове (Papaver rhoeas, Eschscholzia). Ешолцията издържа на суша и се самозасява.
Изображение
или само с трева
Изображение
Но мисля, че сама трябва да прецениш какво ще вирее при твоя климат и почва с по-малко грижи.
Изображение Изображение
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

О, снимката с маковете е прелест! Но между редовете все пак трябва да се ходи, та мисълта ми беше за в краката на лозите. То моето лозе е 4 редчета, не е някой лозарски масив ;) Сухоустойчиви цветенца и билки, май това е най-разумното. Пък защо не и именно исоп? Той бил в алелопатия с лозите, помага им там за нещо си. Иначе за ядливите четох, че боб и грах също са му алелопатични, но някак не си го представям.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”