Препоръчайте ми препарат против...

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Lilly »

не мога да различа вида бурени на снимката , но на мен въпросът ми се видя малко на майтап :D
как се справяме с бурените ...? - с плевене
после - раундъп за тревистите и пак раундъп , но в концентрация 30% /мисля , че беше така/ - за дървесни и храстовидни видове
не съм чула някой да е измислил персонален хербицид за повет примерно :D , но пък той се плеви лесно , ако се прави редовно
Usmivka
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Сеп 27, '23, 18:28
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 31 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Usmivka »

Моля да ме вземете на сериозно. :lol:
Да онагледя.

Изображение



Изображение

Косачка,резачка и бой с мотиката.Сега ще се оре,обаче раундъп не е ли само когато има листа? Искам да наръся с нищо след орането.
Много ми личи,че нищо не разбирам. :lol:
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Alien »

Да, за да подейства раундъпа, трябва да се усвои от листата. А и след него май имаше срок от 2г да не се сади нищо за ядене. Едно време (когато още ходехме на бригади) пускаха някаква машина, която вкарваше силно нагрята водна пара след втората оран. Не знам дали още има такива.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от zeleno »

косене и оран , там където може
това което виждам аз са повечето многогодишни плевели
там където не може да се изоре трябва да се мажат персонално с раундъп / около лозите примерно /
аз за целта ползвам шишенца от минерална вода , режа дъното , нахлузвам в/у плевела и пръскам , така препарат не излиза извън мястото за което е предвиден
По̀лската повѐтица (Convolvulus arvensis) , в площите които се сеят / а не само косят / се унищожава на 100 % по този метод
но това е приложимо за малки участъци
това е моят личен опит , не претендирам за универсалност
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от libra »

Положението e трагично, взимаме те на сериозно, но тази джунгла трудно ще се обезбурени, така да се каже. Поветицата е досадна, но онзи плевел, дето е висок колкото лозите е неизтребим, не знам как се казва. Първо, той има як вретеновиден корен и става малко като "дядо вади ряпа", ако се плеви. Възможно е и да е като троскота- от всяко останало парченце корен да излиза ново растение. После пуска безброй семена като глухарчето. В момента лехите са ми като с разсад от свежи марулки. Аз мисля, че първо трябва да се освободите от надземната част, после някакъв препарат против семена и следващата година раунъп върху новопоникналото зелено. И по нататък си продължавате с неравната борба.
Usmivka
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Сеп 27, '23, 18:28
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 31 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Usmivka »

Вече окосено и покрай лозите е изкоренено.Това в предния двор,в задната част ще се оре.Голям е и там с мотиката си трябва бригада китайци. И проблема остава съседния неизползваем двор.Ще се обгрижва и той,иначе ще е преливане на пусто в празно.Ще прочета за препаратите за семена.Благодаря!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от botan »

libra написа: Окт 3, '23, 13:39 В момента лехите са ми като с разсад от свежи марулки.
Много добре си се ориентирала, това е дива маруля (Lactuca serriola). Не е като троскота, но трябва внимателно да се дърпа от основата, защото понякога се чупи там и тогава може да се възстанови. Косенето само я разлютява и трябва да се дръпне ръчно. Лошото е че има 2 форми - с широки и тънки листа, като тази с тънките много успешно се крие, а е хубаво да се дръпне преди да започне да цъфти. Като започне цъфтежа се плеви сутрин когато цветчетата са отворени, че около обяд се затварят вече и са по-трудни за намиране.
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от libra »

Aз нямам успех, защото в глината не мога да му издърпам целия корен, независимо колко е висок бурена. А, с лопатката за чоплене на корени, изглежда само го пензирам в дълбочина. Резултатът е още повече марулки.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Di_Va »

Някой да е чувал/пробвал препарат, който унищожава корените на троскота????
ММ намерил някакъв клип в нета, (ще го сложа после ако мога), където се споменава препарат от микроорганизми, които се хранели с корените на троскота и решавали проблема :hmmmmmm: , нещо в което аз дълбоко се съмнявам, въпреки че нямам претенции за кой знае какви дълбоки познания в тази област. Съдейки по моя опит, битката с троскота е безкрайна, целогодишна и с възможност само за частични успехи на ограничени площи, това при условие, че не се ползват тотални хербициди, т.е. да запазим земята чиста.
Понеже (аз понякога съм тотален скептик, а понякога много лековерна), сега скептицизмът ми е пълен и никак не вярвам в съществуването на подобен начин за битка с троскота, ми се иска да проверя дали някой е ползвал(или поне чувал) за тези вълшебни микроорганизми.
ако това е истина, би било добре да опитам да си улесня живота, като ги ползвам.
Фирмата, произвеждаща препарата е



Май успях да постна видеото!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от botan »

На дамата нещо й е убягнала идеята на препарата. Единствената възможност, която виждам за да работи против троскот е да ускори процесите на гниене на нарязаните троскотови парченца при обръщането преди да са имали възможността да се възстановят, но не е сигурно дали бактериите ще се втурнат към живите тъкани при условие, че има предостатъчно мъртви, които да си разграждат. Струва ми се, че при връзката с троскота силно влияе плацебо ефекта.
Иначе това са посочените бактерии (закваски за млечни продукти, хлебна мая, торни бактерии):
Bacillus subtilis, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactococcus diacetylactis, Lactococcus lactis, Rhodopseudomonas palustris, Saccharomyces cerevisiae и Streptococcus thermophilus.
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”