Пъпеши, Дини

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Di_Va »

Аз пък се провалих напълно с пъпешите, вчера откъснах и последния - остана си малък, пожълтя и отиде на боклука. Нещо не направих както трябва, но така и не разбрах какво, дрего обаче разбрах - пъпешите не са за моята градина, по-добре да си ги купувам :lol: !
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

Иска ми се да ви напиша няколко неща за динята, но се притеснявам да не ви..........

Почвените фитопатогени! Не съм срещал сорт диня да е устойчив на всички такива раси! Няколко години слагам и няколко коренчета на семка. Пълен провал. Тази година беше торено и с оборски тор, и тези, които бяха на семка загинаха! Оборския тор предостявя доста фитопатогени - по спомен от Миша! За да се получи на семка трябва така нареченото ново место. Миналата година имах добър добив от семенни растения при следната ситуация - триходерма + микориза и без оборски тор. Тази година слагах триходерма, но загинаха. Тази микориза я подценявам, но взех да се замислям дали не е помогнала!

За присадките..... не напразно със семената диня се продават и семена подложка - 1000+1000. Подложката е устойчива на почвените фитопатогени и е много мощна. Огромна разлика има във вида на растенията с и без. Изхранва и повече плодове! Рядко някой да отглежда диния без присадка. По скоро е като хоби. Покрай мен е пълно с бустани и всичко е присадено на подложка!

Celine F1 на семка 2019г.
Изображение
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

И дините и пъпешите искат доста копане. Има ли трева няма добив и качество! Калций и Калий също си трябва за качествени полодове. Снимката е от миналата година. Тази е по-слабо. Пролетта бе лоша! Пъпеша е Лидер F1.
Каква малка глава....

Изображение
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Миша »

За присадките..... не напразно със семената диня се продават и семена подложка - 1000+1000. Подложката е устойчива на почвените фитопатогени и е много мощна. Огромна разлика има във вида на растенията с и без. Изхранва и повече плодове! Рядко някой да отглежда диния без присадка. По скоро е като хоби. Покрай мен е пълно с бустани и всичко е присадено на подложка!
Не е съвсем така ... присадката се използва основно когато няма възможност за поливка, дините и пъпешите имат сравнително повърхностна коренова система , съответно за да станат им трябва редовно поливане, което не е особено осъществимо на бостан. За подложки основно се ползват кратуни, които развиват мощна и дълбока коренова система и черпят вода от по-равномерно запасените долни почвени слоеве, съответно отпада изискването за чести поливки, но ако има възможност за редовно поливане присадените растения имат малък превес, пренебрежимо малък с оглед цена- работа. Тази година почвата беше дълго време студена, за това предполагам не ти вървят добре пъпешите, не е толкова да сеитбооборот, пъпешът е силно топлолюбива култура. По повод окопаването- ако имате чиста от плевели площ няма нужда от окопаване, ние не ги копаем и пак дават оптимални за сорта плодове с редовно поливане . Едно от основните изисквания на пъпеша и динята е да не им се разбутват ластуните, точно затова по възможност се избягва окопаването. Ние как практикуваме, когато полето е заплевено: площта се приготвя рано напролет и се дъждува, за да може да поникнат бурените, когато станат 3-5 см се фрезова повърхностно сутрин в слънчево време, за да може до вечерта пониците да изсъхнат , после пак се дъждува, така няколко пъти , докато стане време за разсаждане на пъпешите семената на бурените значително са намалели.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Di_Va »

Миша написа: Авг 11, '20, 16:43 ... . Едно от основните изисквания на пъпеша и динята е да не им се разбутват ластуните, точно затова по възможност се избягва окопаването...
Ето защо при мен нищо не се получи с пъпешите, а аз дори им слагах мулч под ластуните :lol: ...голям бостанджия съм, няма спор :nod: !
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

Миша написа: Авг 11, '20, 16:43
За присадките..... не напразно със семената диня се продават и семена подложка - 1000+1000. Подложката е устойчива на почвените фитопатогени и е много мощна. Огромна разлика има във вида на растенията с и без. Изхранва и повече плодове! Рядко някой да отглежда диния без присадка. По скоро е като хоби. Покрай мен е пълно с бустани и всичко е присадено на подложка!
Не е съвсем така ... присадката се използва основно когато няма възможност за поливка, дините и пъпешите имат сравнително повърхностна коренова система , съответно за да станат им трябва редовно поливане, което не е особено осъществимо на бостан. За подложки основно се ползват кратуни, които развиват мощна и дълбока коренова система и черпят вода от по-равномерно запасените долни почвени слоеве, съответно отпада изискването за чести поливки, но ако има възможност за редовно поливане присадените растения имат малък превес, пренебрежимо малък с оглед цена- работа. Тази година почвата беше дълго време студена, за това предполагам не ти вървят добре пъпешите, не е толкова да сеитбооборот, пъпешът е силно топлолюбива култура. По повод окопаването- ако имате чиста от плевели площ няма нужда от окопаване, ние не ги копаем и пак дават оптимални за сорта плодове с редовно поливане . Едно от основните изисквания на пъпеша и динята е да не им се разбутват ластуните, точно затова по възможност се избягва окопаването. Ние как практикуваме, когато полето е заплевено: площта се приготвя рано напролет и се дъждува, за да може да поникнат бурените, когато станат 3-5 см се фрезова повърхностно сутрин в слънчево време, за да може до вечерта пониците да изсъхнат , после пак се дъждува, така няколко пъти , докато стане време за разсаждане на пъпешите семената на бурените значително са намалели.
Не е съвсем така....присадката се използва основно поради устойчивостта и към почвените фитопатогени иначе растението загива! Допълнителни плюсове са размера и тонажа. Тук покрай мен(Свиленград и Любимец) има хиляди декари и бостанджии с годишен опит. Аз не - уча се още! На където погледнеш дини и пъпеши. Всички имат сондажи и наливат вода . Преди години правеха на кратуна, но последните хибридни подложки са тикви на някой от тях пише, че не променят вкуса на динята. Превеса е огромен. Просто без присадка възможността да няма плод е голяма! Трети месец няма дъжд а температурите достигаха 40°С. Без вода тук нищо не става каквато и да е тиквата! В почвата има пукнати като бръкна с ръка не достигам. Ама какви сладки плодове станаха....но си е притеснително!

При пъпешите е друго. Хибридите си имат устойчивости!
Тази година направих 5 сейки на пъпеши през около 20 дни. Първите не се получиха да!
Много е хитро това с почвата плевелите и дъждуването - пак научих нещо!
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Миша »

Петър, аз пиша не за професионално отглеждане, пиша за отглеждане в домашните градини, колко хора имат възможност да купят професионални подложки от по 1000 семена, при добре подбран сорт и при добра агротехника подложката не е толкова необходима, например аз за това предпочитам Перлата пред Кехлибара, заради устойчивостта на болести и добрата облистеност без да е необходимо присаждане. Всеки може да отчете собствените условия и да се съобрази с тях, има професионални сортове, които не стават без подложки, и други, които спокойно може да се гледат и в по-неблагоприятни условия без някои екстри, обикновено на професионалните семена в каталозите пише дали стават без подложка . Между другото така е не само с дините, така е и с краставици, домати, и всякакви други професионални силно добивни сортове, някои сортове изискват не просто оранжерия, а оранжерия с точно определен климат и хранене , така че изборът на сорт е много важен
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

Миша написа: Авг 11, '20, 17:18 Петър, аз пиша не за професионално отглеждане, пиша за отглеждане в домашните градини, колко хора имат възможност да купят професионални подложки от по 1000 семена, при добре подбран сорт и при добра агротехника подложката не е толкова необходима......
Аз затова искам да ги предпазя и насоча да използват такива като триходерма и микориза - шанса за добър добив е по-голям ако се получат нещата! В каталога на TAKII има две дини, които пише, че могат без присадка. За такава бих се навил да тествам!?

На снимката е едно растение, което завзема на око около 12 m2. Има 9 плода - на бързо ровнах. Малките завързали не ги броях. Отдавна не е поливано - други неща вече изсъхнаха. Растението е подложка хибрид тиква. На него не е присаден благороден сорт. Някой ластуни ги поокастрих че пречат!
Изображение

Изображение

Само си представете ако му насвяткам краставица отгоре..... :dovolen:
May the Force be with You!
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1060 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от пери »

За първи път отглеждам пъпеш.
Не съм вярвала, че може да се получи нещо, но Миша ме разубеди, за което съм ѝ много благодарна.
Снимките не са съвсем актуални, но са показателни.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1060 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от пери »

Хмммм....Тази година никой не се е разписвал тук. :hmmmmmm:
Аз пак се включвам с благодарности към Миша за първокачествения разсад :gush: :tzeluvka: :tzvetentze:
Тази година направихме "бостан" на село и ще има по-добър урожай, отколкото миналата година, когато пъпешите бяха в зеленчуковата градина.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Има още доста, но ластуните са много нагъсто и не ми се ще да ги тъпча,за да снимам.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”