Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Публикувай отговор
Хави
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2514 пъти
Получил благодарност: 248 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Хави »

Благодаря!
И тя е чудна!
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Murof »

Ето моя любимец:)
Изображение
Chamaecyparis obtusa 'Chirimen'
Нито една градина не е идеална.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от borislava.kirilova »

Murof, gevkati големи разкошества! :liubov2: Благодаря ви за споделянето! :tzvetoman:
Имам въпроси и към двама Ви. :D
Gevkati, питането ми ще е спам за тази тема, но съм любопитна за декоративната праскова, страда ли от заболявания като плододаващите сортове? И съоветно как я поддъжаш в този прекрасен вид?
Murof, този Chirimen е вдъхновяващо красив! Полагаш ли някакви специални грижи за него? Аз съща отглеждам екземпляр от него вече 3 години, но не се развива хич. Прирастът е 1-2см. Редовно в горещините има изсветляване на новия прираст. Торя си през 2м със специализиран тор за предотвратяване изсъхване на иглите от горещините. Правя есенно торене през ноември със специализиран тор за иглолистни. На сянка от лешник е в горещите часове на летните дни. И някъде бъркам.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Сеп 21, '23, 12:23 ...
Gevkati, питането ми ще е спам за тази тема, но съм любопитна за декоративната праскова, страда ли от заболявания като плододаващите сортове? И съоветно как я поддъжаш в този прекрасен вид?
....
Murof, този Chirimen е вдъхновяващо красив!....
Моите декоративни праскови / само че са купувани за сорт bonfire - дали е едно и също , нямам време в момента да търся / страдат пролетно време от къдравост, но това не е точно страдание, защото с едно пръскане със Скор им минава. Тази година едното дръвче беше развъдило щитовидни въшки. Това беше по-тегаво - чистила съм ги ръчно , добре , че е малко дръвчето :D Така че - да , имат проблеми.

А Chirimen-чето мен пък изобщо не ме радва с тия кафяви изсъхнали участъци и съм му дала още една година време - ако не се вземе в ръце, ще го махна. Май не го видях тая година да порасне, поливам го много /при другите лъжекипариси това даде резултат и престанаха да се появяват изсъхнали клончета/ . Така чеее...не мога да се вдъхновя от вида му , все едно че всеки момент ще заумира ... :snif:
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Murof »

► Виж съдържание
Не, нищо конкретно не му правя само го поливам, при мен е на пълно слънце:) и му се радвам... "Изсъхналите участъци" не са изсъхнали това са неговите шишарки, някъде в форума botan го беше обяснил по-научно:)
Пролетта изхвърлих моята праскова с червени листа, много кекава а не ми се трови с химикали.
Нито една градина не е идеална.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от borislava.kirilova »

Благодаря! Murof, поливам и повече, на капково е с дюза, дебит 20л/час. Че и бани му правих след залез. Предполагам, че иска по-висока въздушна влажност, отколкото е при мен. Затова при теб така добре изглежда. :liubov2:
Lilly, и Murof е обяснил, това е цъфтежа на хамеципариса, който после просъхва. Помагам да се изронят и опадат внимателно сухите части, защото клончето си е живо. Като четох за сорта, това си му е особеност и това бе препоръката, защото при дъждовен сезон е възможно да се завъдят гъби в тези участъци.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Сеп 21, '23, 15:59 Като четох за сорта, това си му е особеност и това бе препоръката, защото при дъждовен сезон е възможно да се завъдят гъби в тези участъци.
и аз се опитвам да чистя просъхналите участъци , съгласна съм , че сигурно е нормално , просто не ме кефи и доста съм му понасъбрала , най-вероятно няма да го бъде. Когато съм го избирала , съм имала предвид такова растение
Изображение
и тук има малко кафявичко , но прилично малко
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от gevkati »

Боби, всяка пролет правя драстична резитба за укротяване, защото расте като луда.Чудя се дали мога да я преместя.
А за къдравост: и аз пръскам със скор.
Стоян
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Апр 16, '16, 06:47

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от Стоян »

Стоян написа: Юли 19, '18, 07:09 Мястото е слънчево, почвата не се дренира добре, поливането е рядко, но не го оставям да пресъхне.
Когато вадиха растението от мястото му в разсадника също имаше кафяви листенца, но след пренасянето се увеличиха.
Вероятно е заради стреса от частично повредената коренова система, въпреки че балата беше доста голяма.
От разсадника ми казаха да не го торя първата година.
Почистих кафявите листенца и напръсках с растението с Пиктор.
Какъв е този тор против покафевяването? - някакъв комбиниран? - ако може една препоръка.
Няколко години по-късно Chamaecyparis alumi gold



Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”