Безглутенови рецепти

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

По искане на ММ направих соленки. По мое искане ги направих безглутенови. Сега всеки ден си гризкаме с кафето и чая, стават все по-вкусни или защото свършват бързо. Както обикновено се сетих да снимам вторат тава, първата замина, защото си имаме обичая със съседите кой каквото прави като сладкиш, да дава на другите.
Изображение
Соленките са с две яйца, три лъжици кисело мляко, един бакпулвер, кимион, три лъжици мас (или масло, или олио), лъжичка сол.
Брашното е по избор, или смес от две или три. Аз ги направих с оризово, царевично и нахутено. Две чаши.
Всичко се смесва, като се отделя един белтък за намазване. Разточва се с помощта на допълнително брашно пак по избор, аз иползвах царевично. Поръсва се с ким, пече се на 180 градуса за около 15 Мин.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

Вчера правих много красив сладкиш с тиква, чия, сметана, извара, царевично нишесте. Почти без захар, само две лъжици. Може и съвсем без захар, ако тиквата е сладка. Получи се много сполучлив, много вкусен и изглежда майсторски, а е лесен за правене.
Изображение
Раздадох на съседите по четири парчета и ние хапнахме на воля.
Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

Продължавам да пробвам всякакви варианти на безглутенови сладкиши. Мотивирам се, че най-сетне след пет години усилия да отслабна, сега само като изключих глутена, без да спазвам каквато и да било друга диета, свалих за два месеца единадесет килограма. Върнах се в старата си форма, още три килограма ме делят от любимите 55 кг. Или 53? Оле!!!
Мъфини с ябълки, сушени сливи, пресни фурми, оризово брашно, три яйца и кисело мляко. Няма захар, няма глутен, на вкус са определено зимни сладкиши. Не сложих канела, защото ябълките са много ароматни, от градината - самопоникнала незнайно как сладка и здрава ябълка.
Изображение

Изображение

Някой има ли предположение какъв сорт е тази юначка?
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от ln_none »

Не знам за ябълката, но ти си баш юначка - единадесет килограма за два месеца :shock: :daaa: Бе забелязала съм и аз, че най-много от хляб дебелея - спра ли го, веднага отънявам...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

In_none, хляб ям всеки ден, само пшеница, овес и ръж са изключени. Правя от елда, просо, царевица, нахут, лимец, ориз и се получават леко ронливи безглутенови хлебчета. Свиква се бързо, вкуса е много разнообразен и затова не ми липсва нещо.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Силвия »

Е, как ще те познаем сега, а Тутти :shock: :liubov2:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

Силвия написа: Ное 17, '21, 15:38 Е, как ще те познаем сега, а Тутти :shock: :liubov2:
Сложно, ще дам знак…
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Силвия »

Тутти написа: Ное 17, '21, 13:50 In_none, хляб ям всеки ден, само пшеница, овес и ръж са изключени. Правя от елда, просо, царевица, нахут, лимец, ориз и се получават леко ронливи безглутенови хлебчета. Свиква се бързо, вкуса е много разнообразен и затова не ми липсва нещо.
Тутти, каква питка си намислила сега за празниците :angelche:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

За Бъдни вечер содена. Няма как да я направя безглутенова, или ако може, то още не знам как става. Едно залъче или повече няма да е фатално, защото нямам алергия. Просто установих, че причината да пълнея е глутена.
За Коледа и Нова година ще са богати маслени питки, завъртяни и с обикновено брашно. Гостите няма да са солидарни с моите виждания, ще се опитам да съм пестелива с хляба, да не качвам килограми.
След тази ерес в безглутеновата тема, изчезвам бързо с подвита опашка.
Всъщност съм замислила да си метна едно хлебче на програма за безглутенов хляб в хлебопекарната, да имам алтернатива за Коледа и Нова година. Правих такъв вече три пъти, добре става.
300 мл вода или мляко, или смесено
Лъжица олио
Лъжичка сол
Лъжичка захар
Едно яйце
500 гр брашно без глутен
Мая 1 пакетче
Получава се приличен хляб, вкусен, но естествено леко ронлив заради липса на глутен
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Безглутенови рецепти

Мнение от Тутти »

Тази вечер чакам кръщелниците и направих бърз и лек десерт.
Чия, накисната за шест часа в кокосово мляко
Малини, замразени, от нашата градина, боровинки от Петрохан, пак замразени,
Кокосова сметана.
Всичко на блендер, после украсено с плодове и отгоре нещо като нищо от кокосова сметана, шприцовано неумело. Не го владея шприца. Нямам нужното търпение.
Вкуса обаче е разкошен.
А съставките може да се заменят. Кокосовото мляко с обикновено, кокосовата сметана с обикновена заквасена, подсладена с мед или пудра захар.
Снимката е от хладилника. Най-любимия ми десерт за гости е крем, защото само раздавам подноса с чашките и готово.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”