Арабис, Гъшарка (Arabis)

Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от Nastenka »

Европейска му работа... Оттам е дошло. Разните му там немски, холандски и най-вече английски разсадници така го наричат и предлагат, открай време. Впрочем, пъстролистните форми запазват компактност.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Сега видях, че съм пилил за същото на същата страница, като възрастните хора дето си разправят една и съща история от младините.
:lol: :lol: :oops:
libra написа: Апр 22, '18, 06:38 Каква е разликата ?
Тук,например, ги дават като синоними.http://www.rainyside.com/plant_gallery/ ... egata.html
А това,което се продава ,идва от чужбина.Аз съм си купула вариегатна форма
А ,начина,изобщо,на навлизане на защитени видове ,е като всеки си взима от заобикалящия пейзаж.
Либре, забравил съм да отговоря. Пишат ги за синоними, щото в една книга са мушнали пиринската гъшарка като вариетет на издънковата, и от там големите сайтове за таксономия, където хората обикновено си правят справка с надеждата всичко да е вяртно, като POWO & IPNI са направили копи-паста. Не мога да намеря книгата и не е ясно на базата на какво са направили това таксономично движение. Не намирам и никакви научни изследвания по този въпрос, което още повече поставя под съмнение легитимността на понижаването на таксономичния ранг. Двата вида се различават по хабитус, овласиняване, формата на листния връх, дължината на приосновните листа, предпочитание за надморска височина и още други характеристики, които несъмнено ги прави два добре разграничаващи се отделни вида.
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от libra »

Ааа, да си продължим дискусията, дори след 5 години. Ами, всеки преписва от предишния/учен/. Най-добре се вижда на терен, но не всеки може да изброди всички чукари. Честно казано, не разбирам какво може да се види от хербарий. Моето вариегатно нещо замина отдавна, а ми харесваше много. И, да знаеш, фалшивото име си шества из европейските градини. Скоро го срещах.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”