Хемерокалис Hemerocallis

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Ирисите не обичат компания. Засаждат се корените в дупка, а удебеления корен, наречен ризом, по-високо на повърхността, и се насипва леко пръст, едва да се вижда. Нуждаят се от проветрение. Цъфтят април, май. Разсаждат се през 3 години, най-добре след летните жеги.
Божурите искат по-голямо лично пространство за следващите 70 - до 300 години :lol: и мразят местенето. Обичат да са много плитко засадени. Цъфтят почти едновременно с ирисите, с 3-4 дни закъснение.
Хемерокалисите имат много крехки, сочни, чупливи корени, също много плитко се засаждат. За 3-4 години туфата - в зависимост от сорта - може да разположи листата си на 40-50 см. Цъфтят последни от тази тройка - през юни-юли.

Решението си остава твое какви групи ще направиш. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Засилих се да почиствам голямата хемерокалисова полянка по летни градински одежди и веднага се върнах. То и нашия уличен контейнер е припълнен. Ще пълня следващия. :angelche:
Бъъъъррр! Не е за къс ръкав. :twisted:
Слагам си подходящото и ... дръж се работа, че ида! :hypo:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Мушичките надничаха в очите ми и неспирно саботираха трудолюбието ми! :svekurva:
Изчистени първите два реда и 3-4 туфи, които кой знае защо съм ги насадила на пътечката. Изглежда само там съм им намерила място. Вече няма опасност да ги прегазя! :daaa: До една туфа хеме също неизвестно защо съм навряла някакъв ирис. Бил е бебе, а сега са петима братя. Извадих ги и ги набучих на друго мясно, близо со арката с клематиса. Започнах да махам изсъхналите му стебла. Верно е, че покрай сухото, гори и суровото. Погрешно отрязах две стебла със раззеленени пъпки. Но пък има покарали от земята нови 4 издънки! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
И докато събера отпадъка от клематиса и да изхвърля последните кофи в по-далечния контейнер, гражданите започнаха да се прибират в блока от село. Каталясали.
И аз се прибрах каталясала от мойто село. :hihihi: Но първо обиколих с фотото и направих няколко снимки на зюмбюли и зрънкалета.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”