НАРЦИСИ

Публикувай отговор
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 162 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от artist »

mileni написа:...
ето тези от новите много ме радват.Трябва да издиря ,какво съм поръчвала
Изображение

Изображение

Изображение
тези първите са "Art Design" :liubov2:
а на последната Narcissus 'Kokopelli' :daaa:


... моите ги чакам , още не са цъфнали... но съвсем скоро :stiskam: :angelche:

Nevita :tzvetentze: , този трябва да е Тahiti :stiskam:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

макс написа:ето и моите слънца има още няколко който не са цъфнали



Изображение


Мале Мааакс,това е зашеметяващо красив нарцис,дали не би могла да му изровиш името?
:potekoha: :potekoha: :potekoha:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

Nevita написа:Абе гледах, всички теми прегледах, и в интернет ровичках - не можах да открия каквото ми трябва. уж малко на Tahiti прилича, но не съвсем...не знам, аз го заварих цъфнал, може в началото да е имал по-ярки цветове, знам ли...Но със сигурност не е някой засукан и рядък сорт
Невита ,ако свекърва ти харесва този ,то купувайки Tahiti удряш два заека от раз ,
защото тахитито така или иначе за 7-8 години ще се превърне именно в това :lol:
преживявам го в момента ,можеш да се довериш ;)
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

calico написа:
имам едни, от някоя поръчка, дето вече трета година вадят пъпки които не могат да отворят, не знам какво искат. Някакви жълти са, вероятно кичести съм вземала щото обикновени имам. Така си изсъхва пъпката.
Калико ,кусур на някои жълти кичести сортове е това ,но на първо място стои фактът ,че
кичестият нарцис има цели 4,5 часа слънце дневно като критичен минимум ,защото е нужно
едно листо повече за да се справи успешно с цъфтежа и толкова слънце не е лесно да се осигури.

После тези нарциси понасят с удоволствие 40% повече храна,вода и дълбочина на засаждане
......това е теорията.
Аз на практика с местене и грижи успях да ги разцъфтя на почти 80%( винаги остава един зелен
сектор) и понеже са добре нахранени и напоени вече са така тежки ,че се захлюпват по очи и ги режа
да се доразцъфтяват във ваза,пак е нещо :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от jozefin »

Мария Николова написа:Прегледай нарцисите на Жозефин - тя пише името на сорта на всеки нарцис. :daaa:
Този го нямам, за да го нипаша :mrgreen: .
Nevita , и аз залагам на https://www.eurobulb.nl/index.php/detai ... Tahiti.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Когато поръчвах много се колебаех между него и Narcissus Sherborne.
Предполагам знаеш, че при всички цветя (луковични, стрептокарпуси, хибискуси...) има сортове прекалено приличащи си, но с различни имена, понеже са рожба на различни селекционери. Поръчвай го, свекърва ти ще бъде доволна.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

Не само това ,Жозефин ,има сортове ,които са регистрирани с различни търговски имена
на различните континенти и има производители ,които са толкова вътре в нещата ,че при желание
си слагат каквото им е изгодно.
От около 34 хиляди регистрирани сортове нарциси(за вс.времена ,на планетата) само на американския
пазар се предлагат за продажба (някои само понякога или в ограничени количества) около 16 хиляди
сорта.И никъде другаде няма такова широко предлагане.
Всички останали сортове се считат за изчезнали и е лесно да си представи човек колко е лесно да срещнеш едно име в някой каталог дето е уж нарцисът "Ето Този"

А пък че си приличат ,приличат си адски," защото някога в миналото холандските селекционери били използували прекалено примитивни схеми на кръстосване" :o >>> изказване на виден нарцисов експерт, при това ирландец................дето в края на 15 век аз лично не знам дали въобще ги е имало още ирландците ,но холандците примитивно или не напъвали са се хората ,опрашвали са ,чакали са с години,надявали са се,
вярвали са ,че ще създадат и ще оставят нещо ,на което да се радваме днес и да си показваме по форумите. :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

Murof написа:Изображение
Narcissus 'Ice Follies', нетипичен цвят.
Ice Follies с два цвята :dovolen: и то с много прилични като размери.

Изображение
...............
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 162 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от artist »

Skio написа:...
После тези нарциси понасят с удоволствие 40% повече храна,вода и дълбочина на засаждане
......това е теорията.
Аз на практика с местене и грижи успях да ги разцъфтя на почти 80%( винаги остава един зелен
сектор) и понеже са добре нахранени и напоени вече са така тежки ,че се захлюпват по очи и ги режа
да се доразцъфтяват във ваза,пак е нещо :lol:
Skio, може ли да споделиш с какво ги "храниш".... внасяш ли нещо допълнително към почвата, поливаш с нещо по- специално? :angelche:

стана ми интересно :daaa:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от Skio »

Lois написа:хайде и от мен едночко-двечки :)
и едни новички - Minnow
Изображение
Lois,би ли казала колко ти станаха високи нарцисчетата Minnow?
Защото ме хвана мерак да си примъкна едни малки дивачета и като търсих да ги идентифицирам
срещнах споменаване ,че при добри условия на отглеждане могат да станат високи колкото
сорта Minnow ...та така и узнах за въпросния сорт :lol:

Изображение

тук до един сравнително дребен Ice Follies става ясно колко са малки в природата

Изображение

И това са ми свидните новородени нарцисчета от семена , първите 5 от 21 семки и даже вече
още 2 се виждат покълнали,ураааа ,чувствувам се велика хибридизаторка :ieeee:

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: НАРЦИСИ 2016

Мнение от botan »

Minnow при мене нямат и педя. Голям нарцис, голямо чудо. :mrgreen:
Изображение

Изображение
Тъкмо днес ги снимах

Имам и Hawera, ама те се оказа, че били заразени с вирус и не очаквам цвят от тях. :snif:
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”