Градина на 10 години в развитие

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

darina1960 написа: Яну 14, '23, 21:15 Заради твоята Гертруд и аз се заимах с нея.
Наистина е голяма красота!!!
:tzvetentze:
Вярно е. Гертруд Джекил е много обилно цъфтяща и надеждна роза. Има си бодли, но този аромат, който тя притежава, и факта, че цъфти почти през целия сезон, я прави много предпочитана. Тя е между фаворитите за мен. Поддава се на всякакво повеждане по огради, по пирамиди, има меки клони и при хоризонтиране дава клонче с цвят от всяка пазва на листо. Това се отнася за всички рози, но тя някак си подрежда цветовете много равномерно и прави хубав ефект, не прави клъстери, които да клюмат от тежината си, а стои като тапет със стотици цветове. Ухае силно и от нея може да се прави сладко, захаросани листенца за сладкиши, розова вода, каквото се сетим.
Другите две силно ароматни са Мадам Исаак Перир и онази на оградата, казанлъшката катерлива роза, стар сорт от една приятелка от този край. Нейните цветове са като копринени, дори съжалявам, че е само на оградата, ще се пробвам да я размножа. Но тя е еднократна, не е като Джекил да цъфти с четири вълни. Мадам Перир цъфти с три вълни. Хайде, стига съм дрънкала, увличам се на тема аромати, нямам спирачка.
Аромата на розите ме замайва, а като премине първата вълна на цъфтежа им, идва ред на лилиумите. И с тях съм като замъглена, обикалям и си заравям носа на милиметър от тичинките, колкото да не се изцапам с кафявия прашец. В съседните дворове ухае, когато цъфтят лилиумите. Повечето, дори почти всички с две изключения, са ароматни. Затова азиатски не съм садила, само два имам. Иначе харесвам всички, но няма място за всичко, което ми харесва.
Лилиумите запълват и като цвят, и като аромат времето между първа и втора вълна на розите. Насадени на едно място, могат с години да си стоят там и освен рязането на цвета, нищо друго не искат. Дори ми харесват след цъфтеж като изрежа стъблото до мястото, където са били цветовете, да остане като зелено храстче за красота. Чак през ноември/декември отрязвам вече пожълтелите стъбла. Повечето лилиуми се размножават, някои ми изчезнаха, но не знам защо, може и да е нормално за някои сортове. Тук няма сляпо куче и къртици, друга ще да е причината.
Мартагон, има най-интересните листа. Обича леко засенчване.Цъфти най-рано.
Изображение

Изображение
После започват другите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

,
Последно промяна от Тутти на Яну 15, '23, 07:35, променено общо 1 път.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3732
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от макс »

Ех че е прелестно при теб Тутиии :tzeluvka: ,наслада за душата обужавам я тази твоя прелестна градина ,то е цвят та цвът на където и да се обърнеш все красота и това малко ангелче Маруся ми пълни душата искам снимчици на тях Бати красавеца ми липсва :liubov:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Lilly »

Лилиумите са красиви, но розите са невероятни !
Ако съскам срещу розите като цветя, означава , че и душата да си продам, няма да имам такива изумителни храсти. Отвратителна , бедна сбита глина и катастрофална липса на вода не създават добри условия за отглеждане на рози. Ще се радвам само на твоите :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Мария Николова »

Разкошни! Разкошни! Разкошни лилиуми, Тутти Фрутти!
На всеки от твоите знаех името на сорта в моя двор.
Дойде време и отстъпиха място на божурите. :angelche:
Попитах кой иска един кашон мами, юноши и бебета лилиуми и ги изпратих.
И после отново си поръчах Казабланка, без който не мога. :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
fiorina
Кана кафе
Мнения: 686
Регистриран на: Окт 21, '13, 11:09
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от fiorina »

Тутти, благодаря за този разкош - винаги ми е толкова приятно да гледам твои снимки и да те чета!
Респект - :worship:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Благодаря от сърце на всяка от вас, цветни колежки.
Днес обиколих доста подробно градината и вече мога да кажа, че абсолютно всички пролетни луковици са тръгнали. Дори зюмбюли, алиум, лалета, минзухари, нарциси. Притесних се какво ще имам в същинската пролет, щом сега положението е мартенско. Ако Софийския климат пак посече растенията в средата на пролетта, ще е гадно. Ама каква среда на пролетта, като още сме уж в зимата и може да свие някой студ най-почтено и навременно. Нямам представа дали ще оцелеят луковичките. А доста засадих есента, за да попълня местата, които освободиха подарените рози. Примирила съм се и ще чакам.
За да си довърша започнатото, качвам последни снимки от късното лято и есен, за да си попълня темичката. След което ще замълча тук до началото на пролетта, когато ще има нещо ново за показване.
Летни китки.
Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Есенни:

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

И любимите домати. Селски превъзходни, стари сортове. Може да се разчита на такива домати. Това малко ми измества центъра от цветната градина, защото си е много удовлетворяващо да бера по една маса домати на седмица. Раздавахме, ядохме, консервирахме, дори хранихме кокошките. Много нещо се роди. Обичам ги тези домати, нека са плод, нека са зеленчук, нека са зеленчуков плод, без домат не се сяда на маса.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето това беше, благодарна съм.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Di_Va »

Тутии, след цветното пиршество, което показа, сега и доматените велики реколти!!! Шампиони сте от всякъде! :tzvetentze:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Lalel4e »

Притаих дъх направо!
Всичко в тази градина е подбрано, всичко е на широко и всичко е по много. Не съм имала и бегла представа за градината ти!
Така, на едно място почти цялата година, е много впечатляващо!
Луковичките няма да умрат, ама цветовете им може да се попрецакат... с тези топли зими нещата много зле стават според мен :(
Ако и лалетата са тръгнали... :ssweat:
Аз не съм ходила при мойте сигурно повече от две седмици, дано не са направили и те таз беля!
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”