Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от Краси Лазаров »

При отглеждането на разсад най-много ме притесняват по-високите температури на балкона. Понякога разликата между външната и вътрешна температура е над 20 гр.,балкона има малък обем въздух и се загрява светкавично. Проблема е в това,че при високи температури трябват по-чести поливки,които от своя страна ускоряват безсмислено растежа на доматите и ги изнежват. Затова стриктно наблюдавам при конкретната прогноза за времето какво се случва с температурата на балкона и запомням. Понякога само за половин час температурата скача с 8/10 гр. Трудно се отглежда разсад на балкон,особено ако през деня си на работа,тогава предварително трябва да си подготвил всичко. Има дни в които навън е 4 гр.,а аз отварям прозореца на балкона,защото ако не го направя след два часа разсада ще се свари. И така,необходимо е много внимание и опит,който с годините щеш не щеш натрупваш. Когато е необходимо увеличавам малко обема,като оставям вратата към хола отворена,друг път отварям един,два,три или четири прозореца. През април слагам засенчваща мрежа или премествам част от разсада на северозападният балкон до обяд,за да избегна жегите,след това го връщам.
Отглеждането на разсад е като всяка друга работа,за да имаш успех трябва да имаш познания,желание и да се посветиш на това,което правиш.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от peterstamov »

Хайде малко снимки и от мен.......
Стартирани на 16 Януари, пикирах малко в кофички.......
Едната лампа е жълта светлина.
Как се правят стилажи от CD и UD........

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Финал стартиран на 20 Ануари.....днес ако има време ще влезе в кофички.....
Изображение

@alys сърцата препоръчани за оранжерия се движат добре.
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от Краси Лазаров »

Колега,разсада ти е перфектен и иновацията със стилажа е достойна за копиране,особено отражателите от автомобилни фарове. Това ме кефи повече отколкото да купиш всичко наготово. Гледам че разсада ти е на четири реда,налагали се да го разместваш,задните отпред и обратно или осветеността е добра и не се налага? Лампите са енергоспестяващи,какви са им характеристиките?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от peterstamov »

Не съм ги хранил с нищо още. Торфа е Класман.
Стелажа може да е на 3-4 нива. Не ги размествам. Осветеността е добра. Рефлекторите светят излишно в страни и затова съм сложил ал. фолио. Оставям ги да светят и през деня. Прозореца е запад. Лампите съм ги избирал .......диаметъра на бялата пластмаса да не преминава през рефлектора и така само са пуснати отгоре. Другите неща не съм ги мислил. Само гледах да са повече лумени.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Лампи
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от Краси Лазаров »

Добре си го измислил,хем просто,хем ефикасно. При моите опити установих,че студено бяла светлина също е ефективна при доосветяване,ти си я смесил с топло бяла и виждам,че работи. Най-добрият ефект съм видял при комбиниране на Гролукс и Аквастар,но тези лампи ги ползвам,когато отглеждам средноранният расад. Тази година поради по-топлото време,ползвах лампи само няколко дни през януари. Когато правих замерване и сравнявах слънчевата светлина с лампите,установих,че в облачен ден и мъгла уреда показа едни и същи параметри със слънцето. През всеки друг ден,особено слънчев скалата не стига,а при лампата е около 150 Lux,ако може да се вярва на уред 3 в 1 за 17 лв.,но става за сравнение.
Deleted User 4608

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от Deleted User 4608 »

peterstamov написа:Хайде малко снимки и от мен.......
@alys сърцата препоръчани за оранжерия се движат добре.
Моите ги засях преди три дни и чакам да поникнат :).
Супер ти е разсадът!
И какво се оказва? Момчетата вдигат летвата на възможностите :dovolen: .
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 349
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от vlax »

Краси,в неделя мисля да посея семената на доматите.
Би ли споделил ти каква почва/субстрат,смес.../ използваш първоначално и после каква като пикираш в по-големи кофички?
Правиш ли обеззаразяване на почвата ,ако да как и с какво,преди засяване или след?
Колко поливаш и с какво?
Следа форума отдавна ,със сигурно има писано по тези въпроси,но нали знаеш че,хората не обичат търсачката,за което искрено се извинявам. :tzvetentze: :bira:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от Краси Лазаров »

Засявам в торф на Щендер,след това пресаждам в коф. от кис. мляко в смес от оборски тор и биотор. Не обеззаразявам субстрата,а само съдовете в които засявам,тях обеззаразявам с калиев перманганат.
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3733
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от макс »

Краси виждам че си от София ,а от къде я купуваш торфа
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България

Re: Разсад домати: стандарти и не стандартни хрумки

Мнение от ivanina »

alys написа:
peterstamov написа:И какво се оказва? Момчетата вдигат летвата на възможностите :dovolen: .
....Ми Да!....шесторкаджии са - нали и аз все това повтарям - отличниците са на класа :daaa: .....обаче аз не спирам да се питам защо в крайна сметка и те - и ние - откъсваме първият си зрял домат в едно и също време - десет дни преди доматите си засадени вън от оранжерията - около дата 20 юни!?! :hmmm: .....и нямам логичен отговор!
:mrgreen:
А някой поливал ли е разсада си със Кристалон специален , и може ли да споделите как се приготвя разтвора от препарата на прах- съотношение гр. препарат : л. вода ...и как отмерваме грамовете , щото аз нямам електронна златарска везна и съм в пълно неведение - невежа! :oops:
Благодаря предварително! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”