Смърч (Picea) Spruce

Публикувай отговор
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4386
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2098 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от Emilly1212 »

Лакомията е лошо нещо. :mrgreen: Защо ли чак сега успях да намеря оскъдно инфо, че picea glauca "Daisy's White" обича сянка до полусянка, а не преди да поръчам... 8-) При мен е пек, пече, та се къса лятото. Утре трябва да измисля къде да го сложа, ама като нямам сянка, какво ще измисля - не знам. :hmmm:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от calico »

Emilly1212 написа:Лакомията е лошо нещо. :mrgreen: Защо ли чак сега успях да намеря оскъдно инфо, че picea glauca "Daisy's White" обича сянка до полусянка, а не преди да поръчам... 8-) При мен е пек, пече, та се къса лятото. Утре трябва да измисля къде да го сложа, ама като нямам сянка, какво ще измисля - не знам. :hmmm:
Емили дай ми го, що ще го мъчиш, ти ще си поръчаш наесен
казвай цената и не се мъчи :angelche:

п.п. имам един компактен пинус за замяна пък ако искаш, той е за слънце, и аз така днес обикалях да му търся слънце :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4386
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2098 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от Emilly1212 »

calico написа:
Emilly1212 написа:Лакомията е лошо нещо. :mrgreen: Защо ли чак сега успях да намеря оскъдно инфо, че picea glauca "Daisy's White" обича сянка до полусянка, а не преди да поръчам... 8-) При мен е пек, пече, та се къса лятото. Утре трябва да измисля къде да го сложа, ама като нямам сянка, какво ще измисля - не знам. :hmmm:
Емили дай ми го, що ще го мъчиш, ти ще си поръчаш наесен
казвай цената и не се мъчи :angelche:

п.п. имам един компактен пинус за замяна пък ако искаш, той е за слънце, и аз така днес обикалях да му търся слънце :lol:
Съгласна съм да ги разменим, ако искаш. Ако пък си му намерила място на твоя пинус-няма проблем. Аз ще ти пратя Дейзито. Ще ти пиша на лични. :tzeluvka:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от Margaritenia »

Привет, Мугофродо,
Благодаря ти безкрайно за информацията и помощта, която ни оказваш при терзанията ни с иглолистните:))))
Това е моят picea abies, засаден месец май миналата година. До преди 3 седмици всичко си беше ок с него, но след това иглиците от дясната страна започнаха да покафеняват и оредяват, няма и леторасти от тази страна....а иначе е много пухкав и красив. Ще се загуби симетрията, а може би и страда, а аз не знам как да му помогна. Моля те, дай ми някакъв съвет ако имаш идея какво би причинило това му поведение.Изображение

Увреденият участък:
Изображение
Изображение
Изображение

Да не говорим, че тези от разсадника ми казаха, че мога да му подрязвам короната, за да я оформя, което май не е желателно изобщо! :ufff:

Предварително благодаря от сърце!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Deleted User 5091

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от Deleted User 5091 »

Моите две джуджета PICEA glauca Daisy white. Стоят много ефектно. Посадени са на слънце- до обяд. След обяд са засенчени от огромните ели в моя двор. Изображение
andy2000
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Апр 3, '16, 10:52

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от andy2000 »

Здравейте приятели!

Не съм сигурен, че тук е правилното място да задам въпроса си, но ако не е, се надявам да ме насочите къде да го направя. :)

Проблемът ми е следния - имам бор в градината на над 30 години. Висок е над 10 метра. От известно време по едната му страна тръгна някаква гадост, подобна на лишей, но не е и от тази страна клоните изсъхват, а кората придобива различен цвят и се олюпва. Някой има ли идея какво е и как трябва да го третирам, за да се излекува, ако е болест? Търсих в нета и нищо не се припокрива със състоянието...

По-долу прилагам няколко снимки.
Възможно ли е да е корояд типограф или е някаква болест? Как бих могъл да спася растението или няма начин?

Изображение

Изображение

Изображение
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от nora »

За черните петна - не знам, но бялото, което се стича прилича на смола и сигурно има корояди. Аз пръскам с БИ 58 сега на пролет. Прочетох в нета, че трябва да се оцели размножителния период на бръмбъра, та мисля след 15-20 дни пак да пръскам. Гледай да полееш цялото стъбло.
andy2000
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Апр 3, '16, 10:52

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от andy2000 »

nora написа:За черните петна - не знам, но бялото, което се стича прилича на смола и сигурно има корояди. Аз пръскам с БИ 58 сега на пролет. Прочетох в нета, че трябва да се оцели размножителния период на бръмбъра, та мисля след 15-20 дни пак да пръскам. Гледай да полееш цялото стъбло.
Здравей, мерси за инфото!
Височината, докъдето стига болестта е около 8-9 метра. На такава височина как пръскаш?
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от nora »

Има удължители за пръскачки. Не съм пробвала, но ако се наснадят два и се шинират, така че да не мърдат. Или да се покатери някой по дървото,или със стълба облегната на дървото. Или по някакъв друг начин. Заслужава си да се направи всичко възможно. Това е дърво на 30-40 год.
andy2000
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Апр 3, '16, 10:52

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от andy2000 »

nora написа:Има удължители за пръскачки. Не съм пробвала, но ако се наснадят два и се шинират, така че да не мърдат. Или да се покатери някой по дървото,или със стълба облегната на дървото. Или по някакъв друг начин. Заслужава си да се направи всичко възможно. Това е дърво на 30-40 год.
Бялото наистина е смола, но не знам дали е само смола, т.к. кората е станала на сребристи люспи ...
Дървото е на над 50 години и много си го обичам, но силно ме притеснява при някой по-силен вятър да не стане някаква беля, т.к. на доста места чета, че кореновата система на смърчовете е доста плитко вкопана и големите дървета са рискови. :eeeh:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”