Бор (Pinus) - Pine

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от borislava.kirilova »

Момичета и момчета, може ли да споделите снимки и наблюдения от развитието на Pinus strobus Niagara falls ? Опитах с търсачката, но не излязоха много резултати. Пълното име фигурира основно в постове от направени поръчки. Което също ми бе от полза да видя, че доста хора са го поръчвали през последните 5-6години. Благодаря ви предварително! :tzvetentze:
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от alina »

borislava.kirilova написа: Дек 13, '23, 20:27 Момичета и момчета, може ли да споделите снимки и наблюдения от развитието на Pinus strobus Niagara falls ? Опитах с търсачката, но не излязоха много резултати. Пълното име фигурира основно в постове от направени поръчки. Което също ми бе от полза да видя, че доста хора са го поръчвали през последните 5-6години. Благодаря ви предварително! :tzvetentze:
https://plants.gertens.com/12070009/Pla ... hite_Pine/ Не е лошо казано за отглеждането му.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от alina »

Искам да питам.
Случва ли се при вас някой да гризе клонките на борчета и кедърчета? За втори път ми е. Две клонки някой отгризка на корейски бор, а миналата седмица 4 клонки на Тауер. Отгризаните остават да лежат до дървото..
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от borislava.kirilova »

alina написа: Дек 15, '23, 13:35
borislava.kirilova написа: Дек 13, '23, 20:27 Момичета и момчета, може ли да споделите снимки и наблюдения от развитието на Pinus strobus Niagara falls ? Опитах с търсачката, но не излязоха много резултати. Пълното име фигурира основно в постове от направени поръчки. Което също ми бе от полза да видя, че доста хора са го поръчвали през последните 5-6години. Благодаря ви предварително! :tzvetentze:
https://plants.gertens.com/12070009/Pla ... hite_Pine/ Не е лошо казано за отглеждането му.
Alina, благодаря! Прочетох в нета почти всичко, което Гугъл показа, във ФБ в две световни групи за иглолистни гледах, в един полски форум, в Инстаграм. Обиколих виртуално американски, полски, чешки, руски и т.н. градини. В общи линии не е много информацията. От поръчките видях, че в българските градини би трябвало да има екземпляри на поне 5 години и ми се искаше да го видя и у нас. Знам, че всяка градина е уникална по отношение на условия, грижите полагани за растението също, още повече че това е сорт индивидуалист - всяко растение проявява характер и има различен навик на растеж.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Lilly »

Аз имам Ниагара, но няма какво толкова да снимам. На 3 г е , нараства добре, но дойде много мъничък , така че и към момента е 50-60 или 70 см ..предполагам. Това е снимка от лятото. Прекара 3 г в голям контейнер , заровен в земята - нямах концепция какво да го правя. Вече е насаден
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Lilly »

ПП
по отношение на отглеждането допълвам , че за 3 г борчето не е торено ...или най-много веднъж да съм го торила. Може това да е причината , че не е пораснало кой знае колко, но аз и не зная колко е нормално да порасне, нито пък съм имала мерак да расте много в саксия.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от alina »

borislava.kirilova написа: Дек 16, '23, 10:31
alina написа: Дек 15, '23, 13:35
borislava.kirilova написа: Дек 13, '23, 20:27 Момичета и момчета, може ли да споделите снимки и наблюдения от развитието на Pinus strobus Niagara falls ? Опитах с търсачката, но не излязоха много резултати. Пълното име фигурира основно в постове от направени поръчки. Което също ми бе от полза да видя, че доста хора са го поръчвали през последните 5-6години. Благодаря ви предварително! :tzvetentze:
https://plants.gertens.com/12070009/Pla ... hite_Pine/ Не е лошо казано за отглеждането му.
Alina, благодаря! Прочетох в нета почти всичко, което Гугъл показа, във ФБ в две световни групи за иглолистни гледах, в един полски форум, в Инстаграм. Обиколих виртуално американски, полски, чешки, руски и т.н. градини. В общи линии не е много информацията. От поръчките видях, че в българските градини би трябвало да има екземпляри на поне 5 години и ми се искаше да го видя и у нас. Знам, че всяка градина е уникална по отношение на условия, грижите полагани за растението също, още повече че това е сорт индивидуалист - всяко растение проявява характер и има различен навик на растеж.
Незабравка имаше. .Питай, какво става с Ниагарата й.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от alys »

Аз имах борче от семена. Мноого бавно растат. Обаче ММ реши, че не трябва да имаме борчета и го подарих.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от borislava.kirilova »

Lilly написа: Дек 16, '23, 11:55 Аз имам Ниагара, но няма какво толкова да снимам. На 3 г е , нараства добре, но дойде много мъничък , така че и към момента е 50-60 или 70 см ..предполагам. Това е снимка от лятото. Прекара 3 г в голям контейнер , заровен в земята - нямах концепция какво да го правя. Вече е насаден
Изображение
Lilly, страхотно е! При теб се е получило много красиво растение! По характеристика pinus strobus Niagara falls го дават голям индивидуалист. За формата едни екземпляри си вървят изправени и с плачещи клони, други се стелят. За размера ако се отглежда изправен, независимо дали той си е избрал тази форма или се привързва към кол, дават
около 2м височина и ширина окола 1.5 м. Т.е. сорта не е едромащабен. Темп на растеж по-скоро бавен, но годишен прираст не ми направи впечатление да споменават. Но при иглористните това е относително, защото първите 3 години е един, после следващите 2 друг, и след 5-тата година на засаждане пък съвсем. Но за мен, твоя екземпляр, си се е развил повече от чудесно. Благодаря ти! За торенето си мисля, че не е и било нужно. Аз торя в градината заради гадните летни жеги, да не прегарят игли.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Lilly »

На гадните слънчеви места са розите ..пада им се :lol: и без това не са ми слабост :D
Иглолистните съм насадила в тази част на двора , която е защитена от изпепеляващото обедно лятно слънце. В резултат мисля , че растенията се чувстват добре, но тези , на които им трябва повече слънчева светлина , за да докарат жълт цвят, не пожълтяват.
Но мен това не ме трови - не са жълти , но са щастливи на сенчица през лятото :D . То нашето лятно слънце си е жива отрова!
Тази Ниагара на е вързана на колче - сама е избрала да расте по този начин.Много , ама мнооооого го харесвам този сорт.

Едно стробусче - louie, скрито на шарена сянка , което не успява да стане много златисто - мнението , че някое растение иска пълно слънце, според мен не е валидно за нашите ширини - сигурно е вярно за Холандия, Полша , Германия ..но не и за нас
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”