Системи за земеделие

Публикувай отговор
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Системи за земеделие

Мнение от dany »

troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

В горецитираната връзка има сума неща дето не са така!
Първо Алл не наука , а процес.
Второ Няма позитивна Алл
Трето Алл имаме, когато едно растение тормози и дори убива друго. Не става дума за насекоми.
Изброените там факти са части от Компаниън плантс или кои растения си помагат помежду си, като основно гонят неприятеля на другия, а също помагат за развитието на растението.Аз получих различимо по-добър вкус сееики босилек сред домати.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Точния превод на името е "еднодруго се тормозят" на гръцки е щото теофраст, "бащата на ботаниката" го е описал пръв.
Та моята питанка е!
Черния орех разбира ли, че има домат, чушка, патладжан, щото той, домата по някакъв начин тормози черния орех и в отговор черния орех тормози домата и понеже е по-мощен, голям и побеждава.
ИЛИ
Черния орех си изпуска алелотоксина и който е в зоната на поражение го отнася.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Нещата дето ги пиша освен принципно различни имат и съвсем практическо измерение.
Ако е първия случай, на реакция режеш черния орех и садиш домати, с успех. Е се нещо ще е останало.
Но ако е втория случай Нанайси маро!
Там дето е имало черен орех поне 5-6 години няма да растът домати, щото и тъпия му алелотоксин трудно се разтваря във вода, което го прави много по-ефективен. Иначе отиде в канала!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Алелопатията е наука за биохимичните взаимодействия , има позитивна и негативна алелопатия , като наистина в повечето случаи се обръща внимание най-вече на негативната

Не съм на моя компютър , там имах доста статии, ето на първо четене , тук ми се струва, че е доста разбрано поднесено явлението алелопатия , обаче аз съм абсолютен лаик, така че чакаме включване от биолозите във форума, ей, не се спотайвайте, моля!

http://studbooks.net/48723/tovarovedeni ... alelopatii" onclick="window.open(this.href);return false;

тука повече за съвместимостите
http://www.liveinternet.ru/users/nat-al ... 200576428/" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

παθος - страдание, болка, болест.
Ся ако искате да гледаме взаимодействия между растения туй е друг въпрос.
Но аз си седя на мнението, че няма положителна, позитивна алелопатия.
:mrgreen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Цитат от статия на Аграрния университет -Пловдив
http://botanica.ovo.bg/publ/uchebni_mat ... a/9-1-0-24" onclick="window.open(this.href);return false;
Влияние на биотичните фактори върху растенията

Алелопатия: взаимоотношения чрез специфично действащи продукти от обмяната на веществата
колини: вещества отделяни от висшите растения и органични съединения при разпадане на мъртви растителни части (наппример етилен)
фитонциди: вещества отделяни от висши растения и действащи на гъби и бактерии
антибиотици: вещества отделяни от плесени, гъби и лишеи, въздействащи върху плесени и гъби. предпазват растенията от паразити
маразмини: отделяни от гъб и бактерии, въздействат на висши растения

Ти пиши кои и как си пречат, а аз ще търся кои и как си помагат :dovolen: , теорията много много не ме интересува, както писах , аз съм проЗД земеделец, интересува ме практическата страна на процеса/науката :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Ся аз не съм магаре на мост!
Просто под туй име това трябва да седи.
А и мен ме интересува практическата страна на въпроса и как вместо едно гърненце с мед ....
три гърненца с мед!
:potekoha:
А теорията е важна, щото по-лесно и по-ефективно е после с практическите изводи.
Обаче, както е рекъл Гьоте (забравих къде):
"Теорията, друже мой е сива.
Зелено е дървото на живота."
Сива, сива, ма полезна.
:mrgreen:
Това, дето ти е интересно на теб се нарича междувидова комуникация, влияние на растенията.
Обаче си много напред с матряла.
Ша чакаш.
1983 година за първи път се говори за едновидова комуникация и 5-7 години по-късно е отречено, 10-15 години по-късно наново потвърдено.
За кво иде реч?
Гора от дървета е нападната по края от гадни буболечета.Крайните дървета понасят загуби, но произвеждат токсин и сезащитават. Заедно с тях произвеждат същия токсин и се защитават, а доголяма степензащитават и нападнатите без да са нападнати самите те тези от средата.
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Едно съвсем лично отклонение.
За тез дивотии сте попаднали на верния човек,в мое лице, щото аз най-обичам да правя програмни или математически модели на сложни системи.
Туй ми е хобито!
Доматите са за ядене.
Аз затуй казвам, че пермакултурата е майтап, щото е много скъпа.
Ся ...
ако имам неограничени пари може да направя устойчива система с домати, чушки и патладжан на десетина квадратни километра и да извадя от там едно 2-300 кила домати.
след десетина години де.
:mrgreen:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Системи за земеделие

Мнение от ivanina »

:hmmm: ...В общи линии, като цяло/за обща култура/ добих представа за термина Алелопатия.
Доста попрочетох , понатрупах знания....но от написаното тук добих най- добра яснота по въпроса.
Алелопатия и алелопатични взаимоотношения между цветните видове.

Алелопатия - явление, при което едно растение отделя токсични, химични вещества, които потискат растежа на съседни растения или своите видове в едно и също обитание.
Алелопатията е силно изразена в зони със стресови влияния (суша, преполиване, недостиг на хранителни вещества).
Указва важно влияние при композиции с многогодишни цветя. Пиретрума трудно расте сред други растения, но ако се използва за едногодишно това не е така силно изразено.

Видове алелопатия:
- с директно отделяне на токсични вещества;
- с отделяне на токсични вещества, които са вторични за растението;
- автотоксикация (растението потиска младите растения от същия вид - р.Asparagus, р.Partenium, p.Crambe);
-хетеротоксикация (р.Phlox, р.Salvia, р.Centaurea, p.Pyretrum,p.Chrisanthemum, p.Perila, p.Mentha, p.Solidago, Inuba, p.Rudbeckia, босилек).

Начин на отделяне на веществата:
- изпарение;
- изтичане (гутация);
- коренова секреция;
- разлагане на растителни отпадъци в почвата.

Химическите вещества:
- фитонциди (вещества, които се отделят от различни части на растението, потискат вредни микроорганизми както и съседни растения - Titanus albus, р.Helichrysum, р.Geranium, р.Alium, р.Hypericum, р.Calanchoe и др.);
- фитоалексини (вещества образувани от растенията при контакт с фитопатогени);
- токсични вещества (вторичен продукт с определена активност);
- на базата на азот: p.Nicotiana, Ranunculaceae, Gentianaceae, видове от Asteraceae, Risinus communis;
-не съдържащи азот: Brassicaceae, Apiaceae, Euphorbiaceae.

Папратите например потискат покълването на иглолистните видове. :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”