Сухоустойчиви растения

Публикувай отговор
Аватар
cherry_23
Кафевар/ка/
Мнения: 718
Регистриран на: Авг 1, '17, 19:04
Местоположение: Бургас

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от cherry_23 »

Лавандула имам, с карамфилите не ми върви. Кореопсис нямам.
Никога не забравяй от къде идваш и на къде отиваш :idea:
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от mysisu »

Върбинка (май я наричат "вербена" официално? Йонотера? Гаура (все още цъфти, не иска редовно поливане)?
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от borislava.kirilova »

cherry_23 написа: Сеп 24, '20, 21:17 Момичетата, дайте идеи за цъфтящи сухоестойчиви цветя през юли и август. Имам ехинацеи,гайлардии......друго интересно? Цинии,тагетис- тази година не ми се получи с тях. Мравките ми извлякоха семената и късно си направих разсада на тагетис.
Една снимка на кредит от Кралските градини в Англия.
Разпознавам книфония, аржентинска вербена, бяла гаура, няколко вида декоративни треви.

Изображение

От мен добавям солидаго, високите седуми, различните сортове равнец, градинско плумбаго, млечките, нискосеблените почвопоривни карамфилчета. На първо четене за това се сещам. И ... много и всякакви вариации на треви. Понеже и аз правя едни кътчета в моята градина със сухоустойчиви и издържливи на нечовешки пек растения, да обърна внимание, че първия сезон докато се установят растенията си искат редовни поливки.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от jozefin »

marillia написа: Авг 16, '20, 10:24 Колко висока става? Държи ли се изправена за дълго?
Имам Nepeta Racemosa Blue Wonder,
Сега видях въпроса ти.
Около 60 см може би. Изправена е в началото на цъфтежа. Колко дълго, не съм обръщала внимание. После поляга на всички страни и височината и намалява. Като пораснат туфите, са като облак.
Често и се ядосвам, че пречи на ехинацеите зад нея. Но прави страхотен бордюр. Пълна е с пчели. Абе обичам я :D .
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2698
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 162 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от marillia »

jozefin написа: Окт 29, '20, 22:21 После поляга на всички страни и височината и намалява. Като пораснат туфите, са като облак.
Често и се ядосвам, че пречи на ехинацеите зад нея. Но прави страхотен бордюр. Пълна е с пчели. Абе обичам я :D .
Явно не само при мен по някое време се уморява да стърчи и подвива крак. Да съм спокойна, че се държи нормално :dovolen: В момента прилича на пакет готова баница за печене :shock:
Въпреки това и аз много си я харесвам. Повече от Лавандулата със сигурност.
А моите се пълнят с пеперуди цяло лято, та чак до сега.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от jozefin »

Някой ме беше питал за непета, но не помня кой. Да ми пише на лични.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 457 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Ема »

Понеже съм на такава вълна (ще се опитвам да облагородявам една нова част от двора), попаднах на този блог и споделям за вдъхновение.

https://www.elblogdelatabla.com/jardin-seco/
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Lilly »

Имам вече много опит в градинарстване в условията на много оскъдно напояване, ще споделя за пореден път - "сухоустойчиви " е относителна категория. За всяка градина важен е целият набор от условия - валежи , температури , почва, въздушни течения, подпочвени води, въздушна влажност....и т.н. В моята градина извадих и изхвърлих почти всички растения, набедени за сухоустойчиви. Май повечето оживяваха криво-ляво, но м-у това да са живи и това да са красиви има огромна разлика.
Основното пожелание на Бет Чато е да започнем с растенията, които природата е адаптирала към местните условия - т.е. да погледнем какво расте на полянката до нас и да си го пренесем в градината. Но въпреки многото й медали от Челси, нейните сухи градини ми изглеждат като буренак, който в повечето случаи не ме радва
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 457 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Ема »

Така е, Лилка, много е относително всичко.
Засега поне на картинки много ми харесват някои "буренясали" примери, ще видим какво ще мисля след това.
Няма да ми е за сефте да засадя нещо/неща и само след месеци, а понякога и след дни да го/ги махна :lol:
Важното е да се забавляваме :katericka:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Lilly »

Тази година бях изключително впечатлена от едно прекрасно храстче, затова споделям изводите си за него.
Изображение
CHOISYA Aztec pearl
Купувала съм го от Пландорекс доста отдавна. Миналата година цъфна за сефте и аз изхълцах от възторг. А тази година се държа така , че направо шапка му свалям . Снимката е от преди дъждовете, фон са изгорелите от сушата листа на някаква спирея и оголените клонаци на берберис. . На тоя фон е направо невероятно колко е свежа чойсията. В нито един момент от това ужасно лято не е дала признаци , че страда за вода , за разлика от всички останали растения в градината.
Не боледува , не хваща инсекти, справи се със сушата като никое друго растение. Прочетох в няколко сайта описанието - определена е чак за 8-ма зона. Нищо подобно . В градината е от няколко години. Не е мръзнала.
И за мен това е еталон за сухоустойчиво растение.
Ето я цъфнала през пролетта.
Изображение
Малко снимки от нета на цъфтежа.
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”