Основни болести

Модератор: Миша

Публикувай отговор
dal

Re: Основни болести

Мнение от dal »

искам да попитам , кукувича прежда като плевел освен
1.да оскубеш растението изцяло
2.да щипеш късчета до уж "чисто" и да хвърляш боб да не тръгне пак

има ли друго средство за трепане ? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Кускута(кукувичата прежда) задължително трябва да се чисти до микронче,като най-добре е да се изскубят растенията и мястото да се обеззарази.Прави хиляди семена,които се разнасят чрез вятъра и поливните води,основно първичното заразяване става чрез внасянето на пресен оборски тор ,до 3-4 годишен и плиткото му заораване.Семената запазват кълняемост до 12 години в почвата и покълват при плитко заораване-до 3-4 см,на по-голяма дълбочина не покълват.Заразените растения се изскубват,а мястото се обеззаразява с 10% разтвор на амониева селитра-поливане ,или пръскане с тоталните хербициди реглон форте или раундъп , по принцип селективен хербицид ,действащ на кукута е,е Пивот,ползва се основно в люцерна,но как действа пивота-на останалите култури не знам .Внасянето на хербицидите трябва да става преди узряването на семената
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Основни болести

Мнение от dal »

Миша написа:Кускута(кукувичата прежда) задължително трябва да се чисти до микронче,като най-добре е да се изскубят растенията и мястото да се обеззарази.Прави хиляди семена,които се разнасят чрез вятъра и поливните води,основно първичното заразяване става чрез внасянето на пресен оборски тор ,до 3-4 годишен и плиткото му заораване.Семената запазват кълняемост до 12 години в почвата и покълват при плитко заораване-до 3-4 см,на по-голяма дълбочина не покълват.Заразените растения се изскубват,а мястото се обеззаразява с 10% разтвор на амониева селитра-поливане ,или пръскане с тоталните хербициди реглон форте или раундъп , по принцип селективен хербицид ,действащ на кукута е,е Пивот,ползва се основно в люцерна,но как действа пивота-на останалите култури не знам .Внасянето на хербицидите трябва да става преди узряването на семената
ужас , и аз това четох
благодаря ти , Мише :liubov:
има на два сакъза в сандък
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Основни болести

Мнение от Роза1924 »

Не знам дали е за тук въпросът - в почти всеки корен домат се появява ето това "цвете"

Изображение

Паразит ли е, гъба ли е ? И как да се справя с него? Впрочем не се появява за първа година, но винаги и само около доматените растения.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Синя китка -паразитен плевел
http://gradinata.bg/index.php?page=arti ... le_id=1099" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Основни болести

Мнение от denitsavm »

Магдалена написа::hmmm: И аз не съм сигурна,дали тук му е мястото на моя въпрос!
От 2-3 дни забелязах, че някои от клонките на младия ми клематис( от поръчката на Нептун ) увяхват, а днес видях и че в основата на дръжката на листенцата е започнало да почернява.Това клематисовата болест ли е и как да я спра;възможно ли е;напръсках обилно листата и полях в основата на корените с топсин.Друго какво мога да направя!? Искам да го спася,има цветове и пъпки,много добре се развиваше.Ето така изглеждат поразените участъци:
Изображение
Възможно ли е да е от течението, на което се намира? :hmmm:
Моля ви,помагайте!! :snif: :snif:
Това е клематисовата болест :eeeh: и нямаш какво повече да направиш... прежалваш и толкова :snif: Никой не знае каква е причината
denitsavm

Re: Основни болести

Мнение от denitsavm »

Роза1924 написа:Не знам дали е за тук въпросът - в почти всеки корен домат се появява ето това "цвете"

Изображение

Паразит ли е, гъба ли е ? И как да се справя с него? Впрочем не се появява за първа година, но винаги и само около доматените растения.

На хвощ ми прилича :hmmm:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Основни болести

Мнение от kim »

Мише, от какво са болни тези домати.Не изсъхват постепенно, а изведнъж цялото растение.На всеки ред имам по един такъв корен.Да ги измъквам ли и с какво може да се пръска, да не загиват и другите?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Основни болести

Мнение от rumivarna »

Магдалена написа::hmmm: И аз не съм сигурна,дали тук му е мястото на моя въпрос!
От 2-3 дни забелязах, че някои от клонките на младия ми клематис( от поръчката на Нептун ) увяхват, а днес видях и че в основата на дръжката на листенцата е започнало да почернява.Това клематисовата болест ли е и как да я спра;възможно ли е;напръсках обилно листата и полях в основата на корените с топсин.Друго какво мога да направя!? Искам да го спася,има цветове и пъпки,много добре се развиваше.Ето така изглеждат поразените участъци:
Изображение
Възможно ли е да е от течението, на което се намира? :hmmm:
Моля ви,помагайте!! :snif: :snif:
Купи си Систан супер! Писах в темата за клематисите -
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 80#p315448" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз полях моята Барбара и :stiskam: :stiskam: :stiskam: за сега няма нищо :stiskam: :stiskam:
:stiskam: Пръскай и полей! :daaa:

Ким, махай ги! И пръскай с Ревус, а на другия ден със Скор. Миша ми ги е казала тези работи! Карантината на тези препарати е 3 дни, но не ги смесвай!
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

kim написа:Мише, от какво са болни тези домати.Не изсъхват постепенно, а изведнъж цялото растение.На всеки ред имам по един такъв корен.Да ги измъквам ли и с какво може да се пръска, да не загиват и другите?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Лоша работа ,имаш фузариумно или вертицилийно увяхване,без да видя на място не мога точно да кажа кое от двете е,но то и няма огромно значение ,и двете са достатъчно опасни и фунгицид за борба с тях няма,поне 4 години на това място не трябва да садиш домати ,пипер,краставици .Изкуби болните,полей с топсин обилно мястото ,където са били.Останалите домати полей с Протамин Мед ,ако степента на зараза е малка ще успееш да ги спасиш,протамина е нов биопрепарат без карантина .За догодина бих ти препоръчала да обеззарадиш това място,с химия или по биологичен път,може да използваш триходермин,това са онези гъбички,които се хранят с болестотворните гъби,аз ги използвам за парниците,десетина дни преди разсаждане мястото се пръска с гъбите,фрезова се ,при разсаждането всеки корен се потапя в разтвор на триходерма или се полива в доза 4 мл на растение,целта е гъбите да направят колония около корените и да успеят да "изядат " гъбите,които причиняват гниения.В оранжериите действа,но на открито не знам доколко ще успеят да се справят,зависи каква степен на зараза се е натрупала в почвата .Има и други биопродукти-фузаклин,микостоп ,поливерзум и др,но са безумно скъпи.Аз взимам триходермата от Аграрния институт в Пловдив,10 лв е литъра

информация за протамин-а,сега предстои да разбера дали действа на бактериозата :stiskam: ,силно се надявам да действа ,защото останалите медни препарати не са особено ефективни при бактериалните болести :snif:


ПП.Не знам защо не мога да дам линк към Protamin Cu 62 :hmmm: ,ще копирам описанието
БЕЗ ТЕЖКИ МЕТАЛИ
ТЕХНИЧЕСКИ ПАРАМЕТРИ
рН на разтвора при 0.25 %: 6.4-6.8
Относително тегло при 20° С: 1.3З2 kg/lt

ХАРАКТЕРИСТИКИ
Protamin Cu 62 L. е произведен от аминокиселини и пептиди, произлизащи от ензимна хидролиза на тъканите и химическа реакция с метал мед. След реакцията медта се свързва с амино киселините, позволяващи му да проникне в растителната тъкан и да бъде внесен вътре в растението. Активността на медта съдържаща се в Protamin Cu 62 L. е вътре в растението, за разлика от всички други медно базирани продукти, които имат типично повърхностен контакт.

ПРЕДИМСТВА И ОБЕКТИ НА ХРАНЕНЕ

Довежда до пестене на енергия при общия растителен метаболизъм, като снабдява с органични субстанции, които би трябвало да бъдат синтезирани от самото растение.
Ускорява размножаването на клетките.
Форсира метаболитната активност на растенията, стресирани от болести, причинени от вредители (бактериални и гъбични).
Увеличава продуктивността на растението.
Спомага бързото възстановяване на растенията, отслабнали от неблагоприятни условия.
Добро антибактериално и антифунгицидно съпътстващо въздействие.
Подобрява развитието на корените.

МЕТОДИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ И ДОЗИРОВКА ПРЕЗ НАПОИТЕЛНА СИТЕМА

Плодни дръвчета: в напоителната система по време на целия цикъл, когато растенията са стресирани от недостиг на мед, от бактериални и гъбични атаки, с дозировка от 1 л/дка
Зеленчукови култури: в напоителната система по време на целия период на отглеждане, когато растенията са стресирани от недостиг на мед и бактериални и гъбични атаки (изсъхване от фузариум или вертицилиум), с дозировка от 1 л/дка
Цветя и декоративни растения: в напоителната система по време на целия период на отглеждане, когато растенията са стресирани от недостиг на мед и бактериални и гъбични атаки (гниене на луковиците), с дозировка от 1-1.5 л/дка

МЕТОДИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ И ДОЗИРОВКА ПРИ ЛИСТНО ТОРЕНЕ

Плодни дръвчета: при недостиг на мед, от бактериални и гъбични атаки, с дозировка от 50-100 мл/дка
Зеленчукови култури: при недостиг на мед и бактериални и гъбични атаки (изсъхване от фузариум или вертицилиум), с дозировка от 50-80 мл/дка
Цветя и декоративни растения: при недостиг на мед и бактериални и гъбични атаки (гниене на луковиците), с дозировка от 50-60 мл/дка
Агрономът на Ивесто ми препоръча при наличие на бактериоза дозата за листно пръскане да се увеличи до 10м на 10 л,дозата за почвени патогени(фузариум,вертицилиум,питиум)е 1 л на дка през 25 дни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”