Основни болести

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sasha

Re: Основни болести

Мнение от sasha »

Ето и моят проблем: този ми Хоризонтален златен кедър от преди 10-ина дни има такова засъхване на игличките/преди 10-ина дни го видях, а от кога е - не знам/
Изображение
Изображение
Напръсках обилно и концентрирано с Топсин - 1с.л на 5 л вода по съвет на агроном :hmmm: , дано не е грешка. Но ако някой може да помогне с диагноза и лечение, ще благодаря с цялото си изтерзано цветарско сърце.
Още подробности : игличките съхнат по клонки, които сякаш са в сянка от може би някакъв дъжд /и това не е сигурно, но така изглежда/
Ето го цял
Изображение
Стърчащите отдавна не стърчат - изрязах ги, защото сме се разбрали с него и с продавача му, че ще е хоризонтален :mrgreen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Основни болести

Мнение от zeleno »

Незнам дали това е най-подходящата тема за моето питане
Когато пакетирам рози се налага понякога да режа връхчета
Уплашена от историята с рози Димов имам следното питане
Дали е удачно , когато не работя с ножицата тя да седи в съд с разтвор на калиев перманганат щото в разтвор на белина ми изглежда по-страшно :hmmm:
Иде реч за това , че правя един пакет , режа и пускам да седи в този разтвор , докато се наложи да режа в някой следващ
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Основни болести

Мнение от dolli »

Въпросът ми не е за цветя, но много от вас гледат освен китки и зарзавати. Някой справял ли се е успешно с галова немотода по домати и краставици. Това нещо се е намърдало от две години в лехите и се множи все повече. За съжаление, не мога точно сега да им сменя мястото и ще се наложи поне и тази години да си бъдат на същото. Обаче не ми се иска да ползвам вкъщи тежките отрови за обеззаразяване, които масово са и първа група и не се намират лесно. Някъде четох, че тагетесът, засаден в съседство, ги гони :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Тъкмо щях да напиша тагетис ,но ти вече го знаеш.Също и фацелия
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Основни болести

Мнение от dolli »

Миша, а за тези модерните еко-препарати за нематоди, дето са спори на някаква хищна гъба, впечатления имаш ли?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Питах преди няколко години,когато започнаха да ги внасят,отговора беше.за оранжерия са добри,за открито-почти не вършат работа.Някъде имах някакви отвари записани,ще потърся по учебниците ,дано ги открия :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Открих нещо за тагетиса,ако си намерите някъде Ръководство за приложение на химическите средства в растителната защита на Тонев,Ангелов и Николов,вземете си го,има много полезни неща
Ето и рецептата
В почвата се внасят ситно нарязани сухи растения от тагетис в доза 15 г/куб м,има добро действие срещу подвижните форми на галовата нематода.Нематоцидното действие на тагетиса може да се използва като в началото на юни се разсади в междуредията при нападнатите култури,За постигане на ефект е необходимо тагетисът да престои поне 3 месеца на заразеното място.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Основни болести

Мнение от dolli »

Благодаря, Миша :tzvetentze: . Ще сея тагетис между редовете. И може би, все пак, ще си направя експеримент с онези гъби - поне за този сезон да позакърпим положението, амо то цената им е ... :eeeh: . За следващия сезон ще сменя местата на зарзаватите.
neti
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 13, '13, 15:31

Re: Основни болести

Мнение от neti »

Помощ!помощ!здравейте момичета! До сега кротичко си седях и си четях темите , но аз имам голям проблем. Днес видях ,че по листата на розите имам петна и гледам разни снимки , всички приличат на моите.искам да изпратя и снимки , но не знам как да ги кача от телефона. Може ли някой да ми помогне и за това?
[video][/video]
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Основни болести

Мнение от Магдалена »

:hmmm: И аз не съм сигурна,дали тук му е мястото на моя въпрос!
От 2-3 дни забелязах, че някои от клонките на младия ми клематис( от поръчката на Нептун ) увяхват, а днес видях и че в основата на дръжката на листенцата е започнало да почернява.Това клематисовата болест ли е и как да я спра;възможно ли е;напръсках обилно листата и полях в основата на корените с топсин.Друго какво мога да направя!? Искам да го спася,има цветове и пъпки,много добре се развиваше.Ето така изглеждат поразените участъци:
Изображение
Възможно ли е да е от течението, на което се намира? :hmmm:
Моля ви,помагайте!! :snif: :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”