Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

nadin написа: Яну 16, '20, 16:58 ... сянката на гарвана на антъни райън - за тази поредица май и преди ти бях споменала:
https://www.rulit.me/author/rajn-antni трети том и той се намира електронно...
Наде, не ме подведе ти с Антъни Райън, за което ти благодаря :gush: :tzeluvka: !

Дадох шанс на този дебютант във фентъзито с неговата първа книга Кръвна песен от тритомника Сянката на гарвана. Води се героично фентъзи от жанра Меч и магия и отговаря на определението. Доволна съм, че го зачетох. Авторът е шотландец и е завършил средновековна история, което за мен е препоръка. Оказа се, че пише доста добре - героите му са витални, образите им достоверни, мотивите логически, сюжета не е новаторски, но е поднесен с премерен тон и завладяващ език.

Историята на главния герой Вейлин Ал Сорна донякъде ми напомня тази на Квоте на Ротфус - израстването на едно нещастно дете, битките му с личните демони, болезненото разкриване на тайните от миналото на родителите му, суровия му живот в затворената общност, където постепенно го превръщат във воин... На пръв поглед клише, но затова пък добре ''сготвено''. Със сигурност ще прочета и останалите два тома :nod: .

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Покрай мебелните ми забежки не съм чела много, затова и не съм писала, но все пак да споделя последното от жанра, което ми попадна. Четох го дълго и не особено упоително, но историите са интересни, та все пак ги изчетох всичките. Думата ми е за Майкъл Дж.Съливан и поредицата му Откровенията на Ририя . Този път внимателно проверих как върви серията и започнах с двете предистории Короносната кула и Розата и бодилът, чак след това продължих с шестте тома на Откровенията. Всичките книги са преведени от Радин Григоров и издадени от MBG Books. Този факт се оказа най-големия ми проблем :ufff: :ufff: ... Ако не беше прилично разказаната история, бързичко щях да ги изоставя заради нескопосания превод. Стисках зъби, преглъщах на сухо, но недомислени безобразия от рода на: "Към края на празненството въпросните плодове, АБСОРБИРАЛИ течността, щяха да се превърнат в особено желан десерт'' вече ме извадиха от обувките... Хора, става дума за героично фентъзи :!: За жанра меч и магия :!: Не за космическа фантастика, м@мкатаму :!: :!: :!: Що за преводач трябва да си и що за издателство трябва да си, за да пуснеш на пазара книги с подобна нередактирана реч? Какво място в тях имат думи като бизнесмен, сертификат, районен инспектор, империалисти, еквивалентност и какви ли още не съвременни такива, да не споменавам безсмислените повторения на една и съща дума по два-три пъти в едно изречение. Рядко ми се случва да забележа толкова тромав превод, лошото обаче е, че той унищожава самия текст! Както каза един фб-френд, този превод нанася на читателя си тежка ментална травма :ssweat: :sdull:... Но да оставя Радин Григоров и гугъл-превода му, че ако започна, няма да ми стигне деня. Накратко поредицата е изградена върху приключенията на дуета странни крадци Ройс и Ейдриън, наречени Ририя, сблъскващи се с древно зло, магьосници, елфи, джуджета, борби за власт - ей такива весели фентъзи истории. Ако не се вглеждате много, ще имате прилично забавление поне за месец :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Покрай бояджийските страсти съвсем изоставих четенето, а и в момента нямам книга, дето да ме закове далече от орнаменти и сухи четки. Мъча първи том от серията Зона 51 на Робърт Дохърти (Боб Майер). Води се научна фантастика, ама засега ми стои повече като военен трилър и не ме ''хваща''. Ще видим кой кого :sdull: ...

А вий какво четете?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от pepelqshka71 »

Аз започнах едно фентъзи на Касандра Клеър, Серия: Тъмни съзаклятия #1, Лейди Полунощ.

В един таен свят, където воини, в чиито вени тече ангелска кръв, са се заклели да пазят света от демони, "парабатай" е свещенна дума. Парабатаят е твой партньор в битка. Парабатаят е най-добрият ти приятел. Парабатаите са всичко един за друг... но никога, абсолютно никога не бива да се влюбват един в друг...

Магове, феи, демони, ловци на сенки, нефилими...не е чак спираща дъха, но не е лоша за убиване на времето в обедната почивка :nod:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

pepelqshka71 написа: Фев 24, '21, 18:04 Аз започнах едно фентъзи на Касандра Клеър...
Някой ми беше говорил за Касандра Клеър, Пепеляш. Нещо юношеска ми се видя в обясненията, тя съм я пропуснала. Чакам да разкажеш още за нея :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от milena02 »

:srofl: :srofl: :srofl: Леле, Божкеееее.... :lol: Не мога да повярвам, че отворих тази тема, която старателно заобикалях досега, водена от страстното желание да се осведомя какво ново в света на фентъзитата и диша ли ми конкуренцията във врата! Графиньо, Графиньо, докъде ме докара! :aspm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

milena02 написа: Фев 26, '21, 13:05 ... Графиньо, Графиньо, докъде ме докара! :aspm:
До правилното място, слънце :hihihi: :tzvetentze: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от pepelqshka71 »

Гео, граф написа: Фев 25, '21, 10:21
pepelqshka71 написа: Фев 24, '21, 18:04 Аз започнах едно фентъзи на Касандра Клеър...
Някой ми беше говорил за Касандра Клеър, Пепеляш. Нещо юношеска ми се видя в обясненията, тя съм я пропуснала. Чакам да разкажеш още за нея :daaa:
Тийн книжка е, но се разведрих с нея. Не ме накара да се закова на стола и да не стана, но не е лоша. Прочетох и втората :katericka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Vefi
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Юли 6, '21, 14:46

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Vefi »

Има много добра научна фантастика сред рускоезичната литература.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Vefi написа: Юли 6, '21, 14:53 Има много добра научна фантастика сред рускоезичната литература.
О, да, дори и само Братята (Стругацки имам предвид) да бяха, пак щяха да са велики. Но далеч не са само те :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”