Казуса с околоблоковите градини

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от РОУЗ »

Преди време имаше скандал с унищожаване на една градинка с метри жив плет на Г.Софийски срещу Военна болница, пак така бяха копали с багер и живият плет унищожен, минавах ежедневно покрай тази градинка, толкона се потресох, като видях изкоренените растения, сигурна съм, че и поТВ имаше нещо за случая, от половин час ровя но не мога да открия нищо. Почти съм сигурна, че Соф.вода или Топлофикация, който там копа, го натириха да възстановява щетите, поне такъв спомен имам, може и да бъркам. :hmmm:
Несравнимо е с щетите при Ноел, но не бива да се оставят така нещата, тези трябва да са малоумни, за да извършат такъв погром, не е възмажно да не видят растенията. :svekurva:
Дали не са говорили с някой идиот от блока, който да им е разрешил?

За да се намалят последващи щети, не е ли добре да извадим скица от подземния кадастър и ако трябва да преместим растенията според това къде мивнават разните тръболяци и кабеляци?

Малко по-късон ще се консултирам и аз и ще пиша пак.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Noel »

Понеже хиляди луди мисли са в ума ми цял ден и безсилието ме е обзело,ще ми трябва известно време да се събера.
Естествено е да се случват аварии,още по естествено е те да се отстранят.
Преди две години авария на пътя до трафопоста-водата блика,идват,копаят и отводнителния маркуч го пускат директно в градината.Отвора му е колкото на кюнец,налягането ...сещате се.
Слиза съседка да се изяснява и тези изсипват изкопания бетон в градината.И си тръгват.
Същата година авария в електротаблото,пак на въпросния трафопост.
Аварийната кола издирва по улицата пита кой подържа градините.
Съседка от друг блок ги упътва.Намериха ме и заедно местихме растения и камъни.
Свършиха за ден,помогнаха с багера да наместим големите камъни,след месец минаха отново да разберат имаме ли загинали растения.
Аналогични случаи,различен завършек.
Благодаря ви от сърце за инициативата!
Ще ми се да доведа нещата до законния момент,но аренда на общината е абсурдна...
За съжаление нашата община е най-лошо работеща в София и това не е еднолично мнение.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от isa »

Калико извинявай, не исках да те засегна, исках да е ясно как действа съдът и какво се изисква съобразно законодателството ни. Колкото до моралните щети /неимуществени вреди/, те трябва да са вследствие от противоправно действие или бездействие причинило вредата. Ако общината е издала разрешение за строеж и го е предоставила на фирмата изпълнител,/по –вероятно е да има издадено разрешение /, въобще не можем да говорим за противоправно действие на фирмата изпълнител- тя е действала в кръга на възложените й задължения от собственика на терена. Да не говорим че и самите морални вреди трябва да се докажат-преживеният стрес, унижение, злепоставяне , смущение, възмущение, притеснение, уплаха, накърняване на честта и достойнството и пр. категории човешки чувства и емоци се доказват със свидетели, медицински документи и евентуална съдебна психологична-психиатрична експертиза, как се е отразил инцидента върху психиката и емоционалната стабилност на потърпевшия.
Заради всичко това, смятам търсенето на обезщетение за материални и морални щети за неъзможно. Ние ще я обезщетим Ноелка, с нашата съпричастност-морална и материална и съдействие пред общинските органи, това е начинът .
Ноел, този път няма да отлагаме, чакаме да се обади въпросният служител на Гео, ако не се обади до два дни, ние го търсим и искаме среща. Ще отидем една делегация от 4-5 души първо на разговор, а после и ще пишем колкото трябва молби и предложения.И говоря за столична община, не за район Красно село.Като им нареди централата, чиновниците изпълняват Постепенно ще възстановим и загубените растения :gush:
mama_li

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от mama_li »

Исе, Гео, ноел, само кажета кога, ако ще се ходи някъде. ще си пусна ден отпуска, ако трябва и ще дойда!
Това е начинът и то не само за Ноел! По този начин ще са защитени и другите околоблокови градини!
Някой трябва да прокара пътека и това май трябва да сме ние.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от isa »

Лиде само да уредим срещата, ще се обадим, то всички ще трябва да си освободим някакво време от работа. Мисля че Ноел има по-скоро необходимост от бригада за да се възстанови разкопаното и изровят закопаните растения :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от calico »

Исе, не съм се засегнала миличка :tzeluvka: И наистина не спирйте да действате, идете повече хора, колкото повече толкова по-добре.
аз нали съм добрата фея, но бях нарамила брадвата щото нещо настроението ми хич го нямаше. И поради това исках оня малоумник дето :svekurva: :svekurva: :svekurva: ....чак не мога да го изпиша, камо ли да го помисля - дето ще стовари кофата на багера насред цветята и ще ги унищожи. Ей тва го преживях стотици пъти, олбръща ме с хастара навън, и всеки път отвътре ми иде да ....
Не мога да разбера с кви очички е гледал как кофата гребе градината. Със свински сигурно, какви други да са.
Нормален човек щеше да му стане кофти, щеше да помисли, па да попита, , ето, както и някои са направили. А тая свиня не, направо тъпче и мачка :twisted: това ме подлудява и много искам, ама много, да му бръкнем в джоба и да му вземем 1000 лв за тая простащина, щото свинете само от това отбират

Бесове са Бел, големи бесове.

Ноел, :tzeluvka: като се посъбереш моля те, направи опис на загубите. Нищо ли от там не може да се спаси? Ще съберем пари, който иска, и ще купим големите растения- храсти, иглолистни, големи ще ги купим миличка :tzeluvka:
Колко е поразията на площ?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от РОУЗ »

Ноел на коя улица беше?
Ако на ПУП е в зелената зона, предвидена за озеленяване /околоблоково пространство - зелени площи за широко обществено ползване/, то градинката е законна, а обратното - незаконно е нейното разкопаване, ако е направено без разрешение за строеж, което не е изобщо рядко срещано явление. Ако е направено с разрешение, то тогава в разрешението би следвало да е вписано изискване за възстановяване на околното пространство.
Има и изрично указателно писмо на кмета на София отпреди няколко години в този смисъл.
Това каза ММ.

Това е ПУП, Ноел, моля те, ориентирай се взелената зона ли са градините ти:

http://sofia-agk.com/esoft/planove/disp ... elo-color/" onclick="window.open(this.href);return false;


За случая срещу Военна болница, за който писах, ММ си спомня много добре развитието,дошли са накрая и са насадили и храсти, и трева.

ММ каза да пуснеш жалба в общината, задължително! ако искаш утре ще ти я напише, ако го позапознаеш с фактологията.


Според ЗУЗСО:
Чл. 10. (1) Зелената система е съвкупност от съществуващите и предвидените озеленени площи в градския и околоградския район, както и рекреационните гори и горите в защитените територии. В нея се включват Природен парк "Витоша", както и парковете, лесопарковете и горите в оградните на Софийското поле планини - Лозенска, Люлин, Плана и Стара планина, в административно-териториалните граници на Столичната община.
(2) Зелената система обхваща следните устройствени зони и самостоятелни терени:
.....
8. озеленени площи в жилищните комплекси.
.....
(5) Озеленените площи, изградени по утвърдени подробни устройствени планове, се признават за осъществени мероприятия

Както и в Приложение към чл.3/2/ - за жилищни зони за комплексно застрояване също е видно, че площите в междублоковите пространства се признават за зелени площи с режим Тго - зелени площи за обществено използване.
Последно промяна от РОУЗ на Окт 28, '15, 22:44, променено общо 2 пъти.
РОУЗ

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от РОУЗ »

Отделно, преди ремонтните работи, е трябвало растенията да се картотекират /ако между тях има ценни декоративни видове/ и да се осигури тяхното запазване. Картотекирането е задължение на Зелени системи, между другото.
И още нещо - законът не прави разлика между тревни площи и поддържани градини, говори се за съществуващи /изградени/, реализирани зелени площи, част от зелената система на Столична община, която подлежи на опазване съгласно закона и наредбите.
Т.е. това, че те са изградени без ад има одобрен проект не означава, че могат да бъдат премахнати без санкция.
Ключето всъщност е в действащия ПУП, който, неднъж одобрен, става закон за територията.
ММ е архитект, на разположение е да помогне.
Последно промяна от РОУЗ на Окт 28, '15, 22:52, променено общо 1 път.
wenche

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от wenche »

В другата тема Либра писа, че може да съдейства за среща на най-високо ниво !!!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от calico »

а така! Браво Роуз, Либре, Исе,
направо ги размажете тия, и особено багериста. Няма икона на боксьор, а ми трябва :evil:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”