Бои, боички, боядисване. Техники и материали

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти много, няма нужда да снимаш и при нас от северната страна гредите са сиви (не зная с какво са били обработени), в такъв случей ще се пробва с Бохемит.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от penkeler »

Изображение

Ами склад за бои във Варна недалеч от ЖП гарата, който съществува повече от 10 години, а вие какво си помислихте?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от Миша »

Petya_ написа: Яну 31, '21, 20:53
Di_Va написа: Яну 30, '21, 08:11
Петя, добре сподели, че аз планирах да обряботя няколко греди с тези продукти. А при вас само цветът ли се промени и кои продукти ползвахте? Ще бъде полезно да зная, може би само интериорните им продукти са добри...и ще трябва да търся Бохемит, до сега не съм ги ползвала. (Съжалявам за всички цитати, които оставям, но така става ясто за какво иде реч)
Да, цвета се промени, от светъл цвят дърво, към сив, все едно не са били импрегнирани и е започнал процес на гниене на гредите. Ще се опитам да снимам, за да ти покажа нагледно и да прецениш. Иначе като номера от каталога с продукти използвахме номер 7 и 11. Първо обработихме с номер 7, след това с номер 11, но за съжаление още в края на годината гредите потъмняха и нямаха нищо общо с първоначалният златист цвят на дървото. По някои от гредите се появиха гъби. Обработвали сме гредите през лятото, за да може да се импрегнират добре, като дори с номер 7 сме ги импрегнирали 2 пъти. Гредите, които са на открито, но на сухо - под козирка са без промяна в цвета, което ни навежда на мисълта, че тези продукти могат да се използват за екстериор, но не и на директно излагане на дъжд.

А отгоре сложихте ли вакса за екстериор? Именно ваксата предпазва дървото от влага и загуба на цвят. Освен това с тъмните пигменти се работи в по-хладните часове на деня, за да може пигмента да попие , да не остане повечето на повърхността, тази грешка направих първия път . Аз правих свой тъмен цвят, смесвах цвят кафе с антик , получи се много приятен тъмно кафяв цвят с леко кафеникав оттенък , цялата дограма на къщата + подпокривните греди са бойдисани, за финиш ползвахме Екстериорно гъсто финишно масло с гъша мас, пчелен восък, карнауба и боров катран, цветът не е мръднал вече няколко години, нито на южните прозорци, нито на северните.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от qn4eto »

Привет! Виждам, че разговорът тук се води все около дърво. Аз имам един проблем, касаещ вътрешна дъвена врата и един относно боядисвате на нешпаклована стена -със стара мазилка, предполагам варово-циментова. Не е имало теракол тогава, а гипс не е -видно е. Първо вратата.
Изображение
Съжалявам, не мога да завъртя снимката. Та вратата е над 50 годишна, обработена първоначално с безир. Но са правили до нея сирене и суроватка е пръскала по дървото, което е оставило следи. После моите котки я поиздраха, има и следи от опитите ми да я чистя с различни препарати. Искам да я изчистя основно с подходящ препарат и да я обработя с вакса или масло. Но не съм наясно какво е добре да ползвам. Знам, че е най-добре да се шлайфа, но има релеф, който ще ме затрудни, а градината и един 3-месечен ремонт поизчерпаха здравето и силите на ръцете ми, затова предпочитам химически начин. Вратата е в дневната и много искам да я приведа във вида, който заслужава.
Дълго стана, но ....за стената набързо. Всъщност обясних за мазилкота. Сега има тапет, чудя се дали няма друг, по-красив, но и бюджетен вариант който да изпълним с ММ бе майстори вече, че като чуя " майстор" ускорявам пулса за секунди. :lol: Има различни видове мазилки, но не мога да открия нашата. Площта е приблизително 25-30 кв.м., без прозореца и още 2 врати , освен въпроснота.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
qn4eto написа: Юни 23, '23, 07:49 Привет! Виждам, че разговорът тук се води все около дърво. Аз имам един проблем, касаещ вътрешна дъвена врата и един относно боядисвате на нешпаклована стена -със стара мазилка, предполагам варово-циментова. Не е имало теракол тогава, а гипс не е -видно е. Първо вратата.
Изображение
Съжалявам, не мога да завъртя снимката. Та вратата е над 50 годишна, обработена първоначално с безир. Но са правили до нея сирене и суроватка е пръскала по дървото, което е оставило следи. После моите котки я поиздраха, има и следи от опитите ми да я чистя с различни препарати. Искам да я изчистя основно с подходящ препарат и да я обработя с вакса или масло. Но не съм наясно какво е добре да ползвам. Знам, че е най-добре да се шлайфа, но има релеф, който ще ме затрудни, а градината и един 3-месечен ремонт поизчерпаха здравето и силите на ръцете ми, затова предпочитам химически начин. Вратата е в дневната и много искам да я приведа във вида, който заслужава.
Дълго стана, но ....за стената набързо. Всъщност обясних за мазилкота. Сега има тапет, чудя се дали няма друг, по-красив, но и бюджетен вариант който да изпълним с ММ бе майстори вече, че като чуя " майстор" ускорявам пулса за секунди. :lol: Има различни видове мазилки, но не мога да открия нашата. Площта е приблизително 25-30 кв.м., без прозореца и още 2 врати , освен въпроснота.
Янче, върху безир нищо не можеш да сложиш, поне не и боя. Не можеш и да го махнеш, защото той прониква в дълбочина. Вариант е да лакираш с лак на солвентна основа, след като се опиташ да премахнеш петната с шкурене. Аз нямам опит, с такова нещо не съм работила, знам само, че има силна миризма, но затова пък след него може да се боядисва с други бои. Само че доколкото разбирам, ти искаш да съхраниш дървото в естествения му цвят (макар че безира вече го е променил), така че не са много опциите ти. Поне аз толкова знам.

За стената. Има всякакви варианти за мазилки, само дето повечето не са бюджетни, а които са - не издържат дълго. Само имай предвид, че веднъж сложена мазилка, няма махане, живееш си с нея и можеш или да я боядисваш периодично, или да се шпаклова, все едно е нова стена. Мисли в дългосрочен план, не само за момента. Преди години като се появиха миещите се минерални мазилки, си направихме кухнята с такава. Мина много време, на мен ми омръзна да я гледам, а и се поопуши, щот нали кухня. Обадих се да питам едни познати с песъкоструйка дали могат да ми почистят стените (с човешка ръчица не става, уверярвам те!), те ми обадиха цифра три пъти цената на мазилката :shock: ! Сега си я боядисвам през 2-3 години и грам не ми пуkа, че отдолу имам грапава мазилка, даже ми харесва повече от гладка стена. Така че хубаво си помисли дали - или...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от qn4eto »

Много благодаря за консултацията. Вратата не съм пипала още, но реших проблема със стените.....пак с тапети, и то от същите. Вратата ще чака период с по- малко работа.......🙃🙂, макар, че досега такива не е имало. Е, може пък да се появи сега първия...🤣🤣🤣
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от ljuboznatelna »

Моля за мнение от опит за бяла боя на водна основа (за дърво), която да не изисква 4-5-6 ръце, за да спре да прозира. И Сократес и бялата на Вивехром са супер прозрачни, освен ако не се нанасят на голо дърво.
Искам да пребоядисам едни сини прозорци , които станаха сини само с две ръце (с вивехром), при това върху тъмно кафяво.. Не им знам базите и пигментите, и защо едни бои са силно покривни, други не. Искам да са бели, ако знаете дори някаква разновидност на бялото, която ще покрие от две ръце, моля споделете.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от ljuboznatelna »

Четох и за глейза, такова нещо има ли в България?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от Миша »

ljuboznatelna написа: Окт 10, '23, 16:01 Моля за мнение от опит за бяла боя на водна основа (за дърво), която да не изисква 4-5-6 ръце, за да спре да прозира. И Сократес и бялата на Вивехром са супер прозрачни, освен ако не се нанасят на голо дърво.
Искам да пребоядисам едни сини прозорци , които станаха сини само с две ръце (с вивехром), при това върху тъмно кафяво.. Не им знам базите и пигментите, и защо едни бои са силно покривни, други не. Искам да са бели, ако знаете дори някаква разновидност на бялото, която ще покрие от две ръце, моля споделете.
И аз минах по този път :snif: , накрая отидох за боите на Ани Слоун и си реших проблемите.

Грунд Flugger на Винтидж руум, добра покривност, спестява ти много грижи, пролетта го ползвах върху една кафява ракла директно върху пдч-то, с една ръка покри, още не съм я бойдисала с боя, грунда държи здраво, не се драска, изчакваш поне 10 часа да втвърди, след това минерална боя на Ани Слоун, достатъчна е една ръка, всички бои на водна основа се втвърдяват бавно, максимална твърдост достигат след двайсетина дни, изчакваш , ти си преценяваш колко можеш да чакаш, и за по-сигурно слагаш лак First Aid Lacquer, много е добър, като го нанасяш лъщи, но като изсъхне сякаш се стопява, изобщо не личи да има лак , покривала съм дърворезба с него, прави само лек финиш като кадифе, не лъска въобще.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бои, боички, боядисване. Техники и материали

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
ljuboznatelna написа: Окт 10, '23, 16:01 Моля за мнение от опит за бяла боя на водна основа (за дърво), която да не изисква 4-5-6 ръце, за да спре да прозира. И Сократес и бялата на Вивехром са супер прозрачни, освен ако не се нанасят на голо дърво.
Искам да пребоядисам едни сини прозорци , които станаха сини само с две ръце (с вивехром), при това върху тъмно кафяво.. Не им знам базите и пигментите, и защо едни бои са силно покривни, други не. Искам да са бели, ако знаете дори някаква разновидност на бялото, която ще покрие от две ръце, моля споделете.
Люб, Миша ти е отговорила много подробно, особено в частта с ''узряването'' на боята. Ани Слоун е перфектната, но пък си е цифра и не случайно. Аз бих добавила само да пробваш тази на Vitex - доволна съм от нея. Но си имай едно на ум, че по начало бяло върху тъмно не става лесно и с малко ръце. Има я в Практикер и в Практис, могат да ти я тонират в желания от теб цвят.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”