Хибридизация и селекция на рози

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Ох, 3 часа търсих подходяща схема за цветоносите, пък накрая седнах и си я начертах за 10 минутки... добре че не боли когато мързи. :lol: :lol: :lol: Рени, сега не би трябвало да има човек, който да се затрудни да види разликата между цвят и съцветие. :nod:
anelie написа:А срещнал ли си при четенето споменат пример за сорт с щитовидно съцветие? Или друг жокер?
Пишеше го във Флора на България, но съм по-склонен да вярвам, че са допуснали грешка, тъй като не са споменали за цимозното. Все пак ще мина през описанията на видовете за всеки случай.

Калико, не е задължително съвсем в една равнина да са - приблизително. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Няма грешка, споменава се за R. caryophyllacea, R. villosa и R. banksiae, а вероятно има и други. Оправих абзаца с цветоносите. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Втората част вече е готова. Та кой казваше, че иска да ми събере полен? :mrgreen: :hmmm:
Калико, аз все още имам известни съмнения относно съществуването на щита, въпреки че го пише, така че твоите наблюдения няма да са излишни. :nod:
За тези, които са решили да се отказват или все още не са решили да пробват едно вдъхновяващо видео:
[video][/video]
Insta: ex_hort
bell

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от bell »

Почна се :sclap: ей, тази картинка на някой търчащ с четчици и пинсетки, моливче и листче откога я чакам :ieeee:
Ботан, това видео, което си качил е от фазата, когато си качил баира и тъкмо си мислиш, че си на върха, ама пред теб се оказва Еверест :angelche:
Шега, изобщо не приемам нещата тук сериозно. Хората по света отдавна се забавляват в тази част. Пълно е с любители има цели сайтове за обямяна на опит и наблюдения. Дори има създадени организации с цел извличане на аматьорския опит http://www.rosesocietyvic.org.au/" onclick="window.open(this.href);return false; или програми.
Много ще ми е интересно, едно да набавяме теоретична информация, а още повече когато някои пристъпи и към практичната. В годините много съм разглеждала за създаването на сортове и през цялото време, когато съм четяла съм се определяла просто, като консуматор. Заставаш пред куп снимки, четеш отзиви, подбираш, някъде експериментираш, но винаги, като потребителска кошница.
Едва ли в близко бъдеще ще посегна към четката и пинсетките, но ще ми е интересно всичко тук и ще добавям с удоволствие къде полезна, къде безполезна информация.
botan написа:Та кой казваше, че иска да ми събере полен? :mrgreen: :hmmm:
Видях в другата тема какво търсиш, но тази роза я нямам. Със сигурност има хора, които ще ти помогнат :daaa:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Да, ама виж как напъпиха в стиска торф. :potekoha:
Веднъж трябва човек да се престраши, а после няма спиране. :mrgreen: Изключително любопитно и интересно е. Като любима книга чийто край е винаги различен.
В другата тема си търся растение/клонка, а не полен. В случая не търся полен от конкретен сорт, за това така съм се изразил. Оставям преценката изключително на вас. Ако ми съберете полен, освен моята "изгода", това ще значи че сте се престрашили да направите първите стъпки и ще натрупате опит, който е много важен, тъй като за уцелването на правилния цвят за събиране на полен изисква малко практика и наблюдение, а тази стъпка е и основна за нататъшните действия. :nod:
Insta: ex_hort
bell

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от bell »

botan написа:Да, ама виж как напъпиха в стиска торф. :potekoha:
:liubov2:
botan написа:Ако ми съберете полен, освен моята "изгода", това ще значи че сте се престрашили да направите първите стъпки и ще натрупате опит, който е много важен, тъй като за уцелването на правилния цвят за събиране на полен изисква малко практика и наблюдение, а тази стъпка е и основна за нататъшните действия. :nod:
Теоретично, май най-добре съм го намерила тук описано. Звучи лесно, но на практика не знам :mrgreen:
Стъпките
"Първо трябва да се реши кой розов храст ще използвате като мъжкият (шипката) и кой, като женската (майка на семена). Имайте предвид, че ако знаете, че един от тях прави голяма шипка, това може да бъде по-добър избор за родителя за семена. Вие ще получите повече семена по този начин. Някои видове рози правят много малко шипки с много малко семена. Те обикновено ще бъдат по-добър избор за поленови родители.
Семена на майка обикновено ще имат по-голямо влияние върху размера и формата на листата, размера на самото растение, както и дали то расте като храст, катерач или тип groundcover. Родословният или поленов родител често ще има по-голямо влияние върху размера и цвета на цветята, с формата на цветя, колко много или малко аромат те ще имат, и колко венчелистчета всяко цвете има.
За родословната роза или за поленовия родител. Идеалните рози за тази цел са добре затворени пъпки, които все още не са били действително отворени. Ако, са се отворили обикновено те имат по-малко използваем прашец. Премахнете всички венчелистчета, а също и чашчелистчета, които са точно под венчелистчетата. Вземете тези цветя и ги поставете върху парче бяла хартия, в дома си, далеч от всякаква пряка слънчева светлина. Поставяте ги и записвате името на родословната роза.
Ако искате можете да изберете няколко различни рози, за да дадете възможност на всяка от тях, но така че за не се допира прашеца им.
Нека да преседят на хартията за около 24 часа. След като са били там за един ден, можете да вземете всяка една от стъблото, и леко го докоснете върху хартията. Ако, са изсъхнали подходящо вие ще получите една малка купчинка прашец. Понякога обаче, ако влажността е висока, може да минат няколко дни преди те да бъдат готови. Цветният прашец е обикновено жълто, но този цвят може да варира в зависимост от сортовете. Нека прашецът просто седи там за момент.
Родителят или майчиното растение:
На родителя за семена ще търсим рози, които са готови да се пресекат. Идеални кандидати са рози, които са добре покрай етапа на пъпка, но все още не са отворени. Ако го премахнете от храста и тя все още се чувства перфектно твърдо, значи не е достатъчно зряла, все още да се пресече.
За хибридизирането
Внимателно извадете всички листенца от цветето. Ако искате можете да внимателно да се отстранят всички мъжки тичинки. Ако направите това ще сте сигурни, че това наистина е един кръст, а не самоопрашване. Но, не е нужно да се притеснявате, защото в този етап на цвят поленовите връхчетата на тичинките все още не е жизнеспособни и растението почти няма шанс да се самоопраши.
В центъра на цветето са женските части, които се съдържат в плодника. В самия край на плодника е стигмата :hmmm: /stigma, това не знам как се превежда, но мисля че се разбира/. Ако стигмата е леко лепкава, значи сте готови за кръстоска.
Върнете се в къщата и внимателно поставете върха на пръста си в прашеца върху хартията. Цветният прашец ще се придържа към върха на пръста ви. Сега се върнете навън, като внимавате да не пипа нищо. Внимателно попийте полена на върха на пръста си надясно по откритата стигма на родителя. Опитайте се да получите прашец върху цялата стигма. Ако, прашецът остава, това е добър знак и започва хибридния кръст. Вие сте медоносните пчели.

Ако прашецът не се придържаме към стигмата, както искате, можете може да опитате след един час да сложи още цветен прашец върху него.
Сега, някои хора ще покрият с хартиена торбичка цвета, така че да се предпази от всякакви насекоми да не разнасят поленат. След това взимате етикет и записвате името на родословието /името на розата, от която сте взели поленов прашец/ и датата на която сте направили кръста. Не е нужно да се сложи името на родителя, на семена на този маркер, тъй като вие ще знаете какво е точно, като погледнете в розата.
Чакането:
Направете колкото се може повече кръстоски, колкото искате, толкова по-весело. Бързо ще откриете, че някои рози дават много цветен прашец, докато при други почти няма.
След като вашите кръстове са направени просто да изчакаме и да видим дали опрашването действително се е осъществило. Ако всичко върви добре ще започне да се образува шипка. Ако кръстът не се е осъществил цветето просто ще се сбръчка и ще умре.
За да узрее шипката са нужни месеци. Вие няма да я премахнете, преди да са започнали да променят цвета си, докато не станат червени или оранжеви.
Сега вземете шипката и я отрежете на половина с остър нож и ще видите семената. Почистете внимателно всяко семе, премахнете всяка частица от шипки по него. Ако оставите някои частици от шипката към семето покълването ще бъде много по-бавно. Във всяка шипка може да откриете само с едно или две хибридни семена, но може и 30 или повече.

За семената ще трябва студена обработка в хладилника. Това, което правят е да сложат почистените семена в найлонова пликче, заедно с маркер, който ми казва имената на родителите. Оставяте парче влажна кърпа или хартия вътре в пликчето със семената и не се затваря пликчето. Семената се оставят в хладилника за поне 6 седмици, а понякога и за дълго, около 3 месеца. Проверявайте ги да не са прекалено сухи или мухлясали. Ако някои мухъл започне да расте върху някое семе, просто ги измийте и ги пускайте в пликчето и обратно в хладилника, но не във фризера.

Семето:

Засаждат се плитко, почти да не се покриват. Семената се нуждаят от колебанията в температурите, за да покълнат добре, така че е добре да са отвън. Ако все още е студено във вашия район по това време, можете да поставите съдовете за семена на слънчев перваз на прозореца.
Семената ще покълнат, в зависимост от кръстовете, някои за 3 седмици, други година. Повечето семена, които поникват ще излезнат след около 4 до 6 седмици. Кълняемостта, ако можете да получите дори и 20% от тях, за да растат, смятайте себе си за късметлия. Не забравяйте, да хибридизираш роза, не е за нетърпеливи и хора със слаби сърца!"

Колко е истина това не знам. Вероятно има и други методи. Има и клипове кое как се прави стъпка по стъпка :daaa:
Аз обаче се чудя и не помня, някъде бях чела и забравих, как се опазва полен, ако другата роза още не е отворила пъпки и не е готова за кръстоска :hmmm: Шанс двете рози да са готови по едно и също време е малък.
Друго, което се сещам е, че всичко това е добре да се прави в началото на сезона на цъфтежа при розите, за да има време шипката да узрее.
Товае е конкретно как се прави, а какви рози да се кръстосат, това вече е друг океан :mrgreen:
bell

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от bell »

botan написа: Едното твърдение е че са събрани в цимозен тип съцветие, а другото че са в щитовидно съцветие. И при двата типа структурата е сходна, но разликата е в това кое цветче разцъфтява първо. Ето това е схемата, гледаме 2 и 3 от ляво на дясно. Помагайте!
Изображение
Сега порових из снимките в близък план. При мен всичко разцъфтява първо в средата и простоцветни и кичестите.

Изображение
Изображение
ето ти снимки с пъпки, ако с нещо ти помага
Изображение

Изображение
но, имам и рози които май не цъфтят на една равнина :hmmm: и ми приличат на четвъртото съцветие в схемата
Изображение
Изображение
Изображение
и тази също е някък, като грозд, а не на една плоскост, като ветрило
Изображение

Изображение
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Botan може ли да се каже че тези нещица дето приличат на семки от чушки са кутийте с полена ? :hmmm:
Изображение
Ако е така, ако можеш и искаш сложи тази снимка до другата един вид преди и сега, а и да е ясно какво точно режеме :daaa:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

bell написа:Колко е истина това не знам. Вероятно има и други методи. Има и клипове кое как се прави стъпка по стъпка :daaa:
Аз обаче се чудя и не помня, някъде бях чела и забравих, как се опазва полен, ако другата роза още не е отворила пъпки и не е готова за кръстоска :hmmm: Шанс двете рози да са готови по едно и също време е малък.
Друго, което се сещам е, че всичко това е добре да се прави в началото на сезона на цъфтежа при розите, за да има време шипката да узрее.
Товае е конкретно как се прави, а какви рози да се кръстосат, това вече е друг океан :mrgreen:
Няма някакви фрапантни грешки, но превода е много лош и текста не е особено детайлен. Четенето му е доста затормозяващо за това не го препоръчвам. Текста, който в момента пиша е базиран на собственият ми опит в хибридизацията и минимум 5 източника едновременно за всяка отделна част. За събирането на полена частта е готова така че ако ти е интересна тази тема може да я прочетеш, там се описва и как се съхранява.
Преценката какви рози ще използвате в кръстоската повече е на базата на вашите лични наблюдения върху характеристиките на розовите храсти, които имате и това което искате да получите отколкото на някаква теория. Честно казано чиста таблица с рецесивни и доминантни черти не съм намирал свободно. За сега знам единствено, че миниатюрният храст е доминантен. :lol: НО, и все още не съм стигнал до тази част и не съм изорал нета за достъпна информация. :nod:

Относно цветоносите остави я ти тая купешка схема, аз в самата тема съм качил много по-хубава, описваща само тези типове, които могат да се видят при розите. Сам я направих и много ми харесва как стана като графика, цветове и информативност. :oops: При розите най-често се срещат единичните цветове или събраните в щитоподобни цимозни и метличести съцветия. Точно такива си показала и ти. Първите снимки до чуденката са на цимозни, другите снимки след чуденката са на метличести цветоноси. :nod:

Мъни, точно това са поленовите торбички, чиято цел е да съберем или премахнем прекъсвайки дръжчиците им, но тези които си показала са твърде стари. Този кафяв ръб който виждаш по тях всъщност е пукнатина и в нея се вижда полена, който в случая е златисто-кафяв или е изръсен и се вижда вътрешната стена на торбичките. Мислех че става ясно какво точно режем от първата част за анатомията на цвета. :hmmm: Частите на текста са сързани и трябва да се четат последователно, а най-важното след всяка част е да се излезе и да се види и опита прочетеното де практо. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Така а сега малко плодове този пънкар е Paul's Scarlet
Изображение
Изображение

А това е плодчето на golden shower
Изображение
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”