Любов от пръв поглед

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от libra »

Oсвен от изложението, розите засенчени ли са от дървета и храсти? Виждам някакъв ацер? Ако е так, още повече ще се влошава осветеността.Такова изложение дава 3 часа слънце, което не е достатъчно.
Виждам, че розите са източени и вероятно неправилно рязани. Ако не са катерливи, се режат като чаша, вътре да е свободно. Махат се изсъхнали, болни, слаби клони.Виж дали нямаш и стъблопробивач. клоните се намаляват с 1/3. Като цяло, виж на сайта на Остин дали нямат указания. Остинките поначало са по-чувствителни. Моите рози могат да изглеждат по същия начин от към болести. Покрай блока може да има и течение. Мулч ще помогне за запазване на влагата. Трябва и да се торят. Почвата ти не е бедна, а варовита , каквато е на много места. Ако е в София, я знаем много добре- черна глина ,цепи се при суша.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Тутти »

Аз виждам и друг проблем. Допреди четири години допусках същата грешка, но вече съм си научила урока.
Присадките са оголени, така ги пече, мръзнат, изсъхват…пълна програма за постепенно отмиране на клони и така розата заминава след няколко години в цветния рай. Спасението е зариване с почва, така че присадката изцяло да е под земя, мулчиране с трева, листа, мулч, всичко става. Не разбирам защо иглолистен мулч е препоръчан, той вкиселява почвата, а розите не обичат кисело. Наторяването е задължително, под мулча бавно разпадна тор или течна тор да се полее. Сега обаче идва зима и наторяването е добре да се отложи за пролетта. Сега ще стимулира растеж и измръзване на новите клони. Но закриването на присадката е спешно и ще спаси розичките.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от libra »

Питах ММ за есенното торене- както са препоръчали е.
Аватар
Tanya_24
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юли 3, '15, 17:41
Местоположение: гр. Варна
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Tanya_24 »

Благодаря на всички,
Ацер нямаме в двора, но имаме голмо дърво бъз, което няма как да отрежем, че нали и дърветата се водят на отчет. Окастряме го за да не засенчва много и така. Огряването от слънцето е недостатъчно и аз го виждам, не зная колко часове, но до обяд има осветеност, макар и да се мести.
Рязането е болна тема, рязала съм и много ниско до 30 см. над земята, рязала съм и по високо. Опитвам се да спазвам препоръките, но знаете ли какво става? Няма избиване на нови леторасли от корена, стоят си старите изрязани на 20-30 см. уж с места за пъпки (външни, че да е проветриво и чашообразно), но после тези пъпки не се развиват, а остават едни стари прекъснати клони и избива по някое хилаво клонче, с малки листенца и толкова.
Ето това става, двата по-дебели клони са отрязани, от тях хилави неразклонени клони, дълги, с малки листенца, с малки пъпки и спаружени цветове.
Например роза Benjamin britten. Тази година почти не цъфна!!!!. Плаче ми се.
Изображение
А ето и само в корените Изображение. Кое да отрежа и кое да оставя? От основата не излиза нищо ново.

Кое е присадката? Кое да заровя? Опитвам се да им правя около корените нещо като вази, за да събират повече вода. Ако ми обясните кое е присадката да го заровя?
Колкото до мулча, казаха ми да е от борови кори, че да подкиселява, защото това ph 8 не било никак благоприятно за розите. Не можели да си вземат от торовете при толкова алкалност, обичли по- кисели почви. При положение че торбите са по 25 литра, колко на роза? Розите са около 2 метра и над 35 на брой :worship:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от libra »

Taня, по неизвестни причини, ти ги режеш като чаен хибрид- на 30 см. Те се режат до към 1м- /20-30-40 см/ от върха се маха, зависи колко е поникнало/колко е голяма роза/колко годишна е. Целта е да се скъсят тънките клони, а по-солидните напролет да изхранят и носят новия цъфтеж.Също и за да се получи спретнат, овален храст. Последното не зависи само от рязането.
Основата на розата не я оголвай, а я затрупай с почва 10-20 см. Затрупването помага да пуска повече корени и да е по-мощен храста. Това е в твоя случай и при нови рози. Моите след 2-3 години не са затрупвани.
Когато се намалява височината и се махнат тънките клони, розата се разтоварва от излишна маса, която трябва да изхранва.
Аватар
Tanya_24
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юли 3, '15, 17:41
Местоположение: гр. Варна
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Tanya_24 »

Libra, благодаря за ангажираността която показваш към моята околоблокова дейност.
В главата ми се въртят разни мисли, които ще споделя с вас.
Радва ме това да съм ангажирана с нещо. Нещо да творя, измислям, правя и действам. Нещо което да ми привлича фокуса, за да не се оставям на тревожни и депресивни мисли. Едно такова нещо е грижата за цветята в така представена ви околоблокова градинка.
Да, наясно съм че може би изглежда странно да хвърляш токова труд, пари и мисловна дейност за нещо, което не е твое , нещо което може да бъде откраднато, начупено, недооценено, наивно и глуповато в очите на някои.
Мисля си, че след почти 41 год. трудов стаж като лекар, отдавайки всичко през годините, продължава да работи и заема сериозен пост имам право да си доставям дозичка удоволствие, което за сега мога:
  • 1. Вместо да лежа на дивана пред телевизора, да извършвам физическа дейност;
    2. Тя има благоприятен ефект фърху метаболизма и производвтвото на ендорфини (хормони на щастието);
    3. Приятно ми е да мисля, планувам, подреждам, премествам, аранжирам цветята;
    4. Тези действия подобряват пейзаща пред блока;
    5. Не съм забелязала да преча с нещо на някого;
    5. Предполагам трудът и парите ми не са нахалост;
    6. Мога да предположа, че някои дори се подиграват;
    7. И какво от това?
И те така :daaa:
Площите са оплевени, заразените листа изхвърлени, почвата прекопана, голяма част от розите ' "загърлени", наторени с фосфор и калий, напръскани с железен сулфат, засадени теменужки и две хризантеми, разсаден здарвец оформяш овални "поградинки", като и една трева, която не зная как се казва, подобни форми направени и с нея, пресадени лавандули в "краката на розите", пресадени на туфи маргаритки, засадени от резници две рози под туби. Прилагам снимки, не да се хваля, а да напомня на себе си как е изглеждало днес, за сравнение след време.

Колкото до мулчиране на толкова рози (40 бр.) не ми се сртува финансово поносимо, особенно в духа на по-горните ми мисли. Да, ако това беше моя собственост, постепенно щях да го направя. На този етап обаче ще се върдържа. Затрупах ги с пръст.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Tanya_24
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юли 3, '15, 17:41
Местоположение: гр. Варна
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Tanya_24 »

Моля хора със слаби нерви и сърца да не гледат снимките по- долу:
ИзображениеИзображение

Ето тези зверове са ми опасли младичките листа на розичките. Как се катерят на 2 метра не зная.
Аватар
Tanya_24
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юли 3, '15, 17:41
Местоположение: гр. Варна
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Tanya_24 »

Продължавам да окопавам, подреждам и въвеждам научени нещица в градинката. Ето какво сътворих днес. Окопана цялата, всички растения извадени, розите загърлени, оформни подградинки, наново засяти цветя според височина и нови резници от рози (под туби от вода). Хризантема и туя съвсем нови, дано оцелеят. Май ще ми трябват ограничителни лени и текстил против плевели около розите, а дали мулча може да се сложи върху текстила? Иначе при такова количество рози (35-40) по 5 см дебелина и да изчезне след 1 година ми се вижда доста скъпичко?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Tanya_24
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юли 3, '15, 17:41
Местоположение: гр. Варна
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от Tanya_24 »

Здравейте! :ieeee: Доживяхме до пролетта.
Тук във Варна наистина е пролет. Та, във връзка с това да кажа че орязах почти всички рози. Остана ми само Еден, който и без това не зная как да оформя. И знате ли, никъде не видях повредено стъбло, което е доста обнадеждаващо. Няма пробивач. :ieeemyzh:
И пак ги изрязах доста ниско , на около 50-60 см от земята. Защо така? Идеята ми беше за да се рестартират, очаквам да поникнат нови отдолу клони. Ако от корена, то поне от по-старите клони. Повечето ми рози са Дейвд Остин, което не зная за добро ли е или за лошо. Точно те би трябвало да се развиват като храсти (за такива ги купих), е те пак стават храсти, но с голи клони през лятото.
А ето как са на 24 май 2023 год :
Изображение
Сега искам да си купя две- три рози в синьо-лилава гама. В Октапланс ги виждам и се двуомя между
Novalis и Blue For You.
Ако има някой от втората, нека напише вечатления.
Да сте много здрави!
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1123 пъти

Re: Любов от пръв поглед

Мнение от greeneyed »

Е , то няма розарска душа, която да не мечтае за лилава роза. Имам Новалис, най-завъртяният гюл е, изумително красива и съответно капризна. Розетката е много пълна, листенцата са тънки и ако е влажна пролетта, цветът направо изгнива на стъблото.

Изображение

Другите лилави рози, които имам са следните флорибунди

-Purple skyliner- обилен цъфтеж само напролет

Изображение

=Rhapsody in blue-обилен цъфтеж само напролет

Изображение

Изображение

angel face

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”