В момента чета...

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2426 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Мария Николова »

Днес избрах романа "KODEKC 632" от същия португалски автор - Жозе Розригес Душ Сантуш - , отнасящ се за времето на Христофор Колумб. И си взех двете "изписани" книги от авторката на "Жаки и Мария" Джил Пол "Изгубената принцеса" и ""Тайната съпруга". Като подзаглавие на двете е отбелязано, че се отнасят към времето на руската династия Романови.
От двата романа на португалеца имам обеца на ухото, че трябва да се уверя коя от две книги е първата и коя - втората. :hihihi:
От издателското каре видях, че "Тайната съпруга е издедена през 2016 г., а другата - през 2018 г. и зная коя книга ще започна. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Още като млада и зелена, в градската ни библиотека открих "Катя" - книга за руската княгиня, в която Александър Втори Романов е влюбен.
Очевидно точно това е темата на новите две книги. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Ох, бе, Мимет, стига ги изброява тия книги, ами ми разкажи за тях - какво ти хареса/не ти хареса в тях, с какво те впечатлиха, предизвикаха ли някакви емоции и какви бяха те... Накарай ме да поискам да ги прочета, да ме предизвикаш да полюбопитствам и да посегна към тях. Не да ми разкажеш сюжета, а да ме заинтригуваш с някой вдъхновен анонс, белким и аз споделя твоите усещания :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2426 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Мария Николова »

Графиньо, ти си по фентъзито. Пък аз като прочетох най-хубавото фентази на Рей Бредбъри, реших че не е възможно да бъде написано по-красиво фентази от това и никога не посегна към друго.
Ако започна да ти разказвам за "Тайната на Шанел" от Лорна Кук и "Ривиерата на Шанел" от Ан де Кърси, ще си помислиш, че съм ходила до Париж да си купувам най-модните рокли, пък аз си ходя с черните дългите гащи от преди 3 години. :lol:
Открих колко е хубаво, когато четеш книги от различни автори за времето преди и началото на Втората световна война, как Лисабон се оказва спасителен град към който героите на авторите се втурват. Обичам когато фактите, известни ми от историята, оживяват чрез превратностите и чувствата на различните герои - от онзи арменец в "Милионерът от Лисабон", до Шанел, която реши да остане в Ница и избра да сътрудничи на германците, за да оцелее. И поредният й любовник е германски офицер, чиято майка е англичанка.
Когато идват американците, на прозореца на магазина си поставя обява "За всеки войник парфюм "Шанел 5"" За да оцелее.
Да кажа, че не е имало "Шанел" 1, нито 2, нито3, нито 4. Просто 5 май е паметна дата в любвния й живот. :lol: Следващият й парфюм е смесица от цифри и букви, която не може да се изговори като дума, нито да се запомни.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
Мария Николова написа: Ное 17, '23, 21:06 Графиньо, ти си по фентъзито. Пък аз като прочетох най-хубавото фентази на Рей Бредбъри, реших че не е възможно да бъде написано по-красиво фентази от това и никога не посегна към друго.
Ако започна да ти разказвам за "Тайната на Шанел" от Лорна Кук и "Ривиерата на Шанел" от Ан де Кърси, ще си помислиш, че съм ходила до Париж да си купувам най-модните рокли, пък аз си ходя с черните дългите гащи от преди 3 години. :lol:
Открих колко е хубаво, когато четеш книги от различни автори за времето преди и началото на Втората световна война, как Лисабон се оказва спасителен град към който героите на авторите се втурват. Обичам когато фактите, известни ми от историята, оживяват чрез превратностите и чувствата на различните герои - от онзи арменец в "Милионерът от Лисабон", до Шанел, която реши да остане в Ница и избра да сътрудничи на германците, за да оцелее. И поредният й любовник е германски офицер, чиято майка е англичанка.
Когато идват американците, на прозореца на магазина си поставя обява "За всеки войник парфюм "Шанел 5"" За да оцелее.
Да кажа, че не е имало "Шанел" 1, нито 2, нито3, нито 4. Просто 5 май е паметна дата в любвния й живот. :lol: Следващият й парфюм е смесица от цифри и букви, която не може да се изговори като дума, нито да се запомни.
Тц, не ме разбра, слънце :sneee: ! Далеч съм от мисълта да те убеждавам да четеш жанрове, с които си приключила. Нито пък да ми разказваш книгите, които четеш. Предложих ти да направиш анонс/ревю.

Анонсът е ''Предложение, известие, съобщение'' според Българския тълковен речник, а негови синоними са още ''обявление, обява, разгласа, публикация''.
Почти същата е формата на литературното ревю - в него се прави описание и оценка на книгата, като се фокусира върху нейната цел, съдържание и авторитет, обсъжда се гледната точка на авторът, жанра, стила, идеите, сюжета, героите, историческия контекст и т.н., и т.н. Тоест читателят, който прави анонс/ревю, представя своето виждане за книгата, пише за личните си усещания, за чувствата и вълненията, породени от текста, за своите схващания по темата/идеята/изпълнението...

Мен никой не ме е учил да пиша ревюта, но пък съм изчела много, наистина много такива, докато се осмеля да давам собствената си оценка. В края на краищата става дума за субективното ми възприятие и преобразуването му в текст, който няма претенциите на литературна критика или на последна инстанция (пази, боже!), просто споделям с всеки, който има желание да ме чете. След толкова години в читателски групи и форуми съм обръгнала и понякога съм доста критична, като постоянно повтарям, че това е моето лично, пристрастно мнение и не ангажирам никого с него. Ако знаеш какви митични спорове съм водила с други читанки, как сме си късали потниците и сме си скубали косите на различни теми и за различни автори :lol: :lol: ... Но както твърдят старите римляни в спора се ражда истината, а пък Сократ даже не е оставил нито един написан ред, само е предизвиквал събеседниците си към спорове/диалози, за да достигне до истината (което му е коствало живота в края на краищата). В този смисъл приеми, че аз те предизвиквам :gydigydi: :angelche: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1122 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от greeneyed »

Мария Николова написа: Ное 17, '23, 21:06 Да кажа, че не е имало "Шанел" 1, нито 2, нито3, нито 4.
В биографичната книга, която съм чела, парфюмът беше композиран от руски емигрант, който Коко нае за целта, тя одобри петата мостра( N5), интересното е, че това е първият парфюм, композиран от много съставки. Дотогава парфюмите са били с аромат на жасмин, роза, теменужки и т.н. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2426 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Мария Николова »

Точно така, Кате!
Шанел е искала напълно нов парфюм, за който не можеш да определиш аромат на някакво цвете, както всички дотогавашни. И напълно нова стъклена опаковка за него. Дотогава парфюмите се продавали в някакви издути, заоблени в различни посоки стъкленици. Шанел създала първата стъклена опаковка със семпла квадратна форма, стъпила стабилно на основата си. Вероятно като любимия ми "Версачи". :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2234 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

За да съм по-точна - ще започвам да чета.
:ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: Имам най хубавия закъснял подарък за рождения ден :wooow2: . Почти 800 страници.
Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

pepelqshka71 написа: Дек 12, '23, 18:23 За да съм по-точна - ще започвам да чета....
Знаехсизнаехсизнаехсиии :ufff: ... Знаех си, че нещо забравих да си купя от панаира и това е точно тази книга! Уф, иде ми да се ухапя отзад, дип че не мога :glupav: :sworried: ...

Пепеляш, чакам отзиви, ама с нетърпение :zazaazaz: :zazaazaz:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Писала ли съм за Кон Игълдън :hmmm: ? Няма да ровя сега из мненията си, надявам се, че съм споменала серията му Цезар, която ме накара да изчета сума материали за Римската империя, както и да си взема SPQR. История на Древния Рим на Мери Биърд. Много време и с прекъсвания ще чета последната, защото не е роман и не ми задържа вниманието за дълго, колкото и да ми е интересно.

Но да се върна на Кон Игълдън и друг негов голям проект - Чингис. Не знам как сте вие като читатели, ама аз когато чета историческа книга, постоянно правя справки и търся източници за реалните събития. Така мимоходом научавам още сума ти факти и интересни неща около героите и историите им. За Чингис имах далечни спомени от училище, смътни и неясни. Игълдън разкри пред мен един гигантски ум, който за краткия си човешки живот изгради не просто най-голямата империя в световната история, той създаде нация! Събра с волята си несъвместими групи хора, обедини ги в народ и обърна света с хастара навън. Свиреп, жесток, безпощаден, варварски суров човек създаде народ копие на себе си. Народ-юмрук, безмилостна военна машина.

Няма да се впускам в подробности, само ще спомена, че авторът се движи много близо до историческите факти, не прекалява с фриволни измислици и дава една сравнително реалистична картина на света по времето на Чингис. А той и потомците му завладяват почти целия известен през XIIIв. свят - от Тихия океан на изток до Будапеща на запад. В момента чета последния том - за завоеванията на просветения му внук Кублай хан, който основава китайската династия Юен, но спирам да пиша, че ще започна със спойлерите :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2234 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

Гео, граф написа: Дек 12, '23, 22:48
pepelqshka71 написа: Дек 12, '23, 18:23 За да съм по-точна - ще започвам да чета....
Знаехсизнаехсизнаехсиии :ufff: ... Знаех си, че нещо забравих да си купя от панаира и това е точно тази книга! Уф, иде ми да се ухапя отзад, дип че не мога :glupav: :sworried: ...

Пепеляш, чакам отзиви, ама с нетърпение :zazaazaz: :zazaazaz:
Супер тийн книжка. Прочетох я за три дни и си поръчах втората част "Железен пламък" с предварителна заявка. Днес трябва да излезе и тези дни чакам с нетърпение да ми я изпратят. На мен ми беше супер разтоварваща и интересна. Дракони и ездачи на дракони, връзка между тях, връзка между ездачите... тайни, костващи живота на ездачите...зараждаща се любов... абе тийн от всякъде, но завладяваща.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”