Студоустойчиви цветя

sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

Здравейте, скъпи цветя!

Ако никой друг не се интересува от подобна тема, моля модераторите да я затрият.

Аз обаче, имам нужда от помощ. Трябват ми идеи за студоустойчиви, но подходящи за саксийно отглеждане растения. Там, където работя, облагородих една леха с рози, флокс, алпийска роза и каквото ми грабне окото. Оградата на двора я разхубавих с албиции. Стана доста човешко. Но имам проблем с неизолирания офис - през зимата температурата понякога пада под нулата, въпреки че климатиците се трудят. Доста цветя затрих :eeeh: . Пък не ми е хубаво да вляза в помещение без нищо живичко и красивичко.
Успях обаче, вече три години, да опазя едно коледниче, или то горкото се примири, взех го "бебе". Сега вече кипи от здраве и по нова година не му се вижда зеленото от цвят, цялото е покрито. Само то издържа, с останалите крася през лятото и евакуирам през зимата у дома. Което е компромис... щото си имам и "домашни". А в офиса остава самотно коледничето...
Моля, ако някой има опит с устойчиви на студ стайни растения, да сподели тайната.
Продават се и други видове студоустойчиви сукуленти, но ми се струва, че пасват повече на открито, в градината.
Благодаря на всеки, отзовал се на "цветарка" в беда.
denitsavm

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от denitsavm »

Амииии... малко е сложно и трябва да обещаеш да не ги преполиваш зимата, но и да не ги пресушиш ;) :dovolen: На първо време се сещам за камелия, азалия, гардения :dovolen: /последното е под въпрос/. Част от орхидеите също нямат проблеми с ниските температури, даже са им добре дошли - цимбидиумите например. Корделинето с червените листа също държи на студ. Повечето палми, които продават по магазините също. Кактуси и сукуленти /никакво поливане зимата/ - за тях трябва кактусарите да се изкажат. Кливия /никакво поливане/.

Всъщност ако денем е доста топло, а нощем доста студено си е гадно за почти всички растения :hmmmmmm:
sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

Благодаря, Деница, за идеите. Ще опитам кордилине. А гардения, даже при домашни условия не можах да опазя. Няколко пъти :snif: .
Не че става прекалено топло през дена, но все пак си е сериозна разлика. Ама пък нали коледничето се адаптира, даже се кефи на условията, значи ... може.
Още веднъж, благодаря :tzvetentze: и хубав ден!
sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

Тайно си мислех и кливия да опитам, но тук не намирам нито кливия, нито корделине ... Явно пак от БГ ще се пазарува. Моля, ако имате инфо за читави разсадници около София, да споделите. Изчетох им уж сайтовете, но ... вероятно не ги поддържат актуални.
Аватар
Toseva
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 11, '11, 19:14
Местоположение: Пловдив

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от Toseva »

Моето предложение е за циклама или мушкато, но при второто лятото трябва да е на вън. :dovolen:
http://sashatoseva.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от calico »

моя опит с бабешките мушката сочи, че издържат до около -3*С
обаче няма да издържат в стая на +20 с климатик.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от denitsavm »

sstaneva написа:Тайно си мислех и кливия да опитам, но тук не намирам нито кливия, нито корделине ... Явно пак от БГ ще се пазарува. Моля, ако имате инфо за читави разсадници около София, да споделите. Изчетох им уж сайтовете, но ... вероятно не ги поддържат актуални.
Ако ще търсиш стайни растения виж в Жоро2000, L2, и на пазара Д. Петков /в темите из подфорум "пазар" има повече инфо за местоположенията им :nod:

Иначе това, че гарденията не е оцеляла в къщи, не значи, че няма да оцелее на по-студено. При теб проблема не е студа, а температурните разлики между ден и нощ
sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

О, Деница, благодаря ти много :tzvetentze: . Колко инфо, аз какво съм търсила досега...
Да, температурната разлика е гадостта, но ... аз съм упорита.
С гарденията у дома няма да ми потръгне, налага се да пътувам, оставям ги на произвола по 2-3 седмици, а гарденията изисква ежедневни грижи :snif:
Но за офиса сигурно няма да се въздържа и пак ще опитам.
Но пък "оцелях" някои изхвърлени, счупени, почти загинали мъничета. Така най-обичам :D
sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

Calico, бабините мушката са много ценно нещо, нямат нищо общо с това, което сега се продава.
Който ги има и има възможността да ги запази и поддържа, трябва да е много щастлив.
Приятен и красив, сред цветя, уикенд!
sstaneva
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Фев 23, '14, 10:59

Re: Студоустойчиви цветя

Мнение от sstaneva »

А, цикламата не е ли много чувствителна за такъв терор?
И нея ще опитам, ако видя че не й понася, ще евакуирам на по-мек климат.
Много благодаря за идеята!
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”