Ще бъде пак градина...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Изображение
Търсих снимка, тук са в началото на цъфтеж, после ме застигна ковид и съм пропуснала пика.
Мисля, че се казваха E. Powwow Wild berry.
А рудбекиите при мен ги изгризват охлювите. Опитах и декоративен слънчоглед- опазих го под бутилка, но после ...:snif: .
Което не може, дигам ръце и това е.
Ти сега имаш чернозем и вода, не се хвърляй много на " буренчетата",да не ти завладеят градината.
Как ти завиждам, че имаш поле за мечти :nod: Най-хубавото време е това!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от ljuboznatelna »

Прекрасна есенна градина!
Моите рудбекии са някакви едногодишни, досега не ми е тръгнала от стар корен, но пък добре се сеят между паветата, откъдето ги разсаждам, и оставям там повечето. И са мъхнати по-светлозелени листа от многогодишните, които съм имала. Охлювите никак не ги обичат. И стеблата им са неприятно мъхнати. Мисля, че ще ги умножа многократно в градината, именно заради охлювите. И ехинацеи не обичат охлювите, и монарди.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Аз пък, от мързел, досега не съм садила едногодишни - (само малко космос). Много дупки имаше за запълване и не ми се струваше правилно всяка година да започвам отначало. Сега местата, определящи структурата свършиха и май ще се пробвам - много харесвам рудбекиите. Монарда съм пробвала, не и хареса при моите условия, а беше някакъв страхотен сорт- червена и много преживявах, но нещата са такива ,каквито са. Има растения, за които много съм се колебала дали ще оживеят при мен, напр. един сибирски ирис, а той се чувства чудесно и е прекрасен по всяко време на годината, а има и растения, за които условията ми са уж подходящи, а едва кретат или направо изчезват, напр. агастачетата.
Старая се да приемам тези неща като възможност за нещо ново, (но мразя да губя растения :snif: )
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от Lalel4e »

Че ти щом имаш охлюви, значи не ти е чак такава зверска сушата! На мойта вила един не съм видяла за 5 години!
Да, ехинацейските топчета са по-едри, сега ги видях на лаптопа на големия екран. Моите са от рудбекии - по-ситни и много тъмни, като кадифе са (ама това вече го казах) :mrgreen:
Странно за агастачетата, наистина!
Е, каквото е, това е - казваше мойта хазяйка, а баба ми от село - "кот, такоз!" :lol:
Хубава ти е градината много и без агастачета! От твойта градина започнах да харесвам хемерокалисите аз :liubov2:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

За дивите цветя в градината
Любовта ми към тях започва от времената на празната градина- когато новопосадените растения бяха малки, разстоянията големи и мястото ми се струваше безкрайно. Тогава "прогледнах" колко красиви са всъщност, че те не са просто фон, а истински солисти. Започнах да ги разпознавам, търсех информация за тях, събирах семена и резници, сеех и ги обгрижвах.Ех, спомени :)...
Дивите цветя в градината са издържливи, не искат нищо, справят се без допълнително поливане... НО! размножават се бързо и са неконтролируеми. С времето едни идваха, други си отиваха, защото се оказа, че и дивачетата си имат предпочитания и като не им хареса- изчезват.
Сега съм на втория етап- оставям ги "да ходят" където решат, а където аз реша - ги скубя. Открих каква скъперница съм дълбоко в себе си-много трябва да стисна очи, за да ги махна, защото за мен са си "голяма ценност".:)
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Местни "камбанки" които оставям, и които са чудесни компаньони
Изображение
Усойниче(ехиум) на фона на местна млечка и лятна астра:
Изображение
Отнякъде дошла лизимахия, към която подсадих градински маргарити и тази комбинация ми харесва много:
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Някакво жълтичко цветенце, което вирее на сянка, мислех че е някакъв оман,
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Антемис, този е от английски семена, но и българският си е много хубав.
Изображение
Ехинацеи на фона на лихнис коронария. Белият ми е от пакетче , а розовия от семена от планината.
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

И когато се получи това -съм щастлива :)
Изображение
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от пери »

sofy написа: Юли 12, '23, 13:57 Усойниче(ехиум) на фона на местна млечка и лятна астра:
Изображение
Това, на което казваш лятна астра е много, ама много инвазивно. При мен беше голяма мъка докато го прихвана, а сега не мога да спася нито градината, нито полянките.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”