Ще бъде пак градина...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от Lalel4e »

Много помагаш, Софи, и аз много благодаря, и аз като ТМ мразя да се уча от собствените си грешки, още повече когато знам че са грешки преди да ги направя :lol:
Ноо, съм длъжна да проверя :lol:
Айде и аз като Гео да разкажа един виц:
На един човек системно му разбивали вилата и веднъж той решил да остави бележка: “Моля ви, не разбивайте! Не остана нищо за крадене!”
Когато отишъл следващия път, вратата отново била разбита, а до нея бележка: “Бяхме длъжни да проверим!”

Много ми е от полза да науча нови растения които биха издържали на нашите условия, а аз пък се сещам за едно, което мисля че не видях при теб: почвопокривен флокс. Мнооого го обичам, вечно зелен, много сладък при цъфтеж и силно сухоустойчив :daaa:
Аз се старая да го поливам, но ми е оцелял и без вода в най-страшните августовски жеги на едно от най-сухите и слънчеви места в моята градина. Разбира се, не се развива бурно, но напредва.
Доста видове карамфилчета също оцеляват на места със засенчване.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Приготвих няколко снимки, но нещо не мога да ги кача в момента и все пак успях с една:
Изображение
хелиантемум HELIANTHEMUM - FIRE DRAGON и HELIANTHEMUM - THE BRIDE
Ако бях малко по-талантлива, да ги възпея. Малки храстчета, рано се облистват,(не знам дали въобще губат листа през зимата), издържат на горещо и сухо, само да е отцедливо, без проблем и допълнително поливане, цъфтят дълго, не обичат местене, достъпни са ( в повечето разсадници ги има на съвсем прилични цени). Някои съм взимала от поръчки(но вижте и в Морган плантс- невероятно разнообразие).
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Изображение
HELIANTHEMUM HARTSWOOD RUBY

Изображение
HELIANTHEMUM BEN HOPE и THE BRIDE
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Започнах с един, сега имам 6,7 сорта, по наколко храстчета .Никакви грижи след посаждане, само ранна пролет ги подстригвам.
Не съм се опитвала да ги размножавам чрез резници,,но веднъж попаднах на семена - тегава работа и безрезултатна :snif:
Много ги харесвам!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от ljuboznatelna »

Много ми е любима тази градина! 😍
И хелиантемума мноооого го харесвам, он вече няма условия за него, то си търси слънце, а при мен не остана, или не ум харесва там. :( На мен ми се беше насял сам, няколко стръкчета.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от Lalel4e »

ljuboznatelna написа: Юни 8, '21, 23:02 ..На мен ми се беше насял сам, няколко стръкчета.
:o браво, Люб! И си траеш! Да не ме свтенеш за тази сухоустойчива китка! А аз се изтрепах да търся цъфтящи варианти!
Софи, благодаря за споделеното! Комбинацията FIRE DRAGON и THE BRIDE ме отнесе - ще го имам това растение!
Хареса ми определението "полухрастче" :sgiggle: Същото пишат и за лавандулата. Ниво "полухрастче" ми е супер! :lol:
На ниво храст май приемам само розите, наистина изобщо не искам други храсталаци! Обаче пътечките са жизненоважни! :lol: (най-вече за растенията ;) )

Даже не съм осъзнавала че не харесвам храсти. За мен храстите запушват. Искам въздух! Простор! Като погледнеш, погледът ти да стига надалеч. Ако ще има засенчване - да е от дървета, за предпочитане плодни. Ако ще има прегради, да са оградки и зидчета, може и арки с катерещи, но не и стандартните храсталаци. Храстите ги виждам само на огромни, ама много огромни площи - поне 3-4 декара. Ако ще има разнообразие в нивата, предпочитам да е денивелация на терена. Даже това последното много го обичам - терасиране и изкуствени възвишения, скални кътове и ниски зидчета. Имам няколко идеи в тази посока, по които трябва да поработя!
Ох, защо се размечтах в твойта тема?! :angelche:

Айде да споделя че се сетих за още едно растение, което не съм тествала, но смятам че е сухоустойчиво и е от рода на салвии и лавандули - агастачето. Миналата година си взех от Миша едно Agastache rupestris, което цъфти в цвят сьомга - уникално и като цвят, и като визия. При това страшно ароматно. Само да докоснеш листенцата и се разнася силна, много приятна миризма - нещо средно между лавандула и мента. Бързо нараства още първата година, цъфти обилно и доста по-продължително от лавандулата например. Приказно е, просто смятам да си напълня градината с него!

https://gradinasoleil.com/article.php?id=25&artid=5

Олее, сега отворих и попаднах на разни статии че то това било невероятна билка, по-мощна и от жен-шен и страшен имуностимулант! А аз цяла година го подминавам на терасата без да си захапя нито едно листо! :shock:

Спирам се че прекалих :oops:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Въобще не си прекалила. Агастачето е хубаво, но аз го сложих на як пек и не можа да се справи. Август и септември там е Ада.При мен обаче добре се справя исоп. (Това си е българско агастаче) Цъфти продължително след лавандулите и продължава синята вълна- непета, салвии, лавандули, исоп. Аз съм го мъчила от семена, първата година го изядаха охлювите, на втората успях да го предпазя, периодично някое загива, но май и се самозасява,защото петното си седи.
Сега прочетох ,че исопа гонил вещици :D Как не съм знаела по-рано :lol:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от Lalel4e »

sofy написа: Юни 9, '21, 17:30 Август и септември там е Ада.
И при мен е така, ама започва от юни-юли. Някои години юни все още вали, но миналата беше сух като каубойски ботуш и до края на октомври валя май два пъти. Не съм засадила агастачето все още там. Щом казваш, ще му потърся по-сенчесто местенце.

Аз си имам и една допълнителна тактика - като купя разсад, го пресаждам в по-голяма саксийка и лятото ми е натерасата на поливане - да направи корени. Есента по влажното го засаждам на вилата и то до пролетта прави мощна коренова система и оцелява много по-лесно. Същото с рози от резници - есента ги бучкам там, захващат перфектно, не успяват обаче да прескочат лятото ако не ги прибера за поливки и следващата есен, вече укрепнали, ги водя пак там.
Изобщо, всичко там трявба да се сади есента, за да оцелее.

А агастачето има наистина доста разновидности, аз мисля да ги опитам всичките от Миша, но когато си пооправя терена. Много е хубав българския исоп, ще го придобия и него - бавно и ..дано да е и славно :D

Ух, много ме зарадва твоята градина, давай, показвай още!! :ieeemyzh:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Lalel4e написа: Юни 10, '21, 07:20
Аз си имам и една допълнителна тактика - като купя разсад, го пресаждам в по-голяма саксийка и лятото ми е натерасата на поливане - да направи корени. Есента по влажното го засаждам на вилата и то до пролетта прави мощна коренова система и оцелява много по-лесно. Същото с рози от резници - есента ги бучкам там, захващат перфектно, не успяват обаче да прескочат лятото ако не ги прибера за поливки и следващата есен, вече укрепнали, ги водя пак там.
Изобщо, всичко там трявба да се сади есента, за да оцелее.
:daaa: Абсолютно подкрепям. Аз също съм разбрала от "горчив" опит, че при мен мога да садя от средата, края на октомври до май.
А за агастачето- да не прекалиш сега, много си е издържливо на сухо и пълно слънце. Мънички и недобре вкоренени растения обаче в Ада - не!
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ще бъде пак градина...

Мнение от sofy »

Ще показвам Лече, но сега не мога да обърна много внимание на градината, други задачи ме притискат и дано имам време да поснимам.
Най-после има какво да се снима :dovolen:, а пък сега :hmmm: ,( така де няма пълно щастие :dovolen: ).
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”