Относно продажба земи и гори

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 349
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 54 пъти

Относно продажба земи и гори

Мнение от vlax »

Здравейте
Предстои ми продажба на гори и земи
Може ли някой, който е продал скоро земи или гори да сподели каква е цената на декар според категорията и какви документи са необходими?
smile1492
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Фев 4, '15, 10:20

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от smile1492 »

Дано не е късно с отговорът ми.Цената зависи от землището ,броят на арендаторите където е земята.Най- добре разпитай в твоето землище колко дават.Относно документите обикновенно те се изготвят от този който ги купува.Но за продажбата ако трябва ти да ги подготвиш-скици с валидност 6месеца,характеристики на имотите от поземлена комисия с който си вадиш данъчните оценки от данъчното,удостоверение за наследници ако имотите са наследствени,2броя декларации по чл.264 за липса на задължения и една по чл.25 за гражданско състояние.Ако има нещо питай,ще помогна.
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от vasileva »

smile1492 написа:Дано не е късно с отговорът ми.Цената зависи от землището ,броят на арендаторите където е земята.Най- добре разпитай в твоето землище колко дават.Относно документите обикновенно те се изготвят от този който ги купува.Но за продажбата ако трябва ти да ги подготвиш-скици с валидност 6месеца,характеристики на имотите от поземлена комисия с който си вадиш данъчните оценки от данъчното,удостоверение за наследници ако имотите са наследствени,2броя декларации по чл.264 за липса на задължения и една по чл.25 за гражданско състояние.Ако има нещо питай,ще помогна.
то май е къснично за отговори, но сега виждам темата
ето още малко инфо - декларациите ще ви предостави нотариуса, не е нужно да си ги подготвяте, пред нотариуса трябва да представите и документите за собственост /нотариален акт, решение на поземлената комисия за възстановяване на земите, договор за доброволна делба, съдебно решение .../, както и ако някой от собствениците не може да се яви лично за сделката трябва да упълномощи някого да го представлява.
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3119 пъти

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от Мария Николова »

Да допълня. Едно е, ако 20 дка са 3-4 парцела от различни категории. А друго, ако са един парцел. Зависи и колко отдалечена е земята от пътната мрежа и от населеното място. Прецени имаш ли такива предимства, които купувача няма да ти изтъкне.
Ти ги изтъкни и се пазари, искай по-висока цена за голям парцел, близо до шосе и населено място.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от ivanina »

vlax написа:Здравейте
Предстои ми продажба на гори и земи
Може ли някой, който е продал скоро земи или гори да сподели каква е цената на декар според категорията и какви документи са необходими?
vlax , здравей!
Влизам тук , и искам да изкажа мнение за което се извинявам предварително че не е по темата!
...а то е че ми става страшно тъжно когато виждам сънародниците ми да продават земите си и въобще недвижимите имоти , наследство от предците си! Това просто ме убива! И в това за мен се крие отговорът за бедността и неуспехът на българина!
За мен продажбата е обедняване! Ако не можеш да купиш и постигнеш нещо в своя живот , поне запази онова което родителите и прародителите ти са постигнали! Със сложената ти за момента в джоба хиледарка не ставаш по-богат , щото тя бързо се изжурква и тогава ни пари ни земя! Казвам ти просто моята гледна точка, щото аз до сега нищо не съм продавала , по-скоро купувала , градила.Получавам всяка година рентата от земята си дадена под аренда, а земята ми не много и все си мисля че ако трябва да направя някаква промяна то тя ще е в посока КУПУВАНЕ!...и мисля че ако дедите ми имаха поглед от там където са сега и ме виждат - много биха ми се радвали и биха се гордели с мен за това че не съм ги предала и пропиляла трудът на животът им!
Така мисля АЗ!
За себе си ТИ решаваш!
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от vasileva »

Мария Николова написа:Да допълня. Едно е, ако 20 дка са 3-4 парцела от различни категории. А друго, ако са един парцел. Зависи и колко отдалечена е земята от пътната мрежа и от населеното място. Прецени имаш ли такива предимства, които купувача няма да ти изтъкне.
Ти ги изтъкни и се пазари, искай по-висока цена за голям парцел, близо до шосе и населено място.
:daaa: както са писали и другите цената много зависи от района - Цената на земеделската земя в България варира от 200 -1 500 лева.
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3119 пъти

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от Мария Николова »

Иванинка, радвам се, че и друг гледа на връщането на бащината земя, като на изпълнен дълг към тези, които вече ги няма! :dovolen: :daaa: :ieeee:
Но има случаи, когато наследената земя ти носи само загуба, без печалба.
Първо арендатори - не като моя почтен тукашен арендатор, когото познавам като голям професионалист още от соца - а които правят "удар" и изчезват в дън земя.
Второ цигани-скакалци, които опоскват целия труд на хората.
Трето изобщо никакъв арендатор не се интересува от това землище.
Четвърто, арендатор ти е заграбил земята, разменил я е с друг арендатор, той заменя я с трети арендатор, службата по земеделието вдига рамене и беснееш, че друг ти ползва земята, а ти си безсилен.
Пето - на мен пътните до Казанлък, ми бяха повече от рентата за една носна кърпичка. А арендните договори не предвиждат възможност да си получиш рентата на веднъж за 2-3 години. С паричките от тази нощна кърпичка фърчах до Амстердам да въздишам три дена по лалеените красоти. :liubov2: Зная, че моята майка би го одобрила. Когато човек не живее там, където му е наследствената земя и не познава нито хора, нито землището, той не успява да си възстанови цялата наследена земя. При мен се получи 7 на къра от 30 дка по документи. Премятат те по много начини да ти откажат връщане на земята. Така трудно е, както казах, и стопанисването на земята далеч от тебе.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3891
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от scleri »

ivanina написа:
vlax написа: За мен продажбата е обедняване! Ако не можеш да купиш и постигнеш нещо в своя живот , поне запази онова което родителите и прародителите ти са постигнали! Със сложената ти за момента в джоба хиледарка не ставаш по-богат , щото тя бързо се изжурква и тогава ни пари ни земя!
Съгласен съм с това мнение само ако сложената в джоба хилядарка се изживее за няколко дена в някой екзотичен курорт например. Макар че и това не е лошо. Що пък човек да не види свят. Само че не виждам нищо лошо нито нищо фатално в продажбата на земя или недвижим имот стига парите да се вложат в нещо по-полезно. Ако дядо ми е бил земеделец и си е вадил хляба от земята а аз съм машинен инженер защо да не продам земята и да си купя машината която е нужна за развитието фирмата ми. Е аз съм машинен инженер, но нямам фирма. Друго работих дълги години. От година и нещо съм стипендиант на НОИ. Имах от дядо си петдесетина декара земя от които получавах двеста и петдесет, триста лева рента годишно. Продадох нивите. Добавих от мен още мъничко / ама наистина мъничко /, и купих една гарсониера която сега давам под наем. За два месеца вземам от наем толкова колкото преди ми беше рентата за цяла година. На годишна база дохода ми е шест пъти по-висок. И няма сушави години, няма разправии с мошеник арендатор. Не смятам че дядо ми, лека му пръст, ако беше жив би ми се разсърдил за тази промяна в капитала на семейството. Утре моите наследници ако решат могат да продадат гарсониерата и да купят земя. Стига тази инвестиция да е по-изгодна в онзи бъдещ момент.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Относно продажба земи и гори

Мнение от ivanina »

scleri написа:
ivanina написа:
vlax написа: За мен продажбата е обедняване! Ако не можеш да купиш и постигнеш нещо в своя живот , поне запази онова което родителите и прародителите ти са постигнали! Със сложената ти за момента в джоба хиледарка не ставаш по-богат , щото тя бързо се изжурква и тогава ни пари ни земя!
Съгласен съм с това мнение само ако сложената в джоба хилядарка се изживее за няколко дена в някой екзотичен курорт например. Макар че и това не е лошо. Що пък човек да не види свят. Само че не виждам нищо лошо нито нищо фатално в продажбата на земя или недвижим имот стига парите да се вложат в нещо по-полезно. Ако дядо ми е бил земеделец и си е вадил хляба от земята а аз съм машинен инженер защо да не продам земята и да си купя машината която е нужна за развитието фирмата ми. Е аз съм машинен инженер, но нямам фирма. Друго работих дълги години. От година и нещо съм стипендиант на НОИ. Имах от дядо си петдесетина декара земя от които получавах двеста и петдесет, триста лева рента годишно. Продадох нивите. Добавих от мен още мъничко / ама наистина мъничко /, и купих една гарсониера която сега давам под наем. За два месеца вземам от наем толкова колкото преди ми беше рентата за цяла година. На годишна база дохода ми е шест пъти по-висок. И няма сушави години, няма разправии с мошеник арендатор. Не смятам че дядо ми, лека му пръст, ако беше жив би ми се разсърдил за тази промяна в капитала на семейството. Утре моите наследници ако решат могат да продадат гарсониерата и да купят земя. Стига тази инвестиция да е по-изгодна в онзи бъдещ момент.
:daaa: :daaa: Силно подкрепям всичко казано от теб, стига и светът около нас да мисли така! Написах поста си , защото в мен се надигна нещо като гневен вик към хората които сами се докарват към нищета , а после хленчат , роптаят и злобеят към хората от златната среда , които може и да не сме богати но умеем да водим добре фамилното си счетоводство ,и живеем приличен живот и можем да си позволим веднъж годишно да изживеем няколко дена на някой екзотичен курорт без да се налага да продаваме имотите си ! :mrgreen:
Също както теб постъпиха и моите съседи, за което шапка им свалям!Хубаво е когато около нас има хора които да ни заразяват с успеха си , който постигат не толкова с блъскотия а с УМЪТ! :daaa:
...малко опорочихме темата ,за което моля vlax да ни извини... но и това е полезно да се знае! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”