да си направим мартеници

qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от qn4eto »

Много е сполучливо :dovolen: Благодаря!
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от Angelina_S »

Такъв опит правя за първи път.
Ние с щерката наивно помислихме, че като почнем от 27 февруари, та до 1 март ще сме задръстили къщата от мартеници. Така че тя, като ѝ заръчах да купи две чилета прежда, на 27-ми вечерта донесе три кълбета памучни конци за плетене на една кука - 2 червени и 1 бяло. :mrgreen:
Кука нямахме, взехме на заем от мъжовата ми баба, тя изпрати една дебела кука на следващия ден.
Полимерна глина имаше някакъв запас, аз не бях пипала такова нещо в живота си. Също клещички, резци и разни джаджи за изработка на бижута, с които също до тия дни не бях имала съприкосновения - ни физически, ни духовни.

И драматичните опити започнаха.
Аз не бях наясно какво искам да правя, нито с какви материали, нито за кого ще го правя.

На първо време (докато свърши червената глина, де) изработих една серия рози. Детето ме научи, а то се оказа и лесно.
Тя правеше от глина серии червени Пенди и бели Пижовци - или както сама ги нарече: "червени женски" и "бели мъжки" мартеници. :lol:
За полите на Пендите разточваше глината почти на конци. :o Първата вечер изгорихме всичко направено при печенето. Беше почти 2:00 през нощта, много сладко си говорихме, тя завъртя градусите със 100 нагоре и всичко се опуши, а Пендите се изпекоха до "кафява коричка".
:angelche:

Когато процесът се нормализира, изскочи първата продукция с моите рози - мартеница за коса:

Изображение

Изображение

Обеци с клипсове:
Изображение

Гривни

Изображение

Изображение

За всяка роза - по 1.35 м гайтанчета (3 Х 0.45 см), които после се спрягат от две и ги плета на плитка. Оставям за илици, розата е "копче".
Изображение

Следващата серия ще е за растителните мотиви с медните мъниста, които нацвъках.
Още нямам идея какво ще им наплета с конци или прежда. :hmmm:
Изображение

Така де, идва 8-ми март, после първа пролет, въобще до края на месеца все има поводи човек да си чопли нещо мартенско.
И понеже напоследък житието ми (временно!) е организирано в апартамент и отскачам на прибежки до къщата и още несъбудената градина, снощи, докато си плетях кротко в кухнята, си въздишах, че ми липсва добре осведомена комшийка, да одумаме блока.
И сериал - задължително! :mrgreen:
mama_li

Re: да си направим мартеници

Мнение от mama_li »

Ангелче, с каквото се захфанеш, все ти се получава!
Мартеницата за коса ми направи впечатление още когато я публикува във ФБ!
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от qn4eto »

Ангелина, прекрасни са, поздравления. Изобщо не личи, че не си професионалист. Само съжалявам, че не беше по-раничко - щеше да мотивираш и мен. Разгледах ти и градината - много впечатляваща. Не знам дали има какво повече да се желае в тази градина, макар, че за човека спирка няма, все намира какво да подобри. Наистина много ме впечатли - сякаш видях оживели много от моите мечти.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от Angelina_S »

Благодаря, Мама Ли и Янче!
Доставям си искрена радост. От днес вече сеитбите изместват мартениците като приоритет, но ще продължа да плета.

Янче, не съм чула досега да има професионален "плетач на мартеници", въпреки че упражнението отнема доста време. ;) А това, че не съм се сетила по-раничко на мен не ми пречи. Решила съм, че ще подарявам тези мартеници на различни хора до края на месеца, пък те нека ми откажат под претекст, че не им ги давам баш на първи. :lol:

Това са готовите гривни. Дори илиците са мерени спрямо съответната роза, защото хем трябва да минават, хем да държат (оказа се). Имам още две малки рози без халки за закачване и смятам да ги прикрепя на шнола, а отдолу да има някакви шнурове за заплитане в косата... :hmmm:
Изображение

И снощи направих това безподобно нещо. Дъщеря ми каза, че било "някаква бактерия".
Ми, шантаво е, но на мен ми е симпатично. Даже имам усещането, че ме гледа:

Изображение

Хубав ден на всички и повече пролетно настроение в днешния сняг!
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от qn4eto »

Наистина носят пролетно настроение твоите невероятни творения- бактерии и подобни.
И аз несъм чувала за професионален плетач на мартеници, но ти започваш да ставаш толкова добра, че можеш да мислиш вече за отваряне на университет. И тогава ще има професионални плетачи на мартеници. :lol: Бих се записала - ще е голям кеф. :P
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от Angelina_S »

По магистърската програма: едни кукуряци, Янче! Разсмя ме. :ieeee: :lol: :lol:

Изображение
Изображение
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от qn4eto »

И тия са страхотни. Предлагам ти да започваш вече дисертацията. :D
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от Angelina_S »

Сега не мога да пиша много, но материал за дисертация определено трупам. :D

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 774
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: да си направим мартеници

Мнение от maranta »

Вече ми е пролетно, а в градинката е кално... :nod:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”