Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 394 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от zeleno »

следващата дестинация беше Пампорово
една нощувка , много хубав хотел , чисто , цената на човек беше като в Златоград / извън сезона , разбира се , е така
посетихме Снежанка , кулата / качването за човек - 5 лв. , закуска от три големи мекички с мед или сладко - 6 лв. /, Орфееви скали , за 3-4 часа , толкова
трябваше да гоним самолет ... уви


Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

бих изминала същият маршрут , но за 6-7 дни , а не за 3 с пътуване от София до София
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ичиконти »

Вчера посетих ждрелото край гр. Трън на р.Ерма. НЕ ходете там- ЗАТВОРЕНО Е, но го разбирате 50 м. след като влезете по екопътеката. Т.е. е затворена екопътеката, която минава с дървени мостчета над реката. Тунелите са отворени, както и пътеката към един от върховете.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Пак съм тук за съвет, сина с приятели иска да иде до Рила за около 10 дена. Още нямат билети, но мислят да пътуват през август.
Моля за маршрут включващ манастира, Мусала и езерата. Не са против това да се прехвърлят до Пирин или Родопите някъде по време на прехода. Ще са без кола, така че е важно изходните точки да са достъпни с автобус /марщрутка.
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от botan »

ичиконти написа: Сеп 1, '21, 12:50 Вчера посетих ждрелото край гр. Трън на р.Ерма. НЕ ходете там- ЗАТВОРЕНО Е, но го разбирате 50 м. след като влезете по екопътеката. Т.е. е затворена екопътеката, която минава с дървени мостчета над реката. Тунелите са отворени, както и пътеката към един от върховете.
Не е затворено, има предупреждаващи табели да не се преминава, защото дървесината на тези мостчета е много изгнила и много опасна.
Insta: ex_hort
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Ако сте решили да се разходите до Рупите, или въобще да се помотаете в най-югозападното ъгълче на България, отделете час два и на малкото манастирче Св. Георги, край село Златолист известно най-вече с една своя обитателка - Преподобна Стойна.



Ако тръгнете от Петрич за Гоце Делчев, напряко през Папаз чаир ще стигнете село Катунци. Седем километра северно от него се намира многолюдното село Златолист в която живеят всичко на всичко девет човека. Трима от тях през повечето време живеят другаде. Пътя от Катунци до Златолист въпреки многобройните ремонти на практика си е сто процентов черен, макадамов път подходящ за джипове, и служебни коли. Ако държите на вашата кола пътя ще е изпитание както за нея така и за сърцето ви. Всъщност до Златолист може да се стигне и по хубава пет километрова еко пътека започваща малко под Роженския манастир, точно до църквата Св.Св. Кирил и Методий пред която е гроба на Яне Сандански. / По точни координати на началото на пътеката не мога да ви дам. /
Въпреки лошото състояние на пътя ще се изненадате колко много коли, и автобуси ще срещнете докато изминете тези мъчителни , за вас и за колата ви, седем километра. Причината толкова много хора да посещават това затънтено местенце е една и тя се нарича Преподобна Стойна. Тя е българска гадателка, пророчица, и лечителка, не толкова популярна колкото Ванга, но според думите на самата Ванга в пъти по-силна от нея. „Таа е светица. Она целиот живот го е страдала като светица. Как ме гледаш мене, она е десет пате по-голема от мене! Аз апнувам, пийнувам, такива работи, а она – нищо – ни месо е туряла в уста, ни ракия, само водичка и трошка лебец. Она сите работи със свети Георги ги е онаждала. Целио свет ке научи за таа жена, тва от мен да го знаете." – казва Ванга за Преподобна Стойна.
Стойна цял живот е помагала на хората, помага дори и след смъртта си. Когато Ванга е усещала че не може да помогне на тежко болни хора тя ги е изпращала да се помолят на гроба на Преподобна Стойна. Житието на тази непризната от църквата светица е дълго и интересно, но ако сега се отнеса да ви го преразказвам поста ми ще стане прекалено дълъг. Който се интересува може да намери много информация в нета. Аз ще ви разкажа с две, три изречения за манастира Св. Георги построен до църквичката в която е живяла Стойна. Малката му църквичка е построена още по турско, и заради това е полу вкопана в земята. В нея се влиза по изтъркани от поклонниците каменни стъпала. Църквата е почерняла, и опушена от дима на свещите, дясната част на олтара е в тежко състояние, някои от стенописите вече почти не личат, но… Като влезеш усещането че влизаш в свято място е много, много по – истинско отколкото като влизаш в някои по големи, и красиви храмове. В църквичката се влиза бос. Събуваш обувките, и пристъпваш по студения каменен под. На мястото където Преподобна Стойна се е молела пред иконата на Св. Георги в земята има вкопана каменна плоча с релефно очертание на двуглав орел. Тук ви очаква изненада. Като стъпите върху плочата с изненада откривате че тя е топла. За разлика от целия останал под. Не вярвам под нея да има вградено подово отопление. Вярващите твърдят че топлината идва от енергията която е оставила на това място Преподобната. По чувствителните казват че след като стъпят на плочата изпитват замайване, и силно главоболие което преминава когато излезнат навън и се наплискат с вода от чешмичката на двора. В дъното на църквичката по стръмни, тесни стъпала може да се качите в миниатюрната стаичка в която е живяла Стойна, и дори да поседнете на леглото и.
В манастира има още три енергийно силни, лековити както твърдят хората, места. На първо място това е гроба на Преподобна Стойна, който е точно до гроба на отеца приютил я преди години в църквата. Над гроба на Стойна има изграден малък мемориал, поръчан от Ванга. Знаещите твърдят че за разлика от много други подобни места на гроба на Преподобна Стойна не могат да се освещават, и енергийно зареждат никакви вещи. Не може да донесете дреха която след това да облече нуждаещият се от помощ. Трябва той лично да дойде, да се докосне до надгробния камък, и ако искрено вярва, и се помоли гарантирано ще получи облекчение на страданието си. Второто „ лековито“ местенце е стария чинар в дъното да манастирския двор. Хилядолетното дърво, за което се твърди че е видяло раждането на България има един дебел клон на който е имало вързана люлка. Търсещият помощ е трябвало да се залюлее на тази люлка. Явно обаче люлката оказва някакво вредно влияние на старото дърво защото тя е премахната, и сега под клона има поставена друга люлка за която се твърди че има същата енергийна сила без да уврежда дървото. Вместо да се люлее на люлката човек може просто да се облегне на ствола на дървото, или да го прегърне. Третото местенце е кладенчето на желанията. Достатъчно е да се надвесите над водата, и да прошепнете желанието си за да сте сигурни че то ще се изпълни.
Ние прекарваме на това интересно местенце повече от час който се изнизва неочаквано бързо. Палим свещичка, купуваме си дребен сувенир, и си тръгваме. Небето с облекчение си отдъхва и излива дъжда който е стискало до този момент. Той обаче вече не ни плаши. Свикнахме този уикенд да пътуваме под дъжд, и като стигнем целта на пътуването времето неразбираемо как да се оправя моментално.
Предлагам ви една дузина снимчици. Няма да коментирам по отделно всяка от тях. Ще видите манастирчето, потъналото в зеленина дворче, гроба на Стойна, стария чинар, кладенчето, и всичко друго което съм споменал. За съжаление снимки от най-интересното, и най-красивото място – църквичката Св. Георги не мога да ви покажа. Снимането вътре е забранено.
Манастира винаги е бил популярен сред местните хора. На храмовия празник околните поляни се изпълват от многохилядното множество. Заради растящата популярност, и вероятно заради възможността да се „ усвоят“ едни европейски пари най-после е започнал сериозен ремонт на пътя от Катунци до Златолист. Дано доживеем да минем по седем километра асфалтиран нормален път.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:11
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 93 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Донка Тодорова »

Планирам екскурзия в североизточна България. Споделете какво най-много ви е впечатлило при ваши пътувания там,моля. Първата нощувка ще бъде в Русе и приемам идеи за добри хотели.
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”