Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ravik, много ти благодаря!!! На останалите също благодаря. Scleri, ти си безценен и съм ти страшно задължена :tzvetentze:
С малки изменения ще следваме втория маршрут предложен от Scleri. Искам да се отбием в Пловдив, имам приятелка там, която ще ни разведе из стария град. И ще започнем от Бояна, както каза Ravik, като тест колко можем да извървим :dovolen: .
Предпочитаме спане по хижи, главно защото си мисля, че това някак си върви към планината. Помня веднъж как на такова тясно сегло спахме 2-ма :lol: . Само едната вечер СПА искам да се поглезим.
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ravik »

Scleri, на повечето пещери май вече им сложиха решетки и обикновено трябва да се обадиш на местното спелеологично дружество, за да влезеш. А и аз лично май нямам работа в пропастна пещера. :) Всяко лято на Пирин, ееех. :)

Mimeta, аз понеже за разлика от склери не съм обещала да си мълча :D, да си кажа пак. :) Готино е на хижа, ама ако има избор, а то има, не бих спала на хижа. :) С дете сте, условията обикновено не са добри.

Още един любим мой маршрут из Северозападна България, който май никой не предложи - само за статистиката за догодина :) : София - Искърското дефиле, Седемте престола, Черепишки манастир, Лъкатник? - Враца, Снежанка, двете еко-пътеки в района - Белоградчишките скали, Магурата - баба Вида - Козлодуй АЕЦ (веднъж годишно има дни на отворените врати - ако ги нацелите, е много интересно.) :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
РОУЗ

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от РОУЗ »

И аз не съм обещала да не пиша тук, дори напротив, обещавам да чета и пиша ;) , че ми е инетресно, споделяйте различни маршрути, може да са полезни и за други хора, аз много обичам да пътувам, та да вметна за Северозападна България - преди няколко години предлагаха и едночасова разходка с "Радецки". :dovolen:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Обещах да не давам повече съвети за маршрути, за да не объркваме допълнително mimeta, но мога да си позволя малък коментар за хижите.
Хубавото на хижите е че никога няма да те оставят навън. В заслона на Тевното езеро има място за около трийсетина човека. Една вечер поради рязкото влошаване на времето в заслона се оказахме сто и деветнайсет човека. И всички пренощувахме вътре. Кой седнал, кой легнал, но никой не остана вън на снега. Сняг, а беше краят на септември, но това е друга тема.
Хижи има най-разнообразни. Има стаи с две, три легла които не се различават от хотелска стая в дву звезден хотел. Има и общи помещения с двайсет и повече легла в които за да заспиш трябва наистина да си железен. Така че зависи от хижата, но зависи много и от човека. Преди години водих група студенти от дрезденския технически университет. В хижата в която трябваше да нощуваме преди нас беше пристигнала голяма група и нямаше свободни стаи. Хижаря предложи да ни настани на нарове в таванското помещение. Половин час умувахме с преводачката как да съобщим тази новина на немците, и какви извинения да измислим. Когато обаче видяха старите напукани греди на тавана дебели по трийсет, четирсет сантиметра те направо полудяха от кеф. Така и не ни повярваха че за нас това е гаф. Според тях това беше възможно най- интересното и готино място в хижата. В Германия такива места били запазени за ВИП гостите.
Така че и нощувката на хижа не е съвсем невъзможен вариант. Зависи от хората. Зависи до колко са настроени за приключения, и до колко са капризни на тема съвременни удобства. Лошото е че много от добрите хижи / като Безбог, и Гоце Делчев / се стопанисват по-скоро като хотели, а не като хижа. Ако нямаш предварителна резервация може и да не те приемат. Нещо направо немислимо преди години.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Що се отнася до интересни маршрути из България мисля че тепърва ще добива популярност крайният югоизток. Цяла Странджа планина е безкрайно интересна. Друго интересно място са Източните Родопи. Поречието на река Арда като се започне от Кърджали надолу чак до гръцката граница е .... Нямам думи да опиша какво е. Може да се обикаля с велосипед, може пеша. Най-добре е с каяк по реката. Може и с кола разбира се. И покрай пътя има какво да се види, но истинската красота все пак е достъпна само пеша или на гърба на кон. Варианти безброй. Може да се нощува на палатка, може и в някоя от къщите за гости. Броят им по тези места започва да расте. Може и на хотел разбира се. Мисля че хората се научиха да ценят и този вид почивка. Миналото лято решихме една събота и неделя да отскочим до Романтика, ваканционно селище на брега на малко язовирче на пътя от Кърджали за Маказа. Много романтично място подходящо и за риболов, но.... Оказа се че когато половината хотели по морето са полупразни бунгалата на романтика бяха плътно заети за месец напред и то все от пловдивчани и софиянци. Хората обичат да пътуват и дори такива затънтени местенца като тази Романтика вече са достатъчно популярни.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ravik »

scleri, как 120 човека на Тевното :shock: - това не мога да си го представя дори. :lol:
Ние горе сме спали максимум 40 човека и беше кошмарна нощ - няма завъртане, ако се въртиш, разбутваш и другите, винаги, 100% има някой, който хърка невъобразимо, на сутринта смрадта е потресаваща. Та щеш, не щеш, ставаш рано. :) Мани ти таз романтика. :lol: На една от хижите преди години пък ни ядоха бълхи ли, дървеници ли - ужас. :lol:
Хижите са добър изходен пункт за преходи из планините. Често тоалетните са външни, студена вода. Поне вече почти навсякъде има вариант за баня - преди след цял ден преходи на слънце с огромна раница и накрая се измиваш криво-ляво със студената вода, та да ти изпопадат зъбите от студ. :mrgreen: Е, има тръпка признавам - точно там с дървениците беше голям купон.
Между другото, на Тевно езеро отзад пристроиха още няколко стаи (на снимката, която си пуснал, се вижда) и сега побира около 80 човека. Плюс и палатките наоколо се дават под наем, но аз на палатка там не съм спала - казват, че е ужасно студено. Та ако имаш късмет, може и по-човешки да се спи вече на Тевното отзад. Но аз последният път нямах - отзад, ама пак на наровете само имаше място. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Детето днес става на 14 години, така че не малко вече :dovolen: Освен това е скаут, така че спане под палатка навън не му е чуждо, спане по хижи също. То аз съм кашкавалът в семейството :lol:
Когато бях тийнеджърка всяка седмица ходехме на Витоша. Най-честия маршрут беше с седалковия лифт до Голи връх, от там по билото до Златните и после надолу до Княжево. Имаше дни, когато само се возихме на лифта нагоре-надолу и се наслаждавахме на гледката. Тогава лифтът струваше 40 стотинки, а гондолата пред НДК левче. Понякога се разхождах с кучето до Бояна и често ходех до ботаническата градина. Така, неусетно, започнах да възприемам Витоша като парк за разходка. Преди 3 години реших да я покажа на един приятел от Чехия. Сутринта валеше, така че тръгнахме в ранния следобед. Исках да идем с автобус до Златните, да се разходим до морените и да се върнем. Отидохме до автогара Овча купел, където установих, че 15 години по-късно вече не пътуват автобуси за Златните... Качихме се с някаква маршрутка, катерехме се нагоре по Морените, след това слезнахме по пътеката и изведнъж беше тъмно, започна да вали и нямахме с какво да се приберем... Осъзнах колко грубо бях подценила бая високата планина. Само високи токчета ми липсваха :oops: Спомних си, че на баба ми брат остана горе, когато по време на снежна буря помагал на не достатъчно подготвени туристи (има заслон на негово име не далеч от Черни връх).
И така, ни напред, ни назад, тръгнахме към най-близката хижа. Хижата се оказа одавна затворена, без ток и без вода, само пазач. Човекът като ни видя колко сме окаяни ни пусна вътре. Жив и здрав да е :dovolen:
За лятната екскурзия ще се подготвим по-сериозно
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

ravik написа:scleri, как 120 човека на Тевното :shock: - това не мога да си го представя дори. :lol:
Преди години Тевното не беше хижа а заслон. За нощувка се настаняваха само туристи пристигнали след 17 часа, и само за една вечер. По-рано пристигналите през деня просто почиваха за кратко и продължаваха по маршрута си. Въпреки това заради красотата на местото много хора така си планираха преходите че да замръкнат на Тевното. За това аз лично никога не съм го виждал празно. А оная луда вечер се случи заради рязко влошаване на времето. Много групи които просто е трябвало да преминат покрай заслона се наложи да останат. Ние бяхме трима приятели. Заедно с една много весела група от Варненския медицински институт спахме в склада върху допълнителните одеяла които хижаря раздава зимно време. Горе на наровете имаше някаква група от така нареченото екскурзионно летуване. Чехи, германци и други неорганизирани туристи спаха / до колкото това може да се нарече спане / по пейките, на масите и под масите в помещението за хранене. Никой не остана на вън. За да има повече място всички раници бяха отвън под навеса. Разбира се на никой нищо не изчезна.
mimeta е права. Много хора възприемат Витоша като парк за разходка, а тя си е сериозна планина която често наказва неподготвените. Както е казал народа зимно време в планината си вземи торбичка, а лятото абичка. Бяхме с приятели на преход по главното било на Пирин. Тъкмо бяхме минали през "малкото конче " между голям и малък Типиц. На хоризонта бяха започнали да се събират едни много неприятни облачета и след кратко съвещание решихме да прекратим прехода и да слезем до хижа Вихрен. В района на жабешкото езеро срещнахме група от няколко момчета и момичета които бяха излезнали на неделна разходка до Тодорка. Ей така както се ходи лятото на море. По къси гащи и тениски. След задължителния за планината поздрав ние ги посъветвахме да се върнат. Определено внушавахме някакво доверие с големите си раници тип самар, и с цялото оборудване накичено по нас. Момичетата веднага се съгласиха, но момчетата решиха да се правят на мъже. След кратък разговор обаче успяхме да ги убедим да се върнат. Половин час преди да стигнем хижата бурята ни удали с пълна сила. Дъжд, вятър и градушка. Само че ние вече бяхме в ниското. В хижата пристигнахме сухи само под мишниците. Момченцата които бяха най- курназ да имаше начин щяха да влезнат в печката която хижаря беше запалил. Толкова бяха намръзнали. Ако не бяхме ги върнали бурята щеше да ги завари точно на билото някъде в подножието на Тодорка. Не ми се мисли какво можеше да стане, но измръзнали щеше да има със сигурност. И това беше през юли месец.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Купих си карта на Пирин, чета и препрочитам писаното и съвсем се обърках :lol: Склери е прав :lol: За сега ще пътуваме 5, мъжът ми, детето, аз, деверът и жена му. Всички са с добра физическа подготовка, освен мене. Аз нямам проблем да ходя по 8 часа на ден, само да не е нанагорнище. По нанагорнище - 10 минути :oops: Ама сега усилено тренирам, така че вярвам, че с средно нанагорнище ще се справя.
Разделяме пътя на две части, като девера и жена му ще ги пратим на планина още в началото, ние ще обиколим. Кола ще наемем само за обиколката, до планините може да се стигне разумно и с автобус.
2.VIII Пристигаме рано-рано в София, показвам къде съм израстнала :dovolen: разглеждаме центъра и кръчмите
3.VIII Сутринта изпращаме двамата ентусиасти на Рила препоръчвам им маршрут Мусала - езерата - манастира. Намерих нещо из нета, 8 дневен маршрут. Таман. Аз тичам да си уреждам документи, взимам колата и потегляме за Пловдив. Там моя приятелка ще ни разходи из стария град и из местните кръчми.
4.VIII Асенова крепост, Бачковски манастир. Спане в манастира.
5.VIII Чудните мостове, спим в хижа на място.
6.VIII Каньона на водопадите, спим в Смолян.
7.VIII Триградско ждрело, спим в Широка лъка
8.VIII орлово око, Ягодинска пещера, вечерта се връщаме в София, въщаме колата
9.VIII Преорганизиране на багажа, преди обед тръгваме за Пирин
10.VIII Пирин
11.VIII Пирин
12.VIII Пирин
13.VIII Пирин, вечерта се връщаме в София
14.VIII Взимам си документите, кафе, пазаруване, взимам роза, стягане на багаж, кръчма.
15.VIII Сутринта заминаваме... :snif:
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

И още исках да питам, може ли да се спи навън в планините през лятото? Да мъкнем ли спални чували?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”