Нови препарати

Модератор: Миша

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Нови препарати

Мнение от Миша »

Отдавна се каня да направя такава тема и все не стигам до нея,а си е нужна ,ще опитвам да ви представям новостите ,ще се радвам ако и други се включат в темата

От тази година пускат отново в продажба препарати на базата на ипродион,един от тях е Арвак ,много добър препарат с малка карантина,който е в голяма помощ в борБата със сивото гниене,преди години беше под името Роврал ,за сега е регистриран само при домати и лозя,но при нас регистрацията за всяка култура се плаща поотделно,така че търговците гледат да регистрират максимум 2-3 култури,да му мислят производителите,които трябва да се оправят в тази джунгла от нормативни изисквания :ufff: По принцип с ипродион се обеззаразяват почти всички семена ,много ефикасен при цветя,зеленчуци,овошки против сиво гниене,кафяво гниене,действа чрез поливане и на фузариум и вертицилиум ,хубавото нещо е ,че е с малка карантина,3 дни за домати,до сега нямаше официално регистриран препарат против сиво гниене с такава малка карантина

http://www.cheminova.bg/download/arvak_ ... g_2014.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Последно промяна от Миша на Фев 2, '15, 08:54, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови препарати

Мнение от Миша »

Още един нов препарат против сиво гниене със съвсем ново активно вещество -фенпиразамин,препаратът се нарича Пролектус ,карантина 1 ден

http://babh.government.bg/uploads/File/ ... 11-301.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови препарати

Мнение от Миша »

Това съвсем не са нови препарати,но поне за мен миналата година бяха нови ,а предполагам и за вас са съвсем непознати.Миналата година дадох превес на биопрепаратите пред конвеционалните и макар годината да беше тежка резултатите бяха повече от добри,домати брахме до края на октомври
Използвах основно Grafox при разсаждане и после веднъж месечно ,и през десет дни Alud и Cuore Cristal ,последните два са ефикасни срещу почвени патогени като някои видове гниения,срещу вертицилиум и фузариум,дават и доста добра защита срещу маните ,разгледайте ги,може да са ви интересни ,но да знаете,че градините ви за известен период може да ухаят на прокиснал мед :mrgreen:

http://www.green-smile.com/site/wp-cont ... ts_cat.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Нови препарати

Мнение от rumivarna »

Мише, бог да те поживи :tzeluvka: Тази тема е толкова нужна и полезна за всички които имаме и градини със други растения освен китки, пък и за китките също :ieeee: Аз имам на село две папки-Цветя и Плодзеленчук. Там събирам такива полезни инфота за превантивни и лечебни продукти. Сега ще прибавя и всяко ново нещо което даваш тук :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови препарати

Мнение от Миша »

Руми,тези препарати не са само за зеленчуците,както знаеш болестите са почти еднакви,общо взето причинителите на болести са едни и същи,регистрацията обикновено е за зеленчуци,иначе спокойно се позват за всичко ,като се спазва точната доза,много внимавайте с дозите,въпреки че са био при предозиране или при неправилна работа с тях се получават пригори ,работи се с нехлорирана "пречупена" вода,задължително се прави пробно пръскане ,ако ги ползвате с някакъв друг препарат ,трябва да има поне 5 дни между отделните пръскания с меден препарат и биофунгицид ,особено в горещо време ,пригорите обикновено се получават с медните препарати
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Нови препарати

Мнение от Краси Лазаров »

Има хора,които се страхуват да попитат,за да не им се засегне гордостта,че не знаят,аз не съм от тях. Понякога питам хора,които съвсем не разбират от конкретно нещо само,за да чуя другото мнение. От малък съм си такъв,все питам ли питам и така съм научил повечето неща в живота си,след което с удоволствие и без да се щадя ги споделям с тези,които питат.
Мише,искам да ти благодаря,че жертваш от скъпоценното си време и споделяш със нас опита си,който е придобит с много труд и постоянство.
До миналата година си мислех,че вече се справям добре с доматите,докато не се появиха те,лошата година и маната. Третирах с Инфинито в посочената доза и маната се стопира,обаче се появи един вкус като на химикал в някои от сортовете. Повечето хора които ядоха от доматите ми не го усетиха,но аз го усещам даже сега в консервите и понеже градинарствам изключително и само заради вкуса на тези прекрасни плодове се чудя,ами ако и тази година се случи. И понеже пишеш за тези нови препарати,ако е удобно да ни кажеш на всички притеснени като мен,а със сигурност сме много,как се повлиява картофената мана от тези препарати?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови препарати

Мнение от Миша »

к7777777 написа:Има хора,които се страхуват да попитат,за да не им се засегне гордостта,че не знаят,аз не съм от тях. Понякога питам хора,които съвсем не разбират от конкретно нещо само,за да чуя другото мнение. От малък съм си такъв,все питам ли питам и така съм научил повечето неща в живота си,след което с удоволствие и без да се щадя ги споделям с тези,които питат.
Мише,искам да ти благодаря,че жертваш от скъпоценното си време и споделяш със нас опита си,който е придобит с много труд и постоянство.
До миналата година си мислех,че вече се справям добре с доматите,докато не се появиха те,лошата година и маната. Третирах с Инфинито в посочената доза и маната се стопира,обаче се появи един вкус като на химикал в някои от сортовете. Повечето хора които ядоха от доматите ми не го усетиха,но аз го усещам даже сега в консервите и понеже градинарствам изключително и само заради вкуса на тези прекрасни плодове се чудя,ами ако и тази година се случи. И понеже пишеш за тези нови препарати,ако е удобно да ни кажеш на всички притеснени като мен,а със сигурност сме много,как се повлиява картофената мана от тези препарати?
Вкусът,който се е появил определено не е от инфинитото,ти беше пръскал с доста неща,така че не мога да ти кажа от какво е,но почти 100% съм убедена,че не е от инфинито,аз също усещам много бързо когато нещо има подобен вкус ,а до сега не съм усетила да се получава нещо такова след третиране с инфинито .Може да е от нещо от дъждовете,имаше доста пригори от кисел дъжд,може нещо от торовете,от прилепител,обикновено прилепителите дават такъв странен вкус на химикал ,може да е заради комбинацията от няколко неща .Случвало ми се е да се появи подобен вкус след пръскане с Лобозоли,макар и те да са от разни кафяви и червени водорасли ,обаче се оказа,че пълнежът е от петролни продукти и оттам гадния вкус :evil: ,да не говорим,че предизвика пригори :evil: ,почти същото съдържание на водорасли на препарат на Валагро дава отличен ефект без никакъв мирис ,обаче вече няма внос .Аз нямах проблем с маната,но на какво точно се дължи не бих могла да кажа,както и друг път съм писала, успехът при отглеждането на домати се състои в това да се отгледа силно и здраво растение,с добри защитни сили,тогава то боледува много по-малко,пръскането с алуд и протамин мед не допусна развитие на мана,но се появи алтернария и не успях до край да издържа на биофунгициди,наложи се да направя две пръскания с традиционен фунгицид.Но при наличие на мана не знам доколко са ефикасни тези биофунгициди,изпробвала съм ги в начална фаза на развитие на вертицилиум при краставици,по-специално Графос и куоре кристал,при слабо поразено коренова система се справят без да се налага пръскане с хичини препарати
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Нови препарати

Мнение от Краси Лазаров »

Да пръсках първо с Корсейт,намазах петната по стъблата с Шампион,защото по този начин съм спасявал положението,но когато комбинацията е Ридомил и Топсин е много по-ефикасно от Шампион. Не стана след това пръсках с Ридомил без ефект и третото пръскане беше с Инфинито,а четвъртото пак с Инфинито след три дни и се кротна маната. Направих си схема за пръскане и докато я спазвах маната си кротуваше,но заминах на почивка и като се върнах отначало. Със сигурност съм допуснал някъде грешка,защото миналата година от към време беше много зле и трябваше да се уча в движение,но нали има брой максимални третирания с един препарат и трябваше да ги редувам. Това обаче което научих от колеги е че само единствено Инфинито през тази година е преборил картофената мана.
Съвета за растителна защита е когато има условия за мана да се пръска,обаче миналата година имаше непрекъснато условия за картофена мана и се чудя,ако само с Инфинито се спасяват нещата,а се наложи да пръскам повече от четири пъти какво да правя? И друго четох,че колеги са извършвали профилактични третирания с Ридомил през посочен на упътването срок и пак маната е поразила растенията. Четох че този щам мана трудно се повлиява от повечето препарати,тогава как да процедирам през сезона,направо ми се е запалила главата,защото не искам да се случва това от миналата година? Значи и да пръскам профилактично или само когато има условия за мана пак не е сигурно,а пък доматите ги ям аз и не ми се иска да ги химизирам много :lol:,но тогава как да постъпя? Четох и за третирания с домашни средства,сода,йод,меден поводник,гъба праханка,мляко,обаче и те казват накрая се предадохме и сега...???
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови препарати

Мнение от nadin »

Това с млякото със сигурност не работи срещу картофена мана. Съседки го пробваха миналата година и нямаше никакъв ефект при вече поразени растения.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нови препарати

Мнение от calico »

да се запиша тук. Че годината май пак ще е дъждовна :snif:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”