Кралски бегонии

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бегонии Рекс

Мнение от botan »

Да, в случая са прави, но съм виждал твърде много грешноопределени бегонии, за това като се четат руски форуми трябва да се има едно на ум относно сортовата принадлежност. Настава объркване ама на никой не му пука, за тях важното е да не им треснат глоба. Не мога да намеря патентите и на двете, но съм попитал, надявам се някой по-знаещ да сподели информация, въпреки че вътрешното ми чувство ме ръчка да вярвам, че са холандски сортове, защото някак "Pink" и "Green Pink Tips" не ми звучат сериозно и адекватно като за сортови имена. Също така намерих и един от сортовете от серията Beleaf в Интернационалната бегониева база данни, където също се твърди, че е холандки сорт.
Insta: ex_hort
Аватар
Слънчево Поточе
Двойно кафе
Мнения: 194
Регистриран на: Дек 6, '14, 19:16

Re: Бегонии Рекс

Мнение от Слънчево Поточе »

Изображение
Е много ги обичам тези цветя!!!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Кралски бегонии

Мнение от botan »

Аааа, Поточеее, всеки знае така да се хвали с току-що купени китки! :hihihi: Да ги показваш все по големи за напред. :dovolen:
Понеже, нали знаеш, как немарковите неща не са ми по вкуса и като видях твоите реших да отскоча да ги видя лично за да мога по-добре да ти ги определя. Как се излъгах не знам, ама с цели 3 се върнах. :lol: Сега ММ ще има да сумти, ама нищо няма да ми каже защото и той харесва кралските бегонии. :twisted:
Попринцип повечето са от серията Amazing. В горния десен ъгъл мисля, че е Ushuaia, много червенее, пък и червеното е наситено в центъра и избледнява към краищата също като нея. Аз си взех Caracas, която е много подобна и за моята съм сигурен в сорта, така че може да разменим за сравнение. :stongue: По диагонал на нея е Ica, а в долния ъгъл между двете е Bogota, която странно за мен не фигурира официално в серията, но е част от нея. Много интересно как й личи, че има Begonia hatacoa в родословието. В горния ляв ъгъл е една, която много прилича на Yukon Frost, обаче сорта е от друга серия, което не е невъзможно, но прави идентификацията по-несигурна, тъй като пък в сайта на серията Amazing има повече имена на южноамерикански градове от колкото са представили бегонии, т.е. може да е нещо от серията Amazing, което много да наподобява Yukon Frost.

ПП: Създавайки тази тема съм допуснал една грешка в заглавието. Тази хортикултурална група бегонии на английски се води за Rex-cultorum, което наименование обаче в началото може да е било правилно, но с развитието на селекцията и откриването на нови видове това няма как да остане така. Проблемът е аналогичен с каменните цветя. Рекс-култорум обединява вида B. rex и хибридите, които го съдържат в родословието си, обаче това е само една част от цялата група, тъй като има други видове от същата секция, които са много или по-малко близки до B.rex като поведение и характеристики. Техните хибриди е възжможно да не съдържат рекс в родословието си, но да попадат в тази група, тъй като групите се определят от поведението и специфични характеристики а кой вид къде бил. В заключение смятам че е по-добре темата да се нарича Кралски бегонии или царски/имераторски (който както му е на душа), като така ще се избегне тази неточност.
Insta: ex_hort
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Кралски бегонии

Мнение от katia »

Е тази ви лудост не я разбирам :hmmm: Ама честно :lol: :tzeluvka:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Кралски бегонии

Мнение от botan »

И аз в началото не ги разбирах, но като започнах да работя с тях в оранжерията постепенно започнах да се интересувам от тях и се оказаха много интересна група растения със сложни връзки и голям набор от най-различни черти. Също така споделят голяма част от проблемите на геснериевите и характеристиките в култивацията. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Кралски бегонии

Мнение от Албена »

Слънчево поточе,много хубави бегонии. :daaa: А пък Катето мога да я уредя с едно розово бебе по-нататък от моята бегония.Така по-лесно ще проумее ,защо любителите на геснериеви си падат и по бегониите. ;) :angelche:
Между другото съпругата на Еникеев е селекционер и колекционер на бегонии и то Кралски.Страхотни снимки има в ФБ. - https://www.facebook.com/dimetriss?fref=ts" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Кралски бегонии

Мнение от Албена »

Много ме впечатли тази косматка от снимките на Еникеева - Бегония Sizemoreoe


Изображение

Изображение
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Кралски бегонии

Мнение от katia »

Албена написа:Слънчево поточе,много хубави бегонии. :daaa: А пък Катето мога да я уредя с едно розово бебе по-нататък от моята бегония.Така по-лесно ще проумее ,защо любителите на геснериеви си падат и по бегониите. ;) :angelche:
Между другото съпругата на Еникеев е селекционер и колекционер на бегонии и то Кралски.Страхотни снимки има в ФБ. - https://www.facebook.com/dimetriss?fref=ts" onclick="window.open(this.href);return false;
Не Албенка- неща. Влязох в тази тема само щото почти всичките ми другарчета сте се събрали тук :mrgreen: Аз искам да цъфти и то атрактивно. Харесвам бегонии до туберозите и от там на татък не им обръщам внимание :liubov2:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Кралски бегонии

Мнение от botan »

Няма геснериевъд, който да няма поне една бегония! И това е световен феномен. :mrgreen: А ако има такъв човек то непременно трябва да се поправи, Кате...? ;) Да вадя ли бръснарското ножче? :hihihi:

Елелна не е изписала името правилно, това е видова бегония и освен, че трябва да е с малка буква, между двете е-та накрая стои "а". Много е интересна и с безкрайно дългите си косъмчета има голям потенциал в хибридизацията! Кръстена е на Mary Sizemore, която я е открила през 1996 г. във Виетнам. Видът е изключително близък до рекс, за това и някои ботаници я смятат за неин подвид.
Insta: ex_hort
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Кралски бегонии

Мнение от katia »

Нееее съвсем си се вписвам в калъпа, нали ви казах имам десетина тубирози, не знам това ли им е името, ама така поне става ясно за какво говоря :angelche: Не ги докарвам да обилен цъфтеж щото ги тормозя на южна тераса, ама не се и отказвам от тях :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”