Как да вкислим почвата?

Модератор: Миша

Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от kesten »

Цани,
Нищо по-лесно от събиране на иглици. Един чувал го събирам за около 5 минути.
Понеже мулчирам с иглици и иглолистна кора, вече съм събрала десетки чували. Имам и претенции. Най-хубави са иглиците от смърч, после ела и в краен случай бор. Иглиците за една две години се разпадат, а почвата става по-рохка. Нищо не струва всяка година да добавяш.

А терауета е за задържане на влагата, до колкото знам, не за вкисване.

Ето примери от растенията ми на улицата. Там не само не ми се дават пари ами използвам и каквото има наоколо. В случая борови иглици.
Изображение

и кора от ела. Виж тя е донесена от планината.

Изображение

хем вкисляваш, хем бурени не растат, хем подобряваш почвата. :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от nadin »

терауета попива водата с това което е разтворено в нея. Така че ако полееш с някъв разтвор, а не чиста вида това ще се задържи в терауета.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от МГХ »

kesten написа:Цани,
Най-хубави са иглиците от смърч, после ела и в краен случай бор. Иглиците за една две години се разпадат, а почвата става по-рохка. Нищо не струва всяка година да добавяш.
....
хем вкисляваш, хем бурени не растат, хем подобряваш почвата. :daaa:
Имам сребрист смърч на 15 години ,но под него няма паднали иглички.Не съм го виждала да си сменя игличките.Дали е вкислил почвата ?Под него съм засадила един рододендрон , който се чувства добре за сега.Ще събера иглички и пръст от борова гора .Слагам и утайката от кафето.
При мен рохкава и пухкава пръст се получава от угниването на клонки и листа.Иначе е песъчливо глинеста .Събирам, размесвам с пепел , ще добавя и донесената от боровата гора и така мисля да засадя боровинките с тераует в корените .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от nadin »

пепел не слагай. Тя не вкислява почвата а обратното. При гниенето на всякакви растителни отпадъци се отделят органични кселини които вкисляват почвата. За целта трябва да имаш подходящ субстрат ( утайки от кафе, листа, дървесни трици, иглички ( заради смолата боровите иглики и кора доста по-трудно гният) ), микроорганизми , влага и топлина.
Аз имам смърч на доста години. Иглички има много и всяка година капят още . Поради факта обаче че под него е много сухо гниенето е много слабо. За толкова години имам съвсем тънък слой угнили иглички. Ако ги събера на купчината за компост където е влажно и съм поляла с разни микроорганизми се разлагат за по-малко от година.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от tsany »

Бладогадаря Ви, сега само трябва да се ограмотя за иглолистните че много не правя разлика между бор, смърч и др. видове, и идея си нямам в парка игличките от какво са. Ама ще събера :dovolen:
Не ми се смейте ама като гледам снимки и бора и смърча ми изглеждат еднакво - как точно да ги различа, че да взема иглички от смърч? :hmmm:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от nadin »

tsany написа:Бладогадаря Ви, сега само трябва да се ограмотя за иглолистните че много не правя разлика между бор, смърч и др. видове, и идея си нямам в парка игличките от какво са. Ама ще събера :dovolen:
Не ми се смейте ама като гледам снимки и бора и смърча ми изглеждат еднакво - как точно да ги различа, че да взема иглички от смърч? :hmmm:
на смърча и елата игличките са горе долу наполовина по-къси от тези на бора. Най-популярния черен бор у нас е със сдовени иглички. На земята ще ги видиш паднали по двойки. На елата и смърча игличките по земята са единични. Не знам за кой парк говориш но за украса в парковете са ползвани бели борове, разни по екзотични сребристи ели и смърчове. Та значи ако е зелено и с по-дълги иглички значи бор, ако е синкаво с къси иглички смърч или ела. Гледай и шишарките - на смърча са дълги меки и се огъват, на елата шишарките се разпадат на люспи така че отдолу ще намериш люспи от шишарки, а на боровете шишарките са тумбести и твърди и не могат да се огъват.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от tsany »

Мерси за описанието, това с двойката иглички ще ми помогне. Ами в Западния парк, на по високо не е култивирано и едва ли някога са садили борове за красота, така че би трябвало да са си естествено израсли там, ама никога не съм се заглеждала какви са игличките и шишарките - за мен всичко беше борове, явно имало разлика де- другия път ще се загледам да видя какви са.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от nadin »

В западния парк със сигурност на две места има горички с бял бор. И понеже преди да се родят децата доста съм ходила там смътно си спомням че боровете преобладават. За смърчове най-лесно е да взмете чували и колата и да се качите на Витоша някъде където почват иглолитните, например на междинната спирка на кабинковия.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Как да вкислим почвата?

Мнение от tsany »

nadin написа:В западния парк със сигурност на две места има горички с бял бор. И понеже преди да се родят децата доста съм ходила там смътно си спомням че боровете преобладават. За смърчове най-лесно е да взмете чували и колата и да се качите на Витоша някъде където почват иглолитните, например на междинната спирка на кабинковия.
:daaa:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”