Зимно слънчево изгаряне

Модератор: Миша

Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Зимно слънчево изгаряне

Мнение от themask »

Здравейте!

Искам да покажа една снимка, на която най-вероятно се вижда изгаряне, причинено от силното Слънце напоследък, съчетано с ниски температури и вятър. Не съм експерт, но мисля, че точно това се е случило на младите лавровишни, посадени тази есен.

http://prikachi.com/images.php?images/914/7858914V.jpg

Предполагам и други вечнозелени растения страдат от това и ще се радвам да споделите опита си в борбата с него.
:daaa:
denitsavm

Re: Зимно слънчево изгаряне

Мнение от denitsavm »

Най-вероятно е точно прегаряне. Няма какво да се направи принципно. Интересно, че по принцип тия пригори и зимни проблеми следват от суха есен и студена зима след това, т.е. когато растенията са уязвими, защото не са се запасили достатъчно с вода и немогат да реагират адекватно /все пак зимното слънце може и да не е топло, но пък е доста силна светлина/. А може би и просто да не са се вкоренили добре, нали пишеш, че са новозасадени и догодина да нямат подобни проблеми
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Зимно слънчево изгаряне

Мнение от themask »

Дано не изгорят всички листа :cry:
Тук последните седмици се редуваха скреж и сутрешен мраз със следобедно греене и жега, и явно това е причинило изгарянето. Купих ги за лавровишна "novita", а тя уж била по издръжлива на студ - таман ще проверим тази пролет :D
denitsavm

Re: Зимно слънчево изгаряне

Мнение от denitsavm »

Нямам наблюдения върху лавровишня, но много от туите и тем подобните стават жълти зимата и напролет си връщат цвета.... мисля си, че и върху широколистни съм го виждала в моя двор, илекса ли, махонията ли.... нямат проблеми и опадали листа. Но ако не са се вкоренили добре и все още не усвояват добре водата от почвата може и да имат поражения. Дано нямат :stiskam:
незабравка

Re: Зимно слънчево изгаряне

Мнение от незабравка »

Това на лавровишните обаче не е зимна смяна на цвета,както при туите,а точно пригор от ниски температури и слънце-земята е замръзнала,растенията не могат да извличат влага от нея ,а слънцето и вятъра дърпат влагата от листата.Ще ги изрежеш напролет повредените листа и растенията ще се се облистят наново-аз така правя с аукубата.Може пък да ги завиваш наесен с агривало,това мисля ще филтрира светлината.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Зимно слънчево изгаряне

Мнение от themask »

Лавровишните са прясно засадени тази есен и не знам колко добре са са "установили" на новото си местожителство :) С тези резки смени на климата съвсем сдадоха багажа горкичките. Ако оцелеят изгарянето, тежкия сняг и студа, ще ги обявя за герои. А иначе кастрене ще има със сигурност, защото работим за сгъстяване - садил съм ги на 85-90см разстояние, а целта е плътна зелена маса :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”