Кокошки

За домашните и дивите животни
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

Като гледам колко е неактивна тази тема, се надявам все пак някой да отглежда малки пиленца. Или поне да разбира. Много четох, но не открих отговор на няколко въпроса. Подведох се по настойчивостта на две кокошки, които години наред искат да стават квачки. Оставих им по 10 яйца. Днес е 21 ден, от вчера се излюпват пиленца. Едната излюпи две, другата едно. Не знам дали яйцата са всичките оплодени, защото не знаех, че трябва да се проверяват. Абе лаишка работа е моето, да се зарадват внучетата на пиленцата.
Та, да питам. Колко дни продължава излюпването? Максимум. После как да разбера не излюпените яйца дали имат пиленце и да чакам ли?
Направо се напрегнах, излишни занимания си създавам, но хайде.
А иначе съм им осигурила уж добри условия, взехме стартер, има в малки съдчета вода, квачките са обезопасени и отделени.
Ако още нещо важно пропускам, не знам.
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 7 пъти

Re: Кокошки

Мнение от petya_misheva »

Тутти, не съм експерт по пилетата, но при родителите ми редовно има квачки, та ще напиша каквото знам. Яйцата много лесно се проверяват за наличие на зародиш - в тъмна стая се светкат с фенерче (може и това на телефона). Ако има зародиш - яйцето е тъмно, непрозрачно. Прозрачните яйца най-добре ги изхвърли, а другите можеш да ги оставиш още 2-3 дни, някои породи се излюпват на 23-ия ден. За малките пиленца ти трябват специални смески и във водата им се слагат разни антобиотици и лекарства по схема, която аз не знам, защото баща ми отговаря за тази част. Предполагам някъде от нета ще я намериш или питай ветеринарите. Също на малките не трябва да се дава "мокра" храна, само смеските първия месец, никакви зелении. Това последното не мога да твърдя колко е вярно, така са ми казвали. Успех! Пък ако сложиш и някоя снимчица на чисто ново пиленце. . . :liubov:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

Петя, благодаря ти много. Ех, как лесно съм могла да заложа само на оплодени яйца, но като подходих несериозно, така ще е. Нищо, до този момент са три пиленца, и това е нещо, не съм имала за цел да развъждам още кокошки. Ще изчакам още три дни. За антибиотици ще питам птичи ветеринар, не мислех, че ще е необходимо. Благодаря още веднъж.
Аватар
rozi
Дълго кафе
Мнения: 104
Регистриран на: Окт 17, '11, 13:26
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Кокошки

Мнение от rozi »

Тутти, здравей мила :liubov: Страхотно преживяване си си спретнала - много е хубаво
Миналата година успяха да се излюпят 7 пиленца, може би на 21-я / 22-я ден. Една баба от селото ме научи да поклащам яйцето до ухото си, ако е запъртък се усеща. някак като кухо, не мога да го обясня. Имаше няколко - тя ги чупи и изхвърли. Показа ми дупчица от човка в горния край на яйцето, явно кокошката усеща кой е готов и му помага, каза да поразширявам дупчицата. Каза, че вземала пиленцата и ги прибирала в кашонче, да е спокойна квачката и да лежи върху яйцата - само това не направих, че трябваше да си ги нося на работа(в къщи има котарак)
Хранели се на 2/3 часа според нея, ние - сутрин и вечер, да не ползвам майчинство :D
Давала съм жълтък и стартер за малки пилета, лекарства никакви не сме давали.
На 2, 3 пъти , ама някъде към втората седмица май ?? им попарвах коприва и смесвах с техните смески, помня, че много се радваха на сварен картоф. Изобщо Голям Купон...
Квачката сама си ги отгледа, от първия час им показа как се рови, така че никакви картони или вестници - прави ги парчетии, заслахме талаж и него изрови. В плитка тавичка сложи камък или нещо тежко и така сипвай храна, тя вади с човка , пуска на земята, те вземат от човката й, много е интересно...
Внимавай с водата !!! Нека тя пие от нещо плитко ние намерихме удавено в кофичката с нейната вода и то го намерих аз, беше...(много бяха малки , мислим че го е ритнала докато рови, или да е хвръкнало, няма значение)
Ако нещо се сетиш питай. Желая ти приятнипреживявания :katericka:

Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

Така се вълнувам, че направо се фокусирах на тема квачки. Благодаря, rozi. Дотук са четири пиленца, казаха ми да помагам за разчупването на черупката като пиленцето я пробие. Аз лекичко чопля, по мъничко, заедно с квачките ги вадим. Добре, че ми позволяват милите. Петела обаче вчера беше се настървил срещу мен, не ме допускаше до кокошарника. Днес е благоразположен както винаги. Разбра, че не съм вредна за пиленцата.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Кокошки

Мнение от kim »

Тутти написа: Май 31, '22, 18:01 Дотук са четири пиленца, казаха ми да помагам за разчупването на черупката като пиленцето я пробие. Аз лекичко чопля, по мъничко, заедно с квачките ги вадим. Добре, че ми позволяват милите.
Тутти, миналата година излюпих 27 пиленца в инкубатор. Според инструкциите, не знам на кой ден/трябва да погледна/ осветих яйцата едно по едно в тъмна стая с фенерчето на телефона и се виждаше как зародиша се движи. Само в две от тях не се виждаше нищо, бяха си тъмни. На едно от последните пиленца, реших и аз да помогна като разчопля вече напуканата черупка, но явно нещо по ципата е било засегнато и пиленцето не оцеля. Не знам до колко е добре да се чопли, аз останах с впечатление, че не трябва. Интересно беше, че черупките се разчупват точно като капаче в по-тънката част на яйцето. Имам клипчета, но не съм ги качила. Антибиотици не съм давала, защото след няколко дни ги подарих. Тази вечер заложих отново 30 яйца, което ме подсети, че трябва да отида да ги завъртя :dovolen:
А пък твоите пухчета, колкото-толкова. Радост да има. :liubov:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 7 пъти

Re: Кокошки

Мнение от petya_misheva »

Тути, на вилата при родителите ми има към 30 новоизлюпени от квачки пиленца, сега са “легнали” още две бъдещи мами. Да знаеш, че маминството е някак “заразно”. Бъди спокойна, всичко ще е както трябва, мамите най-добре си ги чуват. Щото и с инкубатор сме пробвали, но квачката си е друго - топли ги, научава ги, защитава ги. Знаеш ли колко много се изненадах, в същия двор живее куче голямо - немска овчарка. Не смее да се приближи и или не мърда или ако има възможност заобикаля новото семейство на поне 5 метра достанция. И котките така правят. Удивително!
Пак ще кажа - дай някоя снимка да им се порадваме и ние!

Ще се престраша първо аз
Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Кокошки

Мнение от kim »

petya_misheva написа: Май 31, '22, 23:19 Щото и с инкубатор сме пробвали, но квачката си е друго - топли ги, научава ги, защитава ги.
Така си е :daaa: , за това отидоха направо при квачки, които ги приеха. И тези ще са така. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Кокошки

Мнение от venetka70 »

Пиленцата могат да умрат от претопляне вътре в яйцето. Затова е добре по 2 пъти на ден, или поне един път квачката да става от гнездото. Все пак и тя трябва да се храни. Ако заподозрете претопляне/ зависи къде в БГ сте и какво е времето и условията на полога за люпене / то вие сами побутнете настрани квачката. Е, кълват обикновено, но ще се справите. С ръка леко навлажнете с вода яйцата. Едно по едно ги обтриите с мокра ръка и връщайте пак в полога.
Захранвайте с жълтък, слагайте вода в не по-голям съд от консервена кутия / идеална работа вършат с камък вътре / и се наслаждавайте да малките перушанци.
Така ми се иска и аз сега да мога да си имам пиленца. С нетърпение чакам пенсионирането, остават ми някакви си само 10-11 години.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Кокошки

Мнение от ljuboznatelna »

Чакам с нетърпение да се освободи време и място за нов кокошарник! С пауните ан едно не става, затова ги продадохме. Искам пак копринки, за да ги оградя с ниска оградка, която те не могат да прехвръкнат :lol: Ето ги старите. Пауните много ги тормозеха, затова се разделихме. Иначе и аз си имах пиленца, едната квачка излюпи няколко. И аз така - жълтък първите дни, няколко дни им бърках ярма, после се оправяха с мама мляната храна. И плитък съд с вода.

Изображение

Преди две години съседът се напиваше и пускаше кокошките, та си имах петел. Беше още пиле в пубертета, и оставаше да нощува при кучето. Веднъж го върнах, той пак дойде, и така си стана мой. Но порасна едър красив петел, по-едър и от пауна, и започна люти битки с белия. И като ги видях няколко дни окървавени, го подарихме.

Изображение

Да, ама съседа има и японски петлета. И те били две и също водили люти битки, заради което той подгонил едното, и то се спаси при мен. Този път беше едно много енергично и хвъркато петле, не даваше да го доближа, май често са го гонили. Много искаше да е част от паунското царство, затова се въртеше все около волиерата, там му оставях и да яде. Паунката изобщо не го харесваше и го "кълвеше" през мрежата, обаче той беше невъзмутим! (или много гладен!)

Изображение

Спеше върху волиерата, но сигурно котките са го притеснявали, и се премесит и той при кучето. Само че отгоре, на бора спеше.

Изображение

Един ден както си кукуригаше под прозореца ми (докато още спях) , го мчух, че хвръкна и кацна на покрива. После кукуригането му се отдалечи. Не го видяхме дълго, и го проследихме на камерите. Отиде си в стария двор, а той е през две къщи от нас :) Чул е любовния зов на кокошките си :)
Публикувай отговор

Обратно към “Домашни любимци и зоосвят”