Кокошки

За домашните и дивите животни
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

venetka70 написа: Юни 1, '22, 10:11 Пиленцата могат да умрат от претопляне вътре в яйцето. Затова е добре по 2 пъти на ден, или поне един път квачката да става от гнездото. Все пак и тя трябва да се храни. Ако заподозрете претопляне/ зависи къде в БГ сте и какво е времето и условията на полога за люпене / то вие сами побутнете настрани квачката. Е, кълват обикновено, но ще се справите. С ръка леко навлажнете с вода яйцата. Едно по едно ги обтриите с мокра ръка и връщайте пак в полога.
Захранвайте с жълтък, слагайте вода в не по-голям съд от консервена кутия / идеална работа вършат с камък вътре / и се наслаждавайте да малките перушанци.
Така ми се иска и аз сега да мога да си имам пиленца. С нетърпение чакам пенсионирането, остават ми някакви си само 10-11 години.
Благодаря за съвета, и аз си го помислих същото, относно претоплянето, но никъде не го бях прочела. Надявам се да не съм закъсняла, още днес ще започна да вадя квачките. Но аз всъщност ги карах да стават и да хапват, за да учат и пиленцата как се кълве храна. Правех го по няколко пъти, отделях ги от яйцата, не знам само дали е било достатъчно времето за охлаждане на яйцата. Но основната ми цел беше пиленцата и кокошката да ядат. Ще охлаждам яйцата с мокра ръка.
Със сигурност от незнание имам грешки, но каквото-такова. При едната квачка има вече четири пиленца, а при другата две. Ще изчакам още два дни и това ще е, стискам палци да ги отгледат.
Жълтък днес ще им сваря. Те имат стартер, купихме някаква храна за новоизлюпени пиленца. Водичката е в плитък съд.
Много вълнуващо е, но не знам дали пак ще се занимавам следващ път. Ужасно е като си помисля, че вътре в яйцата пиленцата може и да си умрат, без да успеят да се излюпят.
Нямам търпение да се съмне и да отида при квачките и пиленцата да видя как са.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

ljuboznatelna написа: Юни 1, '22, 22:55 Чакам с нетърпение да се освободи време и място за нов кокошарник! С пауните ан едно не става, затова ги продадохме. Искам пак копринки, за да ги оградя с ниска оградка, която те не могат да прехвръкнат :lol: Ето ги старите. Пауните много ги тормозеха, затова се разделихме. Иначе и аз си имах пиленца, едната квачка излюпи няколко. И аз така - жълтък първите дни, няколко дни им бърках ярма, после се оправяха с мама мляната храна. И плитък съд с вода.

Изображение
Много харесвам копринките. А твоите, Люб, са бяла прелест. Имахме една такава бяла и нещо я изяде, намерихме я убита без крило, така и не разбрахме какво й се е случило, нали ходят свободни из целия двор.
Петелът ни е копринка, внучето го нарече Ауди. Сега се замислих какви ли кокошки ще се получат от петел копринка и всякакви други кокошчици. Осъзнавам, че трябваше да подходя по-подготвена към това начинание с квачките. ММ все повтаряше, че петела бил единствен на единайсет кокошки и яйцата може да не са оплодени. Затова не вярвах нещо изобщо да се излюпи. Трябваше повече да вярвам на Ауди.
Имаше и друг начин, можеше да вземем яйца от копринки от едно място наблизо, щяхме да си имаме копринки. Междувременно онзи ден разбрах, че лисица е унищожила всички копринки на жената, която ги развъждаше. Много жалко, наистина.
Е, все пак ще са сладки душички, ние не сме колекционери, за да се напъвам много да са породисти. Ще са нашите първи пиленца. Утре идват внучетата за няколко дни, детската градина ще е във ваканция, много ще им се радват.
Още не съм направила снимки, ще покажа пиленцата.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1313 пъти

Re: Кокошки

Мнение от мечтица »

Нямам кокошки,много мечтая да ги завъдя,може би някой ден :stiskam:
С удоволствие прочетох темата,много интересни неща научих и от серце се посмях на петльови истории на Люб :daaa:
Тутти и аз чакам да видя снимки на пиленцата :liubov2:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

Ето и снимки, два дни квачките крият под крилата си малките и ми беше трудно да снимам. Пиленцата с всеки изминал час са по-силни и ядат повече, отделят се от майката, тя ги учи как да кълват и как да пият водичка.
Лошата новина е, че квачката, която имаше две пиленца, сутринта така беше затиснала едното, че му беше счупила вратлето. Сърцето ми подскочи като видях. Сега тя остана с едно пиленце, а другата има четири и може би ще има още, защото не се отделя от яйцата. Бялата с едното пиленце, която загуби едното, се отказа от яйцата, спря да лежи върху тях. Разклатих ги и чух нещо, сякаш вътре са течни. Жалко, тя приключи с люпенето.
Другата ще я изчакам още ден и мисля, че и тя ще спре да люпи. Ще видя. Ох, голямо приключение си причиних.
Утре идват внучетата и ще се радват много, сигурна съм. И квачките са неестествено дружелюбни към мен, дават ми да пипам тях, яйцата и пиленцата. Охлаждам яйцата, както каза venetka70.
Така се очертава една квачка с едно пиленце и една с четири поне, или повече? Ще видим.
Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 743 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Кокошки

Мнение от ljuboznatelna »

Тутти, големи сладури!
А при мен паунката излюпи едно пиленце. Може и повече да са станали днес, но яйцата бяха само четири. Другата паунка беше останала с две яйца, но и двете запартъци, и днес като стана ги прибрахме. Няколко пъти обикаля двора крещейки, после пак отиде и легна на празното място. Жал ми е за нея. :( Тя е по-добрата майка, винаги люпи изрядно и си гледа пиленцата, но изглежда не са били оплодени.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1352 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Клеър »

Аууу , изтървала съм вълненията покрай бебешките истории . Да са ви честити пиленцата - миленцата и да са живички и здравички , че големи кокошчици и петльовци да пораснат !
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Кокошки

Мнение от kim »

:slove:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Тутти »

Kim, разкажи нещо повече за твоите пиленца. Прелест цяла са, страхотни пухчета. Знаеш ли породата? Имат ли си квачка?
И аз съм с подобни вълнения, та ще ми е интересно да науча от теб някои леснотии в отглеждането на пиленцата.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Кокошки

Мнение от kim »

Тутти написа: Юни 25, '22, 20:55 Kim, разкажи нещо повече за твоите пиленца. Прелест цяла са, страхотни пухчета. Знаеш ли породата? Имат ли си квачка?
И аз съм с подобни вълнения, та ще ми е интересно да науча от теб някои леснотии в отглеждането на пиленцата.
Благодаря Тутти и на другите! :liubov: Пиленцата са излюпени преди няколко дни в един стар инкубатор, с който се сдобих миналата година. Порода не знам. Миналата година ми дадоха яйца от различни породи, може да е имало и смесени, но се излюпиха всички без няколко и всички имаха нещо като пухчета на крачетата си. Аз не ги отглеждам след излюпването, само няколко дни и отиват при квачка. Тези миналогодишните по-късно ги видях вече отраснали, ами доста едри си бяха, особено петлите, а пухчетата по краката се бяха превърнали като ботушки :dovolen: Това са миналогодишните пухчета, над двадесет бяха :slove:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тази година от 30 яйца не се излюпиха 10, но и аз рано видях, че вътре нямат зародиш. Те са от петел от един от горните мъници :dovolen: От няколко дни са подарени при квачка за възпитание, но ми казаха, че като съм ги научила да пият вода от капачка, не отиват на поилката и пият пак от капачка. А тавата с фуража им служила само за ровене :lol:. Голяма радост е като се излюпват, а да наблюдаваш как пробива яйцето, после се разчупва и пиленцето се излюпва е толкова интересно и зареждащо.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Хави
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2512 пъти
Получил благодарност: 248 пъти

Re: Кокошки

Мнение от Хави »

Привет!
Искам да питам, как се справят с кокошините? Пробвах с Айкън. Нищо не стана, напротив дори сега са повече. Моля дайте ми съвет!
Публикувай отговор

Обратно към “Домашни любимци и зоосвят”