Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ичиконти »

Конски суджук- много вери уелско....
Изображение
Хората се оплакват, че не им съхнел суджука заради влагата. Вмирисвал се. Тия с хладилните витрини, влагоабсорбаторите и вентилаторите обаче не им пука.
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

Едвам се дореждам за тоя суджук.За две седмици ми съхне в мазето, без вентилатори и разни други сгоди.. Днес резАх от едно парче, екстра е..
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от IvanSmilenov »

ivko69 написа: Окт 16, '21, 15:03
ivko69 написа: Окт 16, '21, 15:01 А така...Мойто преминава бурната ферментация и сега си ври кротичко. :zazaazaz: Два пъти купувам конски суджук,и той върви добре,даже си имам благородна плесен по подковите...Ще купя и трети път,за да покрия празниците които идват...

Изображение

Изображение

Изображение
Здрасти Ивко
На последната снимка с бидоните. Първият бидон не бих го ползвал за вино всъщност за нищо не бих го ползвал.
Първия знак с черепа и кокалите е за Остра токсичност втория е Сериозна опасност за здравето. Тази пластмаса не е за хранителни нужди и поема гадорията, която е била вътре.
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

Спокоо, всичко е измито, киснато и пропарено,бидоните са от хапчета, а хапчетата са били в опаковки,а опаковките са били в един найлонов чувал с алуминиево покритие.. :dovolen:
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от IvanSmilenov »

ivko69 написа: Окт 19, '21, 12:34 Спокоо, всичко е измито, киснато и пропарено,бидоните са от хапчета, а хапчетата са били в опаковки,а опаковките са били в един найлонов чувал с алуминиево покритие.. :dovolen:
:stiskam:
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Окт 16, '21, 15:03 А така...Мойто преминава бурната ферментация и сега си ври кротичко. :zazaazaz: Два пъти купувам конски суджук,и той върви добре,даже си имам благородна плесен по подковите...Ще купя и трети път,за да покрия празниците които идват...

Изображение
Хммм, ако така ги наредя в моята маза само след половин час и бурканите няма да са по местата си. Заради тия двамата вратата на мазата е постоянно отворена защото там ги храня от малки, само с котешки храни за да не правят бели из комшиите, а зимата вечер се прибират там да нощуват.

Изображение

Само при много студено време затварям вратата за да не им духа директно, а оставям прозорчето, което е на височина около 50 см от външна страна и не им е проблем да влизат и излизат. И на мен не са ми правили бели макар, че с жената постоянно се караме задето току ги домъкне в къщи, а е имало случаи когато на плота на мивката в кухнята е оставено месо, дори и риба, а те лежат на пода, но не реагират. Когато влезе някой там, тогава стават неспокойни и започват настоятелно да мяукат.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 786
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Taalgard »

chakal написа: Окт 23, '20, 12:10 Маи лозарите висят около бъчвите и става скучно. Някои изключения като мен редко пиещи ме интересува
И Десертното грозде не завиващо се. Има много такива но не у нас Жалко. Американците вбухват огромни
Пари в такива проекти и имат отлични резултати. А ние караме със дедовски сортове. Дека е ПРОГРЕСО????
За по специфично питане влез в група на фейсбук.
Първо и най важно е региона.
След това ще мислиш за сорт.
Според региона е сорта.
Не по малко важно е от къде ще вземеш лозичките.
Бая народ реве за сортове грозде и овошки...
Поръчва се едно , расте друго....
Десертното грозде е сладко , демек оси , пчели и бая косове и тем подобни го налитат.
Поне при мен е така.
Спасението - чорапчета.
Не е важно какво искаш , а дали е възможно.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

Taalgard написа: Окт 19, '21, 20:30 ...Десертното грозде е сладко , демек оси , пчели и бая косове и тем подобни го налитат...
Към това бих се присъединил и аз макар, да не страдам сериозно от птичи нападения. Лозето винаги ми е изглеждало като нерентабилна инвестиция, а по скоро като емоция. Приходите от 1 декар салати, магданоз, копър и други подобни би ти покрил напълно стойността на реколта от 1 декар лозе. Друг е въпроса, че е нужен и търговски нюх, който лично при мен е на ниво под нулата. Ако не си способен да постигнеш реализация на произведеното, упражнението е безсмислено. Не съм противник на идеята и дори го практикувам, но според мен си струва само ако се отглежда на достатъчни площи за търговска цел.
И да се върнем на темата. В двора има наследствена асма, с много десертни сортове, които зреят по различно време и ако няма достатъчно консуматори (както е при мен), за да се оберат навреме, не стават нито за вино, нито за ракия. Не можеш да набереш достатъчни количества защото когато едното презрява другото е още зелено. Две или три кофи грозде не ти вършат никаква работа ако другото зрее след 20 и повече дни. Голямото разнообразие не винаги е най доброто решение. Както е важно не да направиш какъв да е завод и да произвеждаш независимо какво, а първо да предвидиш пазар за това което ще произвеждаш и да съгласуваш производството с прогнозируемо потребление.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ичиконти »

Технологията на плодовите вина.
Колкото майстори, толкова и технологии. Тази е на д-р Ц. Вичев /зъболекар/, който е на пенсионна възраст и доста години се е занимавал с плодови ракии. От няколко години я ползвам- няма грешка.
Миналата година правих дренкова, стана чудо! Последно съм правил ябълкова преди 5 години.
Ябълкова ракия 2021.
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Shami »

Аз искам да попитам дали някой от вас има такова грозде и дали може да си закупя от него чепка ,пръчка или там както се казва.Много искам да го опитам .Във висяща саксия искам да си го отглеждам.
Честно казано изобщо нищо не разбирам от лозе,а и не съм попадала досега на свястно като сорт, така че да ме грабне.Свеки сади някакво,ама нещо на никой у нас не му харесва чак толкова,че да иска да си откъсне поне един грозд.Това мисля говори много.
Въпросното грозде което показва тази мацка за първи път виждам.Начинът на отглеждане също ме впечатли.
Залепнах направо,че и любопитство ме загриза.
Гроздето се казва RazzMatazz Grape.
А ето и въпросния клип.
За първи път виждам да се гледа грозде в саксия и за идеята бих опитала :daaa: Така за ядене да си е,не за вино или друга употреба,че да ми трябва голямо количество.
Стискам палци някой от вас да го има :stiskam:

Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”