Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Я да задам един лаишки въпрос, продиктуван от невежеството ми.
Дали не е възможно да купя и засея 20 корена лозички(наведнаж трудно ще мога да отделя за цялото място, определено за лозе) и на втората година да засея резници от тези млади коренчета в останалия парцел за лозето? Освен загубата на време има ли някакъв друг рисков момент? Става дума за прословутата Евмолпия.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

cameraman написа:Я да задам един лаишки въпрос, продиктуван от невежеството ми.
Дали не е възможно да купя и засея 20 корена лозички(наведнаж трудно ще мога да отделя за цялото място, определено за лозе) и на втората година да засея резници от тези млади коренчета в останалия парцел за лозето? Освен загубата на време има ли някакъв друг рисков момент? Става дума за прословутата Евмолпия.
С посяването няма да е възможно,но може да се посадят. ;) Добре би било да се съобрази със слънцегреенето,за да направят сянка на по-късно посадените.Аз не препоръчвам саденето на самовкоренени лози,защото има опасност от филоксера,но всеки сам си решава. :stiskam:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Значи има сериозен риск при саденето. Не разбрах за сянката, ама щом има риск е все едно. :snif:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Щото казахте, че Професорът продавал обикновени вкоренени резници... аз затуй се замислих да ...дявола във въздуха..
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от klapan »

cameraman написа:Щото казахте, че Професорът продавал обикновени вкоренени резници... аз затуй се замислих да ...дявола във въздуха..
Преди да правиш каквото и да е, прочети какво е това "филоксера". Има много инфо за тази болест по лозите . Ако имаш сериозни намерения и очаквания дълги години да береш грозде от посадените лозички, си купи облагородени лозички , а не бучи пръчки за вкореняване. За да не останеш неприятно изненадан от нападението на филоксерата.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Чел съм за това заболяване. Това обаче не пречи на комшиите да ме гледат като извънземен, когато споделя, че ще сея вкоренени лози, а не резници. Иначе... Филоксера звучи много страшно... Като нещо средно между философка и бабишкера... Да не ти излиза на пътя. :ufff:
hkhristov
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Май 5, '14, 01:27
Местоположение: с.Казичене

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от hkhristov »

СЕЙ земледелецо, СЕЙ -сега му е времето!! :lol:
Deleted User 5366

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 5366 »

Влиянието на филоксерата, която всъщност не е болест а вредителна буболечка, изглежда зависи от качеството на почвата. Спомням си как преди много години един съсед по лозе на баща ми засади директно резници от различни сортове културни лози. Стана си лозе като всички останали и на това отгоре преживя с доста години околните лозя, които изсъхнаха след като бяха изоставени в резултат на циганските набези през деветдесетте години.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

cameraman написа:Значи има сериозен риск при саденето. Не разбрах за сянката, ама щом има риск е все едно. :snif:
Садят се първо задните,за да не правят сянка на след това посадените.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

wesselin написа:
cameraman написа:Слушам. Не съм вкусил грозде от години, въпреки, че съм ходил на гроздобер. Просто го чакам да ферментира. Това е причината да заложа на винен сорт. :lol:
Сорта е прекрасен и според мен най-добрия винен наш сорт за истинско вино.Все пак това е сорт създаден от Мавруд и Мерло.То зависи и кой какво вино харесва.Може би си прочел,че сорта прави висока захарност и това може да е проблем при правене на вино.Поради тази причина написах,че е добре да има поне още един сорт и да се прави така наречения "купаж".Лози от този сорт се предлагат в Нови пазар,но може и да са свършили,а и още поне на две места зная,че правиха миналата година.Днес е неделя,но утре мога да разбера къде все още има.За мен най-удачното време е есенното посаждане.Аз правя виното си от Евмолпия и Хамбурски мискет и малко от някой други черни сортове каквото имам в този момент и съм доволен.Не е толкова просто и правенето на хубаво вино,не само се чака да ферментира,но човек се учи.
Подготовката вече е на следващ етап. Проведох разговори и с двата разсадника АМВ АГРО и Димитър Севастиянов. И в двата разполагат с посадъчен материал Евмолпия. Кой ще препоръчате като по-сигурен?
...и един въпрос специално към Веселин... Мислих доста за необходимостта от купажен сорт- добавка към евмолпията за осъществяване на оптимални условия за ферментация... Неудобството идва от това, че скатът на лозето е южен, но има северни ветрове, основно през пролетта и не всеки сорт би се развивал благоприятно на това място... още повече червен... не зная... Молдова ми препоръчаха и каберне фран.... ама да не направя пюрлю гювеч... :ufff:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”