Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 477
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ичиконти »

Пенкелер, нямах намерение да го бера- то за две кофи изсъхнало грозде, къде да му търся място! Обаче на обяд минах през пазара и видях по левче кг мерло от Свиленград. Па като се прибрах и си отворих едно стъкло от преди 3 години, от същата продавачка. Е като ми се услади, е как да не ида утре и да си купя 200 кила грозде! И там вече мога да му туря Пино-то.
Изображение
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 147
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от IvanSmilenov »

penkeler написа: Окт 5, '21, 14:29
ичиконти написа: Окт 5, '21, 12:55 ... В момента осите го ядат и е сухо...
Ако имаш намерение да го береш, за да го спасиш от осите разтвори хлебна сода 1-2 пакетчета на кофа вода и напръскай само чепките обилно.
И сложи капани за оси
Връзваш шишета пълни 1/3 със захарен сироп
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4833
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

breaker написа: Окт 4, '21, 09:58
penkeler написа: Окт 3, '21, 11:38
peterstamov написа: Окт 3, '21, 08:28 Ама то не е сигурно от какво е.!!!!! На мен ми се виждат комплексни поражения от сиво гниене и брашнеста мана. Пръскат ли хората с фунгициди? Без да съм разбирач - подчертавам!
Аз също не съм лозар и нямам претенции за компетентност, но имам същия проблем и затова. Лозите на асмата, които са на 2 метра от градинките, а някои даже в самата градинка, по същия начин се маносват, напукват се и гният. Включително и устойчивите сортове, а всички са третирани по един и същ начин. Тези на които корените им са по далеч нямат този проблем.
Първо е бил "оидиума"(около края на юни), а след това сивото гниене го е довършило.Тази асма не е пръскана с фунгицид или нещо което да стопира гъбичните болести.
Напълно съм съгласен с Peterstamov за поливането на градинката под асмата, при мен се получава същото.Няма ли проветрение става много лошо.
Ивко последната снимка "кърти" живи и здрави да сте!
breaker,с тия тримата до мене,мога да спра локомотив в движение и да го смачкам като консервена кутия...Или да бутна балкана..Всеки от нас е силен в различни области,и така се допълваме,че всичко върви като по вода...Пожелавам на всеки да има такъв гръб и доверие в семейството си... :stiskam:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1713
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

IvanSmilenov написа: Окт 5, '21, 16:19 ...И сложи капани за оси
Връзваш шишета пълни 1/3 със захарен сироп
Да си кажа честно, тия капани за оси и пчели ги приемам като някакво недоразумение. Ами не можеш да изловиш или унищожиш всичките оси, пчели, птици и насекоми, и по този начин да избегнеш проблема. Според мен това е опит да се бориш със следствието, а не с причината, което винаги е обречено на неуспех. Не претендирам за компетентност, но според мен по разумно е да се съсредоточим в това, кое привлича пчелите и осите, и ако успеем да премахнем причината проблема може да има по лесно решение. Не съм открил аз пръскането на чепките с хлебна сода, но съм го прилагал и съм убеден, че има сериозен резултат. Не знам дали си въобразявам, но ми се струва, че дори действа не само срещу насекоми, но и срещу някои видове птици. Провокира ме ефекта от практическото прилагане и потърсих обяснение според любителските си познания. Писал съм го и друг път, но според мен ги привлича миризмата на ферментирал сок, който е изтекъл от наранено зърно, без значение по каква причина. Същия изтекъл сок, попадайки върху здраво зърно, много бързо разгражда защитната ципа и следва верижна реакция. Новото зърно се пука и от него отново изтича сок върху съседните зърна. Така пчелите и осите стават все повече заради увеличеното количество на спуканите зърна и изтекъл сок. Хлебната сода спира или поне забавя ферментацията, а миризмата на ферментирал сок сериозно се намалява и атаките от птици и насекоми силно намаляват. Поне това е според моите лични наблюдения, без да твърдя, че непременно съм прав.
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 147
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от IvanSmilenov »

penkeler
За това написах
И ...
като допълнение към превенцията за която говориш

Вършат работа осите влизат.
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1713
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

IvanSmilenov написа: Окт 6, '21, 16:55 penkeler
За това написах
И ...
като допълнение към превенцията за която говориш

Вършат работа осите влизат.
Напълно си прав. Аз не ги отричам и като допълнителна мярка няма нищо лошо да се ползват, но не ги намирам за някакво добро решение. От всичките оси ще изловиш 10% или 20%. Останалите 80% си вършат поразиите необезпокоявани. Според мен по добър е ефекта ако успееш да премахнеш или да минимизираш причината поради която се събират. Това важи не само за осите, а за всички нежелани насекоми по растенията, но за съжаление в повечето случаи не сме открили дали има работещ начин. Откакто пробвах на асмата с хлебна сода останах с убеждението, че това е ферментацията от изтичащия сок на повредени зърна и миризмата която се разпространява в следствие на процеса. Може и да греша, но със сигурност количествата оси намаляват и самите чепки се запазват до известна степен. Понеже сока който е попаднал на здрави зърна, в процеса на ферментация ги поврежда бързо, от тях също изтича сок, който попада на други здрави зърна и става верижна реакция. Този сезон, в жегите, ползвах единствено бацилус субтилис (сенная палочка) на асмите и ми се струва, че има подобен ефект на содата, но още не смея да твърдя със сигурност.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 477
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ичиконти »

Скромен опит, но ефективен за мини винопроизводители.
Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 477
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ичиконти »

В студеното и мокрото навън, е време да се занимаем с хобито-направата на вино. Както казва съседа - Мирише на бебешко вино, демек на шара/шира. Получава се. Вижда се, че ще се пие вино по Коледа. :nod: Жалкото е, че няма кой да ми направи от шарата мастакулки! Харесвам ги много, но със загубата на по-възрастното поколение, се загубват и тия умения и вкусотийки.
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4833
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

А така...Мойто преминава бурната ферментация и сега си ври кротичко. :zazaazaz: Два пъти купувам конски суджук,и той върви добре,даже си имам благородна плесен по подковите...Ще купя и трети път,за да покрия празниците които идват...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4833
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

ivko69 написа: Окт 16, '21, 15:01 А така...Мойто преминава бурната ферментация и сега си ври кротичко. :zazaazaz: Два пъти купувам конски суджук,и той върви добре,даже си имам благородна плесен по подковите...Ще купя и трети път,за да покрия празниците които идват...

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”