Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от kim »

libra написа: Сеп 23, '23, 22:00 Супер гроздове, а било и ароматно, което за мен е много желано качество.
Брестовица също е много хубаво. Едро и ароматно.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от libra »

При мен не мога да се надявам на реколта, но мисля, че Брестовица я купувах преди години. Но, нещо липсва- май, не се хвана.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от johnstalker »

Гледам един клип у фейса и недоумявам... тази техника съм я виждал и с лук. ;)

penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

johnstalker написа: Дек 30, '23, 12:30 Гледам един клип у фейса и недоумявам... тази техника съм я виждал и с лук. ;)
Хм, не знам дали съм прав, но имам някакво обяснение. Оставяйки малка част от "дръжката", с която зърното се придържа към чепката, не се нарушава връзката ползвана за снабдяване на зърното с течности и оттам с хранителни вещества. Семките в зърното вече са със завършен цикъл и достатъчно изхранени за да покълнат, ако попаднат в подходяща среда. Самото зърно е образно казано "къщичката", но същевременно съдържа всички необходими елементи за стартиране и първоначално подпомагане на покълналите семки. Връзката между дръжката и семките също не е нарушена. Поставяйки го в подходящи условия (предполагам температура, влага, светлина) семките покълват и стартира ново растение, а от остатъка от дървесина останал от дръжката се образува нова коренова система. Не знам само дали с всеки сорт грозде може да бъде постигнат същия успех.
P. S. В лозарството имам само най елементарни познания, но съм над 90% убеден, че няма да повтори сорта, а ще излезе дивачка, която трябва да се облагороди ако ще се ползва за грозде, а не само за сянка.
Аз от 2 години сея сорт тикви, дамски (кадънски) нокът, само заради семките, които семена си донесох от Кападокия в Турция. Има ги и в България, но не съм си поставял за цел да ги отглеждам, а при една екскурзия така се стекоха обстоятелствата, че имах възможност да си събера от изхвърлени не добре обрани парчета тикви. Както миналата есен, така и тази, при разцепването на тиква само в някои бройки имаше от две-три до десетина и повече покълнали семена с дължина на кълновете над 5-6 см. и отворени котиледони. Затова си мисля, че някои сортове може да са по податливи на подобни опити.
За лук и чесън няма никакъв проблем, даже и само поставен върху чаша с чешмяна вода без дори основата на брадата да опира до водата. Само за ден, два или три си пуща корени, които стигат до водата и после израстват пера. Така сме поставяли чаши с лук на прозореца, а като отрежеш само перата му поне 2-3 см. над главата след десетина дни има израснали нови.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от johnstalker »

Аз определено си мисля, че този клип една шега. Вкоренявал съм какви ли не неща при специални обстоятелства, но тук в този клип няма логика. Като споменах лука имах предвид, че видях подобен клип в който се наряза една глава лук и се сложи във водата барабар със зърната грозде. :) Но, в началото на следващата година започваме да сеем семена от кактуси и в люпилника ще намеря малко място за да тествам тази "техника" за грозде ще се оглеждам по големите вериги. ;)
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от penkeler »

На мен също ми е трудно да повярвам в сериозна степен, но все пак не мога да го изключа напълно като вероятност. Допускам и да е уловка, защото няма никакви допълнителни указания, а ако целта е да се предаде опит това е задължително условие. Особено при необичайни практики, както е в случая. Аз също си падам по предизвикателствата и не е изключено да опитам, но съм доста непостоянен и често си сменям приоритетите макар понякога дори да съм напреднал доста в някакъв експеримент. След време може да се върна отново и да продължа. По тази причина не мога да бъда сигурен дали ще се случи. По този повод си мисля дали няма да е необходимо да се помогне за разкъсването на ципата на върха на зърното. Дори само едно убождане с игла. Това обаче само ако се забележи някакво развитие, иначе може да допринесе за по големи изпарения на влагата и обезводняване на семената. Според мои заключения самия ферментиращ гроздов сок, попаднал от външната страна на зърното ускорява разлагането на външната ципа. По мое мнение такава верижна реакция се получава при спукване (или клъвване от птица) дори само на едно зърно и потичане на сока върху съседните. В топлото време сока бързо ферментира и разлага обвивката на съседните. Миризмата от ферментацията привлича нови птици, пчели, оси и за отрицателно време може да бъде съсипанo сериозно количество грозде. Пчелите и осите нямат толкова отворена захапка, за да пробият голямото гроздово зърно, но за птиците и ферментиралия вече гроздов сок не е проблем, а насекомите се събират заради изтичащия сладък сок. От опит съм достигнал до убеждение, че даже когато вече има спукани зърна и изтичащ сок, само напръскване на чепките с разтвор от хлебна сода във вода (1 пакетче на 10 л.) намалява чувствително нашествието на пчели, оси и даже птици. Понякога това се налага да се прави периодично, но от друга страна не е с токсични препарати и по всяко време можеш да си откъснеш чепка грозде за ядене.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от johnstalker »

Харесва ми начина по който разсъждаваш. :) В края на януари аз ще докладвам за моя експеримент. Продполагам, че гроздето ще е "кисело". :) Ама докато не опиташ, не може да отхвърлиш или недай си боже заклеймиш някакво твърдение. ;) Живи и здрави! И весело изпращане на Старата... ! :)
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от belika »

johnstalker написа: Дек 30, '23, 12:30 Гледам един клип у фейса и недоумявам... тази техника съм я виждал и с лук. ;)

В Тайланд и Виетнам може и да става така. Зависи от сорта също предполагам, но моите гроздови семенаци не изглеждат така буйни, а корените им изобщо нямат такава консистенция. Иначе си никнат без проблеми в почвата. Е, на пролетта обаче навън. Парници и оранжерии нямам.

Такива клипчета с алое и чесън или банани има за рози, орхидеи, чушки, домати и какви ли не други.
Майка ми ги гледа с голямо желание. Дори си купи голямо алое като тяхното за целта. Аз и казах, че ще е добре и техния климат ако има...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ch.petrov »

Връщаме машината на времето с три дни назад
Честит празник на лозарите
Честито на любителите на кехлибарено и тъмномораво грозде
Наздраве за почитателите на руйното вино
За поклонниците на гроздомицина : кой не види дънце - да не види слънце

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivko69 »

Ще падне ашладисване тази година... Дойдоха ми резниците които чаках с нетърпение.. Подготвих и сложих да се вкореняват около двайсетина пръчки, другите които останаха, около педесе броя ще ги ползвам за калеми... Сортовете са - Молдова, Велика, Кайлъшки мискет, Кардинал, Болгар, Мечта, Хамбургски мискет,Сторгозия... имаше още един, ма го забравих..
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”