Чесън

Публикувай отговор
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Чесън

Мнение от d_vitanova »

Как от агроаптека, мила :lol:
Чесън е това. Тичай на пазара .

Не му ли е още рано на чесъна?
Аватар
Dani D.
Kъсо кафе
Мнения: 66
Регистриран на: Юли 15, '14, 00:01
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Dani D. »

d_vitanova написа:Как от агроаптека, мила :lol:
Чесън е това. Тичай на пазара .

Не му ли е още рано на чесъна?
Виждала съм в агроаптеката да продават ;) Явно там има и такива неща. Май не е рано, някой вече садят.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Чесън

Мнение от Албена »

Не съм чувала за разсад на чесън. :hmmm: Аз поне си купувам чесън на глави ,разтрошавам го на склидки и ги набождам направо в градината. :nod:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чесън

Мнение от ivanina »

Албена написа:Не съм чувала за разсад на чесън. :hmmm: Аз поне си купувам чесън на глави ,разтрошавам го на склидки и ги набождам направо в градината. :nod:
Точно така е , както казва Албена ....само трябва да се съобразим като купуваме с това какъв чесън търсим - зимен или летен!?
Този , който сега се сади е зимен и точно сега е времето за садене! :daaa: ...а пролетта е вече готов добре израснал за салатката ни зелен чесън. :mrgreen:
..аз също мисля днес да бучна ,около стотина склидки. :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

Някой искаше от "мързеливия чесън " на семки ,събрала съм доста семена,на не помня кой искаше :oops: ,казвайте
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

Нещо не разбрах с кое да се съобразим за летния и зимния чесън :hmmm: и двата е добре да са насадени вече,просто зимния узрява по-бързо и е по-нетраен откъм съхранение,летния също е добре да се сади есента,тогава прави по-големи глави,но поради по-дългия период на съхранение може да се сади и пролет .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Чесън

Мнение от kim »

Миша написа:Някой искаше от "мързеливия чесън " на семки ,събрала съм доста семена,на не помня кой искаше :oops: ,казвайте
Мише, какъв е този чесън от семена? Дай фото да го видим.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чесън

Мнение от ivanina »

Миша написа:Нещо не разбрах с кое да се съобразим за летния и зимния чесън :hmmm: и двата е добре да са насадени вече,просто зимния узрява по-бързо и е по-нетраен откъм съхранение,летния също е добре да се сади есента,тогава прави по-големи глави,но поради по-дългия период на съхранение може да се сади и пролет .
[img]Засаждане на чесън

Летният чесън се засажда рано напролет, обикновено през втората половина на февруари - до началото на март, а зимният през октомври.

Използват се луковици с добре развити скилиди. За засаждане се предпочитат външните скилиди, които са по-едри и от тях се получават по-високи добиви. Подготовката на посадъчния материал започва с отделянето на скилидите и сортирането им по големина непосредствено преди засаждането. При по-ранно разделяне скилидите поникват.

За засаждане на един декар са необходими за летния чесън 120-150 кг, а за зимния - 150-200 кг луковици.

Чесънът се засажда с лукосадачна машина по схема 60+25+25+25+25х10 см. Дълбочината на засаждане е 4-6 см. При ръчно засаждане на чесън предварително се правят вадички, в които скилидите се нареждат на разстояние 7-8 см, след което се заравят.

Грижи през вегетацията

Грижите през вегитацията се състоят в окопаване, поливане и подхранване.

Броят на окопаванията се определя от заплевеляването на почвата и от образуването на почвена кора. Междуредовите обработки са плитки и не се препоръчва загърляне на растенията.

В години със засушаване се полива с малки дози вода, за да не става преовлажняване.

Когато се отглежда чесън на слабо запасени почви, може да се подхрани с 3-4 кг N на декар, внесен при първите 1-2 окопавания.

Прибиране и добив

Зимният чесън се прибира в края на юни, а летният - в края на юли. Закъсняване с прибирането не трябва да се допуска, тъй като се влошава качеството на луковиците и тяхната съхраняемост. Луковиците се изваждат и се просушават на полето до изсъхване на шийката, след което се прибират на проветриви места, като се слагат на пласт, дебел 10-12 см за доизсушаване. Съхраняват се в проветриви помещения подобно на лука.

Добивът от декар от зимния чесън е 800-1000 кг, а от летния - 600-800 кг.


Етикети:зеленчуци чесън
Още по темата:

Неприятели по зеленчуците
[/img]
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чесън

Мнение от илюзия »

Миша написа:Някой искаше от "мързеливия чесън " на семки ,събрала съм доста семена,на не помня кой искаше :oops: ,казвайте
Аз бях питала, тук ги обсъждахме разните лукове и чесъни още 2013 г. :dovolen:
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

kim написа:
Миша написа:Някой искаше от "мързеливия чесън " на семки ,събрала съм доста семена,на не помня кой искаше :oops: ,казвайте
Мише, какъв е този чесън от семена? Дай фото да го видим.
това е този с въздушните скилидчета
Миша написа:ние гледаме такъв чесън ,прави такива въздушни скилидчета,които се самозасяват и на следващата година стават главички
Allium Sativum Knoblauch
прави ей такова твърдо стъбло
Изображение


това са малките въздушни скилидки,които се самозасяват
Изображение


главите са такива -нормални ,само че с твърдо стъбло в средата
Изображение

точно този не го вадим с години ,проскубваме само едрия ,другия си остава за догодина
А другия е този,който го гледам и като декоративен -chinese chives
чесъна ми в розите :mrgreen:

Изображение

не прави скилидки,зелен през цялото лято и зимата,ако е по-мека ,доста по-малко люти,но си е с характерния мирис на чесън ,цветните стъбла са много сочни и крехки преди да цъфнат
ето това представлява ,ако го гледате като декоративен ,висок е към 50 см

Изображение

китайските ресторанти ми взимат ей това

Изображение

за нас берем повече листата

и от двата съм събрала семена
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”