Бръшлян / Hedera

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

Botan, благодаря за интересното проучване! Аз от известно време гледам как това Златно колибри "пърха" с голяма вариабилност в интернет пространството. От комерсиален сорт до доста екзотично изглеждащ. Почудих се и реших, че просто е много изменчив. А то работата била до изгубени в превода, нестабилни етикети и поне 2 сорта, замесени с цялата каша. :tzeluvka:
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

botan написа: Яну 2, '24, 12:14
Murof написа: Дек 24, '23, 16:54 Изображение
Hedera helix ‘Gold Hear’
Ровейки се из книгите прочетох, че Goldheart е най-подходящо да се гледа като катерач. Изправен по-рядко ревертирал, но трябва да се следи изкъсо и да се премахват чисто зелените клонки, тъй като те са по-силни и може изцяло да ревертира. Твоят е в много напреднала фаза и според мен, ако искаш да го запазиш, подрязването няма да помогне, а трябва да се вкорени на ново някое подходящо клонче. :Kluc:

Аз пък си мислех, че защото е на пълна сянка и затова му се губи шарката...
Изображение
‘Gold Hear’ може би е един от първите бръшляни които имам, и винаги е е растял на тези стълби, стриктно подрязван.

Аз харесвам бръшляните с нарязани листа, като си мислех, че ще са по-малко инвазивни, но с годините разбрах, че не е така.
Изображение
На снимката се вижда и друг Hedera helix 'Erecta' и той е от много години, между другото снимките са от 2015 година:)
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

borislava.kirilova написа: Яну 2, '24, 19:31 Botan, благодаря за интересното проучване! Аз от известно време гледам как това Златно колибри "пърха" с голяма вариабилност в интернет пространството. От комерсиален сорт до доста екзотично изглеждащ. Почудих се и реших, че просто е много изменчив. А то работата била до изгубени в превода, нестабилни етикети и поне 2 сорта, замесени с цялата каша. :tzeluvka:
Нещата при бръшляните могат да бъдат много объркани и объркващи, понякога до степен, в която се чудя дали ми става по-ясно или повече затъвам в кашата. Някои смятат, че тази история не е достоверна, тъй като не става особено ясно какво е наложило промяната на имената. Дори и да е имало такова правило при именуването явно вече не е актуално тъй като виждам различни бръшляни със сортови имена, които се различават точно по епитета. За капак, където прочетох историята са объркали снимката на Golden Ingot с Midas Touch. Иначе съответства с това, което са написали в Американското Бръшляново Съобщество и за момента не намирам по-добро обяснение или подобаващо сравнение между Golden Ingot и Golden Kolibri. Само в галерията на Вроцлавската ботаническа градина показват двата сорта един до друг, като основната разлика е, че колибрито го дават със светло зелено там където е жълтото на слитъка, но виждам в колекцията им някои несъответствия, така че вероятно има и други сортове забъркани в кашата. По принцип комерсиалните развъдчици имат навика по една или друга причина да дават допълнително и различно комерсиално име на растенията, така че имам известни резерви към техните имена. Така например не намирам информация за Lingusta освен в разсадниците, което ме кара да се чудя дали е нова интродукция или комерсиално име.
Murof написа: Яну 2, '24, 21:11 Аз пък си мислех, че защото е на пълна сянка и затова му се губи шарката...
‘Gold Heart’ може би е един от първите бръшляни които имам, и винаги е е растял на тези стълби, стриктно подрязван.
Ле леее, много е красиво при теб, особено първата снимка е много романтична. :liubov2:
Сортът е Златно сърце, понякога изписано на английски слято, понякога разделно, може да се срещне и на немски като Jubiläum Goldherz или само Goldherz, или както е бил известен в миналото като Oro de Bogliasco. Шарката при него е химерна, а химерните шарки се образуват от различни клонове клетки в един организъм подредени по специфичен начин в тъканите. Това по принцип е най-стабилната конфигурация, нарича се периклинална химера. Някои периклинални химери са по-стабилни от други, а това пък от своя страна зависи от това до каква степен клетките са склонни да мигрират в тъканните слоеве. Ако единия клон клетки успее да избута другия, шанса да се възвърне другият е много малък тъй като в при образуването на шарката освен генетичните фактори имат роля и пространствените.
Онзи ден получих този сорт и трябваше да изрежа 2/3 от растението защото беше ревертирало. Остана една дълга грозновата клечка, която със сигурност ще разфасовам, така че мога да ти дам като се захванат. :nod:
На мен лично този сорт ми е сред фаворитите, видях една снимка пуснат по колона и отпред засадена червена роза, мисля че беше черно-бяла, но в съзнанието ми веднага се оцвети и мисля, че комбинацията е великолепна. Не знаех, че зимата се оцветява в червено, но го намирам за още по-очарователен в зимна премяна.
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

Няколко дребнолистни бръшляна, които днес снимах.
Изображение

Изображение

Изображение
и трите снимки са на един и също растение не му знам името.

Изображение
този образува и по-големи листа.

Изображение
Hedera helix 'Ivalace'
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

И малко червени листа от днес.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

Този бръшлян е много добър катерач и не му се променят много листата и не може да се сгреши с друг.
Изображение

Изображение
Hedera helix 'Teardrop'
Нито една градина не е идеална.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

Murof, голям разкош! И зимните одежди в червено са много великолепни.

От мен един красавец, засаден пролет'22. Според характеристиката с по-скоро храстов навик на растеж. Вече има и нов прираст.

Hedera helix Medusa

Изображение

Изображение
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

По-скоро е почвопокривен.
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Бръшляните на балкона започнаха да мръзнат, достраша ме и си ги прибрах. Повечето листенца се възстановиха много бързо, но гледам, че има и тук таме малко поражения. Някой друг пък ще се закаляваме явно. :hmmmmmm: :hmmmmmm: :hmmmmmm:
А между другото си намерих нова мутацийка с която да си играя. Произлиза от White Ripple от нидерландската оранжерия Куейкълплант.
Изображение
Всъщност тук има мегдан и втори спорт да се селектира, но е на много кофти място на стъблото и вероятно няма да се завърти така че да се получи изчистено клонче.
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Murof написа: Дек 24, '23, 17:12 Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Без име
Lilly написа: Дек 26, '23, 16:52 Изображение

Изображение
Този би трябвало да е Snow Cap (син.: White Mein Herz, Hivid Mein Herz)
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”