Бръшлян / Hedera

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Di_Va »

Големи подстрекатели сте :lol: , до сега никога не съм заглеждала бръшляните и с изключение на hedera erecta, който така и не успях да намеря, не съм търсила. А днес се прибрах от Кауфланд с два броя, дано се разберем с тях - аз да не ги затрия, а те да не са големи агресори :stiskam: !
За сега са преместени в по-големи саксии, и ще зимуват на балкона, или да заровя саксийките на двора, до като реша къде ще се разполагат, а?

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Сдобила си се с 'Golden Kolibri' и 'Yellow Ripple'. Аз бих ги оставил на завет на балкона, че още са малки и хилавички. Не че не изритах на моя един прясно пресаден когато бяха студовете. Нищо драматично не му стана освен, че хвърли най-младото и крехко листо.
Insta: ex_hort
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

Di_Va, като ги гледам и двата са за навън. Прогнозата е за 10 дни напред, най-минимална + 1, с дневни средно +10. Принципно може и в градината, но като изхождам от факта, че това са оранжерийни растения, никога не виждали слънце, плана с терасата ми се струва най-уместен. Пък ако се случи температурите да паднат под -10 ще си прибереш саксиите.
А това с бръшляните все ме подсеща за университетите от Бръшляновата лига, за стари замъци и селски имения. За мен придават много романтично звучене и "патина" на градината.
Тез двата растат, поне сортовете на които ги оприличавам, стигат след доста години до 4м, но ти можеш от млади да си ги възпитаваш с резитба и да ги оставиш да се ширят, колкото на теб ти харесва.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Дек 27, '23, 10:45
Lilly, този е голям сладур! :liubov: Сам ли си расте в тази форма или ти го фризираш?
Прибрах се по тъмно и не успях да го снимам от друг ъгъл - ми много е красив, никаква намеса и фризиране, една много нежна и пухена туфичка е направил. Утре ще го снимам

Ето един нов - обикновено е с много къдрава периферия на листата , но сега не изглеждаше толкова атрактивно
Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Di_Va »

:ieeemyzh: Благодаря на Ботан и Боби Кирилова!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Дек 27, '23, 10:45
Lilly, този е голям сладур! :liubov: Сам ли си расте в тази форма или ти го фризираш?
няма по-добра снимка , просто защото това си е бръшлянчето -нефризирано и нефотошопирано , но пък за моя изненада му намерих сорта :ssun:
Изображение

Изображение
през лятото е такова лъскаво и искрящо
Изображение
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Бобсъна »

Фатсхедера,хибрид на Бръшлян и Фатсия Японика...расте много бавно при мен..

Изображение
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Стана дума за топиари и докато си четях попаднах на тази статия, която може да е от полза при оформянето:
https://journals.ashs.org/hortsci/view/ ... e-p484.xml
В нея пише, че бръшляните са с много силно доминиращ връх, което означава че за растежа залагат предимно на върховете си. Гиберелиновата киселина приложена като воден разтвор листно на бръшляни стимулира разклоняването при подрязани и неподрязни растения.

Пресадени и на балкона да се аклиматизират. :dovolen:
Изображение
На първи ред: Lady Kay, California, Glacier sport, Gold Child, California Gold
На втори ред: Needlepoint, Yellow Ripple, Glacier, White Ripple, White Wonder
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Както би казал Сид от Ледена епоха "- Уууу, бляшлянче, последното за сезона!" или поне последното за тази година, защото явно ме е хванало лудото. :angelche:

Hedera helix 'Baltica'
Изображение
Името съм го засичал и изписано като научно - с ранг на вариетет, но никъде не се споменава като синоним и освен това изглежда подозрително обикновено като за сорт, което неименуемо разпали интереса ми да проверя каква му е историята. Първо попаднах на една много стара научна статия за бръшляните в Нидерландия където за мое най-голямо учудване като негов синоним бе посочен сорт 'Bulgaria'. В българската ботаническа литература никъде не се споменава за Балтика, пък и къде е Балтика, къде България... За щастие Питър Роуз в своята книга за бръшляни хвърля светлина върху този казус. Балтика е бил събран през ранните години на на 20ти век от Алфред Редер, от борова гора на източния бряг на Балтийско море, край Рига, Латвия. През 1934 друг ботаник посещава Балканите в търсене на подходящи студоустойчиви и сухоустойчиви растения, като се връща в САЩ с два клона бръшляни 'Bulgaria' и 'Rumania'. Естествено и трите са объркващо сходни тъй като представляват диви Hedera helix, събрани просто от различни локации. Има известни фини различия във формата на листата на Балтика и дивия ни бръшлян и предвид че са събрани от отдалечени локации не могат да се нарекат синоними. Балтика се води като клон имащ изявено висока студоустойчивост, но картата показва че локацията от където е събран е в 6b зона, което за България не е особено впечатляващо и вероятно трудно ще изпъкне тази му, хмм... особеност(?)
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

За много години!
По празниците ми се изясни още едно объркване около имената, този път около Golden Kolibri
Ако разгледате в холандските разсадници името Златно колибри се дава еднозначно на един и същи сорт, но когато го потърсите в интернет започват да изскачат препратки към Midas Touch и Golden Ingot, което е непротиворечива улика, че се е случила някога някъде някоя врътка с имената.
През 1987-ма датски разсадник пуска комерсиално 3 сорта със златна пъстролистност: Golden Ester, Golden Kolibri и Golden Inge. Първите две имена не отговаряли на правилата за наименуване на сортове. Златната Естер потънала в забрава след като не се открили разлики с Goldchild, а Golden Kolibri прекръстили на Midas Touch. Нямало проблеми с името Златната Инге, но за зла участ при транспорта на растенията към Великобритания последната буквичка се затъркала и станала неразчетима. Инге е популярно женско име в Дания, но британците не били много на ясно с това и решили, че името е Golden Ingot, тъй като на английски ingot означава слитък. Името Златен слитък паснало твърде добре на сорта, той се разпространил с това си име и в крайна сметка така го регистрирали.
Та с две думи, комерсиалният сорт, който в момента циркулира като Golden Kolibri е погрешно прекръстен и правилното му име е Golden Ingot.

Golden Ingot (син. Golden Inge, погрешно Midas Touch и Golden Kolibri)
Изображение

Midas Touch (син. Golden Kolibri)
Изображение

a това е спорт произлязъл от Golden Ingot (надписа на снимката е грешен) и се различава от Midas Touch по формата на листата, ширината на зеления кант и с голяма вероятност скоростта на растежа, като предполагам спорта е по-бавния.
Изображение.

И те така с наш'те буйни колибрита. Ако видите сорт, който е Колибри с някакъв епитет отпред, да знаете че нещо не е наред с името му. :mrgreen:
Murof написа: Дек 24, '23, 16:54 Изображение
Hedera helix ‘Gold Hear’
Ровейки се из книгите прочетох, че Goldheart е най-подходящо да се гледа като катерач. Изправен по-рядко ревертирал, но трябва да се следи изкъсо и да се премахват чисто зелените клонки, тъй като те са по-силни и може изцяло да ревертира. Твоят е в много напреднала фаза и според мен, ако искаш да го запазиш, подрязването няма да помогне, а трябва да се вкорени на ново някое подходящо клонче. :Kluc:
botan написа: Дек 30, '23, 18:49 Стана дума за топиари и докато си четях попаднах на тази статия, която може да е от полза при оформянето:
https://journals.ashs.org/hortsci/view/ ... e-p484.xml
В нея пише, че бръшляните са с много силно доминиращ връх, което означава че за растежа залагат предимно на върховете си. Гиберелиновата киселина приложена като воден разтвор листно на бръшляни стимулира разклоняването при подрязани и неподрязни растения.
Тук трябва да допълня, че това се отнася само за ювенилните форми и то за сортове, които трудно се разклоняват. Прилагането на гиберелинова киселина върху зрели форми им действа подмладяващо и може да се развали хубавият храст.
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”