Бръшлян / Hedera

Публикувай отговор
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

царство: Plantae
отдел: Magnoliophyta
клас: Magnoliopsida
разред: Apiales
семейство: Araliaceae
род: Hedera Бръшлян
Съществува голямо разнообразие от видове, най-популярен от които е английският бръшлян (Hedera helix). Листата на бръшляна обикновено имат по пет дяла, те са твърди, зелени и през зимата, и опадват едва на шестата година. Наблюдава се голямо разнообразие на формата на листата - от обикновено листо във формата на щит до такива във формата на заострена звезда. Краищата им са гладки или надиплени, а на цвят варират от едноцветни до множество комбинации на бяло, кремаво, сиво, зелено и жълто. Видът с най-големи листа е Hedera canariensis. Стъблата са снабдени с малки възли, които в действителност са трансформирани корени, с помощта на които растението се захваща за някаква подпора (стена, дърво, храст). Противно на общоприетото мнение бръшлянът не е паразит, неговите корени не изсмукват хранителните вещества на растението, за което се закрепват, а го използват само за опора. Цъфтежът е през септември и октомври, като самите цветове са зеленикаво-жълти. Специфичните им плодове узряват в края на зимата и началото на пролетта, с което се завършва цикълът на растението, който е диаметрално противоположен на този на повечето други растения.
Бръшлянът се адаптира добре и не е взискателен към почвата затова успешно вирее както в подлеса в планините на надморска височина до 1000 m.

От години събирам и отглеждам в моята градина това интересно растение. За съжаление не на всички сортове знам имената. Ако някой разпознае 'безименните', ще бъда благодарен!
Изображение
Изображение
Hedera helix 'Ingrid'
Изображение
Hedera helix White My Heart
Изображение
Hedera helix 'Golden Jytte'
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix 'Green Ripple'
Изображение
Hedera helix 'Duckfoot'
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix Halebob
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix 'Galaxy'
Изображение
Hedera helix “Brokamp”
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix Jersey Doris
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix 'Parsley Crested'
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix'Teardrop'
Изображение
Hedera helix 'Telecurl'
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera colchica
Изображение
Hedera colchica Dentata variegata
Изображение
Hedera colchica Georgischer Efeu
Изображение
Hedera helix Luzii
Изображение
Hedera helix 'Shamrock'
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix 'Ivalace'
Изображение
Hedera helix Erecta
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix Kolibri
Изображение
...?
Изображение
...?
Изображение
Hedera helix ‘Gold Hear’
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от libra »

Всичко това е в градината ти?Как контролираш прекомерно разпространение?
П.П.Много са красиви!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Те пъстролистните не са чак толкова агресивни.
Свръхбелите форми, които се опитвам да селектирам растат със скоростта на анемичен охлюв. :|
Няма голямо разнообразие от видове тъй като рода включва 12-15 вида (спорен е точния брой заради подвидовете), а има голямо разнообразие от културни сортове. Ама наистина голямо. Невероятно е как от 1 вид, защото предимно обикновения бръшлян се култивира, могат да се получат толкова много форми. Също така Hedera helix в Англия може и да се води за английски бръшлян, но в България официалното му българско име е обикновен бръшлян.
Страхотна колекция си събрал Murof! :daaa: Ако желаеш да я обогатиш на работа имаме бръшляни с имена, които лично съм проверявал и гарантирам за достоверността на имената. :dovolen:
Insta: ex_hort
denitsavm

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от denitsavm »

Ехааа, браво за темата :ieeee:

Ели, на живо съм ги виждала, ми някой са ню-нюта на по няколко години, не са като обикновения бръшлян /то и той не расте чак толкова бързо/
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Това ми е най-светлият.
Изображение
Insta: ex_hort
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Роза1924 »

Благодаря за темата, много навременна за мен :dovolen:
Имам бръшлян в саксия
Изображение

Сега при застудяването да го прибера ли вътре, или може да презимува навън ? Миналата зима беше на стълбището, но беше много малък все пак :hmmm:

А в Германия например има Сдружение бръшлян http://efeu-ev.org/" onclick="window.open(this.href);return false;, също в Русия, САЩ.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

Прибери го, щом не си го засадила до сега в градината.
Нито една градина не е идеална.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Роза1924 »

Благодаря :tzvetentze:
А от немския сайт много ми хареса
Hedera helix 'Calico'

Изображение

Дали мога да си го купя отнякъде в България ?
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

Имам подобен, много,много бавно расте, за 5-6 години е достигнал височина към 40-50 сантиметра,мога да ти отгледам, виж четвъртата снимка отгоре на долу.
Нито една градина не е идеална.
незабравка

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от незабравка »

Много полезнои растения са бръшляните-бях дала на един приятел няколко корена от сортовете-Gold heart,Caerwoodiana,Variegata-.За 4-5 години се получи страхотен килим под асмата му-красиво и без шанс за нито един плевел да порасне там.Сега и под моята асма съм озеленила един правоъгълник така-само,че първо покрих с фолио -мембрана против плевели,че бръшлянчетата растат бавно и ще отнеме време докато покрият добре територията.Изрязвам кръгчета в мембраната за растенията ,а между тях покривам фолиото с мулч от дървен чипс и натрошени кори.Като паднат листата от асмата става гадно-трябва да се обират,но то идеално няма. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”