Бръшлян / Hedera

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

Murof, прекраснииии! Страхотна зимна украса и истински, ювелирни завеси и гирлянди! Весела и цветна Коледа! :liubov2: :tzeluvka:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Lilly »

Как да подмина бръшлянената тема :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Lilly »

https://www.heckenpflanzendirekt.de/hed ... 96085.html
ето и малко предложения за покупки
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Тц Лили, твоят сайт се отхвърля. :mrgreen: Има само промишлени сортове, които ги внасят и тук.
Сега на Д. Петков са заредили голямо разнообразие за 4-5 лв. : Wonder, Glacier, Goldchild, Lady Kay, Lingusta, White Ripple, Yellow Ripple, California, Needlepoint, Baltica.
Аз даже имах късмета и да забърша спорт на Glacier - пак химерен, но с много по-широк бял кант. :angelche:
Insta: ex_hort
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Murof »

Аз пък имам зеления сорт:) спомням си, че имам и впрегатната форма на този бръшлян но нещо не го намирам...
Изображение
Hedera helix 'Green Ripple'

Изображение
Hedera helix 'Ice Cream'

Изображение
Изображение
Купен от Баухаус като микс 2023 може би е Hedera helix Lingusta, както botan казва. Искаше ми се да е по компактен но не е.
Нито една градина не е идеална.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от Lilly »

botan написа: Дек 26, '23, 20:49 Тц Лили, твоят сайт се отхвърля. :mrgreen: Има само промишлени сортове, които ги внасят и тук.
Сега на Д. Петков са заредили голямо разнообразие за 4-5 лв. : Wonder, Glacier, Goldchild, Lady Kay, Lingusta, White Ripple, Yellow Ripple, California, Needlepoint, Baltica.
Аз даже имах късмета и да забърша спорт на Glacier - пак химерен, но с много по-широк бял кант. :angelche:
От Д.Петков не мога да пазарувам он лайн , а бюрото и компютъра не ги заменям за пешеходен пазар :lol:
Наистина ли някой си е дал труда да зареди толкова различни сортове, или просто си изредил за каквото се сещаш ...?
Yellow Ripple много ми харесва.
В нета аз търсих ice cream - само за информация. Този сорт наистина много го харесвам. Ама мно-го !
Изображение
и това много харесвам
а шаренкото бръшлянче горе е от Кауфланд за 2-3 лв
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

В момента по няколко сорта има и в Нановски и в Градински растения. Слагам линкчета.

https://gradinskirastenia.com/?s=Hedera ... gwt_wcas=1

https://clematis.bg/search?query=Hedera
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от alina »

Бръшлян за мен е враг. Пълзи от комшията ни, , редовно го режа.Качи се на дърветата по границата до ограда.Изсуши ги, сега са неговата опора. А вчера садих сибирските кедърчета в горната половина на участъка ни..И какво виждам?... О, ужас. И там се появи бръшлян, вече няколко дървета станали са опора за него, пълзи по земята..Значи и там почвам борбата, ако не го изкореня, поне да го огранича. Само това ми липсва.. Интересно, че шарения бръшлян растеше до езерцето, не се разпостраняваше нашироко, посадих го в друго място, трябваше там да освободя проход, и то загина на новото място.Изсъхна..
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от borislava.kirilova »

Lilly написа: Дек 26, '23, 22:40
Изображение
и това много харесвам
а шаренкото бръшлянче горе е от Кауфланд за 2-3 лв
Lilly, този е голям сладур! :liubov: Сам ли си расте в тази форма или ти го фризираш?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Бръшлян / Hedera

Мнение от botan »

Lilly написа: Дек 26, '23, 22:40Наистина ли някой си е дал труда да зареди толкова различни сортове
Ааааа и да не се порадвам на бисерите, които продавач-консултантите ми редят? Никога! "Ама нали знаете, че тези бръшляни са стайни?" "Ама къ ша да не знам! :mrgreen: " (всичките до един сортове на хеликс :mrgreen: ). Наистина, сега около коледно-новогодишните празници зареждат за флористите, които ги включват в живи аранжировки. :nod: На мен пък са ми идеални защото предпочитам по-малко растение и мога да си разровя и избера по-добра саксийка или някоя мутацийка, от което ме обхваща див лешоядски кеф, нищо че 10 пъти трябва да повторя, че нямам нужда от помощ при избора на смаяните продавачи от това кво толкова пък им зяпам на смотаните бръшляни. :lol: :lol: :lol:

От ляво белият спорт на Glacier, от дясно една самотна клонка по сорта
Изображение
alina написа: Дек 27, '23, 09:31Бръшлян за мен е враг. Пълзи от комшията ни, редовно го режа.
Дивака може да бъде много досаден и напълно те разбирам. Иска си поддръжка и то не само от твоя страна, а и от комшията ти. Не всички сортове обаче споделят тази жизненост на дивия. Особено пъстролистните с по-малко хлорофил или редуцирана листна повърхност със сигурност ще са по-бавни в растежа. При нас на полето в съседен парцел, където е останала само основата на някогашна постройка има бръшлян, но понеже е пек не смее да се покатери по дърветата и си пълзи смирено под дебелата сянка на трънките и джанките. :mrgreen:
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”