''Биташко'' течение на вехтошарите

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от Силвия »

ln_none написа: Юни 20, '22, 17:00 Мълчите си, момичета вехтошарки :hihihi: То сигурно е обсъждано двайсе пъти, ама като нямам време да чета... по-точно имам да чета за толкова неща, че :helllp:
Прочетох сто неща, копирам това, което ми се е сторило уместно, т.е. нещата с етерични масла съм ги отхвърлила :lol:

- Ароматизиран амоняк - има го в Практис
- Перхидрол.Задължително с маска и ръкавици защото гори.Става и с кислородна вода но трябва повече количество, зависи от площа. Някой е добавил 6%
- Вениш или активното вещество на вениш-а, калцинирана сода (сода за пране я наричат в западния свят)
- Кафе, оцет, сода за хляб
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от daneda »

Ноне, аз на така наречената ни вила /щото, то дефакто си ни е нашата къща/ чистих кужненските ни шкафове с белина в пулверизатор, че ни бяха налазили мишки и след като се отървахме от тях напръсках всичко с белина за дезинфекция от гадните мишоци. Два - три дни проветрение и всичко е ОК даже не мирише на белина. а след това може да си сложиш и някакъв ароматизатор.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от МГХ »

daneda написа: Юни 22, '22, 09:32 Ноне, аз на така наречената ни вила /щото, то дефакто си ни е нашата къща/ чистих кужненските ни шкафове с белина в пулверизатор, че ни бяха налазили мишки и след като се отървахме от тях напръсках всичко с белина за дезинфекция от гадните мишоци. Два - три дни проветрение и всичко е ОК даже не мирише на белина. а след това може да си сложиш и някакъв ароматизатор.
Сега се сетих , че и аз така дезинфекцирах и обезмирисих след кучето, само че с разреден Доместос, което си е същото. Съседката чисти стари дъски и мебели с разредител.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от ln_none »

Много благодаря, златни сте :tzeluvka: Май ще пробвам да го напръскам с белина за начало, като най-лесно. Пробвах да слагам по рафтовете напоени с етерични масла парцалчета с надеждата да преборят вонята, но не би - стана трижди по-противна Eau De Портокалов Плъх :lol:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от Asarina »

Момичета, внимавайте с белината!
Преди месец пръсках с препарат против мухъл и се обринах жестоко. По врата и тялото. А на едно цвете в саксийка наблизо му пожълтяха листата.
Та внимавайте с пръскането. :liubov:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от Asarina »

А за обезмирисването - оцет! Котешката тоалетна когато нямам възможност да я изнеса на слънце, я изплаквам с оцет. Стъклените чаши също. Откакто сме с котки и във водата с която мия пода, слагам оцет, а не препарат.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от marka »

Търсейки повече информация за сет от чашка с чиниики с марка Bavaria, попаднах на сайт, който ми се стори много интересен и образователен. За всички вехтошарки :lol: давам линк.
https://antique--marks-com.translate.go ... _tr_pto=sc
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от Гео, граф »

Имам си стъклена кана за сок (или и аз не знам за какво точно :hmmm: ) и чаши към нея, които са само пет, но пък са истинска прелест, толкова са тънички и ефирни, че ще ме е страх да ги ползвам. Нямат надписи, не знам чие производството са, макар че какво значение има, щом са красиви. Каната е с доста странна форма, а чашите ми напомнят онези, в които продаваха по панаирите сифон. Ние, децата, така му викахме, може и другояче да се казва. С едно мъъъничко черпаче с дъъъълга дръжка сипваха на дъното на чаши с такава форма, но доста по-големи и от обикновено стъкло жълт или червен сироп, а отгоре пускаха газирана вода от една машина. Една чаша струваше 2 стотинки, вкусът беше изумителен - студен, леко щипещ, очите ми се навлажняваха от газираното, но и сега като го описвам, го усещам в устата си - вкус на детство! Всичко това беше в специален фургон, който обикаляше района по празниците. Този фургон беше толкова задължителен, че и сега като попадна на някой събор, се пооглеждам за него.

Изображение

Чашите ги снимах в бюфета, домързя ме да ги обръщам, ще ме извините :sblush:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от ljuboznatelna »

Ауу, разкошни са! Мисля, че са чешки, на Бохемия.
Помня газираните сиропи. Когато започнах да се редя, бяха пет стотинки. Обожавах теменужката. Сега, както сме откачили на тема стерилност, сигурно никога не бих пила от чаша, от която преди секунди е пил друг 🤣
В Бургас чашите бяха масивни, дебелостенни.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ''Биташко'' течение на вехтошарите

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Сеп 14, '23, 22:06 Ауу, разкошни са! Мисля, че са чешки, на Бохемия.
Помня газираните сиропи. Когато започнах да се редя, бяха пет стотинки. Обожавах теменужката. Сега, както сме откачили на тема стерилност, сигурно никога не бих пила от чаша, от която преди секунди е пил друг 🤣
В Бургас чашите бяха масивни, дебелостенни.
Дадададаа, бях забравила, че премиваха набързо чашите за следващия клиент :lol: :lol: :lol:

На Бохемия значи. То ако не беше нашенско, беше на Бохемия. И наистина са разкошни :nod: !

Разрових се за историята на завод Изида на гара Елин Пелин и ми стана мъчно :snif: . Акционерно дружество създава там през 1894г. първата керамична фабрика в България, която през 1947г. преди национализацията е била със 17 млн. лв. капитал :!: След 1906г. произвежда тухлите за построяването на храм Ал. Невски, точно това е дружеството, внесло прословутите жълти павета за настилането на центъра на София. По информация от Уикипедия ''За работниците са построени общежития, които са разделени от фабриката със зелен парков пояс от брези, ели и борове. Фабриката разполага с фурна за хляб, просторна столова, ферма с коне, крави и овце, земеделско стопанство и овощна градина. След 1908 г. се открива начално училище, кооперация и читалище.'' Много впечатляващ факт за ''дивия'' капитализъм от началото на миналия век! До 90-те години завода е бил един от основните производители на цветна фасадна керамика и подови теракотени плочки, порцелан и фаянс... за да може да бъде фалиран от АКБ Форест, който го е купил през 1997-98г. ''Част от сградите са разрушени, а оборудването продадено за скрап.'' :hmmmmmm: :cry: .............
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”