Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1199 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от alys »

Имах една голяма тиква и реших да направя тиквеник с моето си тесто. За направа на едно руло ми трябваха 5 минути. Тестото е много приятно за работа. (Това е агитация да опитате :D ). По-голямата част от тиквата сварих със захар в собствен сок.

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ичиконти »

Няма да има снимки, но ще има описание на "Рибник за Никулден" по рецепта на баба ми Марийка. А тя разбираше от готвене на дивечово месо и риба. Вчера на съпругата ми й се получи по тази рецепта.
Когато има риба-шаран, всеки път поже да се яде пържена. За това баба и майка на Никулден правеха рибник, а не пържена риба.
1.Шаран.
2.Лук/стар-кромид/2-3 глави/,
3.Орехи начукани или смлени/една купичка/.
4.Мащерка+девесил.
5.Сол, олио.
Лукът и орехите заедно с подправките се запържават в тиган до карамелизиране на лука. Чалъмът на баба ми /повика ме на гости, специално, за да ми го покаже на мен и жена ми/ е запържването без брашно на парчетата шаран до бяло/не до златисто/. Шаранът не на шайби, а баба ми викаше на пицалуди. Т.е. срязан през корема и гръбнака разделен на две и впоследствие нарязан на големи 5-6 см парчета надлъжно на коремните кости. Идеята на предварително запържване е шаранът да се освободи от излишната вода, за да е ядлива долната част на рибника-тестото. Иначе шарана и лука пускат вода, която напоява рибника и става клисав. Следва отцеждане на парчетата месо от излишната вода. После следва месенето на тестото и пълненето на рибника. Долна част изцяло от тесто до края на тавата. После плънка от лук, орехи, подправки, поставени под шарана. После шарана с кожата нагоре, че да образува коремната му кухина възможност да се побере плънката. Може да се сложи плънка и между парчетата. После се слага горната част на рибника-тесто, пак изцяло до край на тавата. Майка ми го правеше на парчета-всяка питка с отделно парче шаран, плънка. Намазва се тестото с жълтък и му туряш кръста отгоре. Баба ми, за да разбере къде да реже, съобразно парчетата шаран във вътрешността, с нож отбелязваше върху тестото къде са порциите. Като се изпече, срезовете на ножа следват отбелязванията. Понеше шарана е предварително обработен, следиш само питката отдолу и отгоре дали се е опекла.
Туй то!
Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1123 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от greeneyed »

alys написа: Ное 30, '23, 21:19 Това гюзлеми ме привлича да го опитам в оригинал.
алис, сега не му е времето, ама сме ги подхванали тези гюзлеми, та да ти кажа как се правят с мая.
Замесва се тесто за хляб, правят се топчета, точат се на тънки кори, слага се сирене, завиват се на плик, пак втасват и после се пекат на тиган с дебело дъно с малко мазнина. В сравнение с такива , направени с тесто за баница или със сода, с маята са най-вкусни. Може и да се хапват на другия ден. :angel2:
А сега предложение за Ди_ва- гюзлеми с одрински кори/ на сач/- слагаш сирене и масълце, сгъваш на каре и в тигана. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ичиконти »

Попитали циганина:
-Какво искаш, хляб или мляко?
А той отговорил:
-Попара, попара!
Така, че днес съм на попара от истинско краве горещо мляко, с пречени филийки надребнени на късчета, щипка сол и една лъжица захар.
Солта е за изпъкването на вкуса на съставките.
Изображение
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 218
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 427 пъти
Получил благодарност: 383 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от bongibo »

От няколко дена ме врънкат за пица, че ги измъчих с манджи и коприви. :chokkkofa: на мен ми се беше прияла пица с кренвирш, като от едно време. С половинка брашно, две пици. Едната с изваждането изчезна. Беше с бекон и топено сиренце.А тази е ясна :liubov2:
Изображение

Изображение
.. не съм фукня, но сосът е от моите доматки и ми се получи невероятен тази година :nazdrave:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1199 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от alys »

Бонгибо, обичам пица, но правя рядко, съответно не помня по коя рецепта съм правила тестото и резултатът е различен. Твоите пици изглеждат вкусни. :)

В днешното меню имаме елда с лук и гъби. За мене е страхотна комбинация.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Nastenka »

alys написа: Яну 25, '24, 19:22 Бонгибо, обичам пица, но правя рядко, съответно не помня по коя рецепта съм правила тестото и резултатът е различен. Твоите пици изглеждат вкусни. :)

В днешното меню имаме елда с лук и гъби. За мене е страхотна комбинация.
Дай рецепта моля! У дома много се яде елда - на мусака, кюфтета и с кисело мляко за закуска. Пробвах и палачинки, но залепваха на тигана.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1199 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от alys »

Сварих елдата в съотношение 3:1, съответно вода и елда, сол на вкус. Сварява се за около 15-20 минути и се оставя елдата да поеме водата. Отделно задуших лук и нарязани печурки с олио, сол и черен пипер на вкус. После има два варианта - да се смесят или да се сервират гъбите с лука върху елдата. Предния път задуших гъбите с масло, а лука с олио отделно. По втория начин може лукът да се остави лееко да хрупа. Но комбинацията е жестока! Доста отдавна една жена ми я препоръча, но вкъщи само аз обичам елда и не дойде ред за това ястие. Любимо ми е гореща сварена посолена елда с добавено студено или хладко прясно мляко.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от mariyanag »

О, Алис, подобно нещо направих днес с булгур. Предварително сварен в бульон. Удушени праз, чушки и гъби. Смесват се с булгура, подправки - сол, червен и черен пипер, малко чубричка. Без да искам ръснах повеко булгур и понеже в къщи също само аз го хапвам - ще се имам за цяла седмица.
За мъжете имаше винен кебап с картофено пюре.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от ичиконти »

Изображение
На границата пости/месоядно, се сетих, да наготвя шкембе чорба.
Днес съм на постно-ориз с лапад/лобода, обаче миналата седмица на шкембе чорба със свински език.
Идеята дойде от турските готвачи, които готвят шкембето в предварително готов бульон от сварени телешки крака.
Няма никъде на пазара телешки подбедрици, но се сетих за свински езици. Първо под налягане сварих двата свински езика. Извадих ги и отделих за друго ястие. В горещия им бульон /под налягане/ добавих телешкото шкембе с подправките и сол.
1 Един дафинов лист.
2. Два бахара.
3. Десет черни пипера на зърна.
4. Една непълна лъжица сол.
5. Едро нарязана глава стар лук.
6. 10 скилидки чесън-необелени.
7. Един едър морков-на едро.
8. Тел. шкембе ненарязано. Като се извади след 50 минути се реже и се поставя обратно.
9. Вода до покриване на шкембето или повече, ако си много лаком.
Не опекох предварително главата стар лук на скарата, както е балканджийската рецепта и да го турна д'рек'но барабар със шушльопа в чорбата, щото ме домързя да излизам на скарата отвън, ама така се прави.
След завиране, до спиране 50 минути, че иначе шкембето се разварява и става на пихтия.
Тенджерата се оставя настрани от котлона, така, че да падне предпазителя. Като падне, шкембето се вади и нарязва. Връща се обратно или се отделя нарязано в отделен съд, за добавяне към чорбата, след стопляне.
Сега следва новото ми кулинарно хрумване, което нарушава правилото- да се извадят наедро нарязаните зеленчуци и да се отстранят. Пасиране на зеленчука в горещата тенджера. Домашните ми се кълнат, че откакто шкембе чорбата съм я правил с пасирани зеленчуци, е по-вкусна. Класиката е обратна. Вариш и хвърляш.
Единствения проблем при пасирането е -ако не изчистиш скилидките чесън от люспата, после имаш чувството, че ядеш косми. Така, че чистя люспите на сварения чесън.
Поради пасирането на зеленчуците, не се налага сгъстяването на чорбата с брашно.
Застройка.
10. Два яйчени жълтъка.
11. Лъжица кисело мляко.
13. Пак едно ноу-хау от майстор готвач/стар кръчмар от Ю.България, вместо равни пропорции кисело/прясно мляко- половин сметана за готвене. Всичко разбито в отделен съд.
Сместа се разбива и добавя към горещата чорба по свой избор като количество с лъжица. Естествено никаква прошка няма с оцета, лютия червен пипер и чесъна-както е класиката. Самоковския начин на застройка само с прясно мляко Не ми допада. Харесвам Балканжийския-равни пропорции кисело/прясно мляко- на 6 литра по 100 мл от двете. Сметаната тоже става, като заместител на прясното мляко.
На който му е малко блажното, да си разтопи краве масло в отделна касеролка и да го кипне с червен пипер. На кравай се налива в чорбата.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”