Техники и честота на поливане на орхидеите.

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от johnstalker »

Ще ви помоля тук да споделите техниката на поливане на вашите 'орки', както и да се опитате да покажете защо точно тази техника е по-добрата или желателна за даден вид растение, или за определен сезон.

evita написа:Хихи мда!Гледам.Сега ще видиш и ти агент Чарли с какъв каскет ще се Яви :mrgreen: .
Не бе.Просто така си ги поливам,с накисване,в леген за 30 -40 минути,няма зима,лято-темперетурата почти не "играе" в къщи.
За какви 'модели' орхидеи говорим?
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от nel4o »

Фаленопсиси :nod:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от dora »

Този човек не се шегува :hmmm:
Да кажа за моите- имам предимно фалчета с няколко изключения ,но и тях поливам както си знам :oops:
Гледам ги при темп. около 20 -22 г.и влажност не по -малка от 50-60% в субстрат само от кори - едри.
Сега - зимата - поливам на 7 дни от неделя на неделя.
Как поливам : пълня мивката в кухнята с топла вода и слагам различно - веднъж тор слаб разтвор на някой кристалон , веднъж аминоквилант - Са , а понякога само лимонче.Събират се по 4 саксийки ,които поливам 3-4 пъти с вода от мивката и оставям отстрани да се изцедяти слагам други 4-ри и така всичките ,като подновявам водата в мивката поне два пъти.
Чустват се добре , нямам жертви и като се има предвид ,че повечето са ми реанимета... значи вървя в правилната посока , а и цъфтят понякога :lol:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от evita »

ще си кажа и аз.
В къщи темперетурата на въздуха е славнилетно еднаква през сезоните-22-24 градуса,въздушната влажност варира от 60%-80%.
Поливам орхитата веднъж на 14 дни,но по -скоро се ръководя от цвета на корените-когато са сиви-поливам,ако са зелени,значи не са за поливане.Торя на всяко поливане с малки дози тор,веднъж на месец поливам с калции с цел отмиване на натрупаните соли.
Не пръскам нито лятото ,нито зимата.
Забърсвам листата на фаленопсисите с лимонов сок(готов от магазина),така стават лъскави и красиви
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от DOBI »

Моите напук на времето ,когато цяла неделя се занимавах с тях-къпане,бърсане на листа с натурален лимонов сок,и какви ле не глезотийки и не цъфтяха.....за наказание ги минах на режим поливане ,ама директно всяка седмица и през седмица торене /торта е в лейката/ започнаха да цъфтят.........Така че не знам какво да ти кажа.Две години имах "салати",сега те цъфтят........Къде е логиката и има ми такава - не знам :hmmm:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

dora написа:Този човек не се шегува :hmmm:
Той е Trojan horse, Доре, пазете back door-овете :lol: не прощават :lol: :lol: :lol:
Няма рецепта точно на 5, 10 или на 15 дни. Гледаш цвета на корените, корите и растението. По някое време ще се научиш да ги усещаш. Ако не стане ... :mrgreen:
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от Milena Orchid »

lila написа: Ако не стане ... :mrgreen:
... си купуваш други :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от johnstalker »

lila написа:
dora написа:Този човек не се шегува :hmmm:
Той е Trojan horse, Доре, пазете back door-овете :lol: не прощават :lol: :lol: :lol:
Няма рецепта точно на 5, 10 или на 15 дни. Гледаш цвета на корените, корите и растението. По някое време ще се научиш да ги усещаш. Ако не стане ... :mrgreen:
Лилче, не ми са прай на Антивирусна програма! А Тва за back-door-a - Ми ареса! Вардете ги!
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

johnstalker написа:
lila написа:
dora написа:Този човек не се шегува :hmmm:

Той е Trojan horse, Доре, пазете back door-овете :lol: не прощават :lol: :lol: :lol:
Няма рецепта точно на 5, 10 или на 15 дни. Гледаш цвета на корените, корите и растението. По някое време ще се научиш да ги усещаш. Ако не стане ... :mrgreen:


Лилче, не ми са прай на Антивирусна програма! А Тва за back-door-a - Ми ареса! Вардете ги!

Анти- какво? А, а аз си мислех че съм една сговорчива позитивна блондинка :lol: :lol: :lol:
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от zmei4o »

да си кажа моята схема за поливане :)
гледам ги в кори които са около 2-4см :)
мъх рядко слагам :)
поливам когато изсъхнат корите :)
някъде на 3-4 дена ;)
обилно с душа с топла вода :) не хладка, че докато стигне до тях е студена вече ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”